Biznis

Preuzimanje

Uprava Ine: MOL-ova cijena prihvatljiva

Uprava Ine: MOL-ova cijena prihvatljiva

Mađarski MOL u javnoj je ponudi za dionicu Ine ponudio 2.800 kuna, što je, neslužbeno kažu izvori bliski Ini, u ovom trenutku, pod ovim uvjetima rada i profita prihvatljiva cijena

Uprava Ine smatra da je cijena koju MOL nudi u svojoj ponudi za preuzimanje od 2.800 kuna po dionici Ine u sadašnjim uvjetima poslovanja prihvatljiva, te najavljuje da će članovi Uprave dio dionica koji imaju prodati MOL-u, a dio zadržati, dok predstavnici radnika drže da ponuda nije prihvatljiva i da je cijena preniska.

Mišljenje Uprave Ine o MOL-ovoj dobrovoljnoj ponudi za preuzimanje, te tomu priloženo mišljenje predstavnika radnika, odnosno sindikalnog povjerenika s pravima i obvezama radničkog vijeća u Ini s kojim su suglasni i predstavnici tri Inina sindikata, objavljeno je danas na Zagrebačkoj burzi.

Mađarski MOL u javnoj je ponudi za dionicu Ine ponudio 2.800 kuna, što je, neslužbeno kažu izvori bliski Ini, u ovom trenutku, pod ovim uvjetima rada i profita prihvatljiva cijena.

Naime, i prema pisanju nekih medija analize koje su rađene na temelju rezultata poslovanja, revizorskih izvješća i sl., pokazale su da je vrijednost dionice Ine trenutno niža od one koju nudi MOL, ali čak i od cijene iz inicijalne javne ponude (1.690 kuna).

Sindikati pak smatraju da je cijena koju nudi MOL preniska, da se vodilo računa o formalnim i zakonom propisanim parametrima, dok ostali, objektivno postojeći, poznati i mjerljivi (npr. kretanje cijene dionice na burzi, poznate i procijenjene rezerve nafte i plina...) nisu dovoljno uzeti u obzir.

Na samim je pak dioničarima da odluče da li će prihvatiti ponudu MOL-a i, ne pojavi li se kontraponuda ili ne izmijeni li MOL svoju ponudu (zadnji rok za izmjenu ponude ili za kontra ponudu je 23. rujna), odnosno prodati mu svoje dionice po cijeni od 2.800 kuna, ili će te dionice zadržati.

Kako će se kretati cijena dionice u budućnosti nitko ni od upućenijih u naftni business ne želi prognozirati, napominjući kako će to, osim o ishodu MOL-ove ponude i njihovim razgovorima s Vladom o prodaji ili zamjeni dionica i novom dioničarskom ugovoru, ovisiti i o liberalizaciji energetskog tržišta u Hrvatskoj, posebice tržišta plina, o modernizaciji rafinerija i sl.

Teško je prognozirati što će biti za tri ili pet godina, možda će se 2011. na dionici Ine zaraditi više, ali možda će i cijena biti manja, napominju i izvori bliski Ini, poručujući i kako se plan modernizacije rafinerija ne mijenja, prva bi faza trebala biti gotova 2009./2010., a druga 2011. godine.

U mišljenju Uprave Ine objavljenom na Burzi najavljuje se i da će predsjednik i članovi Uprave Ine koji imaju dionice Ine dio dionica prodati MOL-u pod uvjetima iz ponude, a dio zadržati. Koliko će ih prodati, a koliko zadržati odlučit će svaki član Uprave, što u neslužbenim razgovorima objašnjavaju i nepoznanicama i za njih same.

Naime, i u medijima se već spekuliralo kako je vezano za javnu ponudu moguće nekoliko scenarija, od onog da MOL u javnoj ponudi prikupi nešto dionica, a s Vladom u roku godinu dana ne potpiše nikakav sporazum (u studenom ove godine prestaje vrijediti dioničarski ugovor Vlade i MOL-a iz 2003.), da Vlada i MOL postignu sporazum o prodaji ili zamjeni dionica i da cijena bude veća od cijene u ponudi pa će razlika biti nadoplaćena, da MOL s dionicama u javnoj ponudi i s dionicama koje mu eventualno proda ili zamjeni Vlada postane većinski vlasnik, ili da se u roku pojavi i kontraponuda, i sl.

Uprava Ine u svom se mišljenju očitovala i na sve ostale elemente iz MOL-ove ponude, navodeći tako da "pronalazi punu suglasnost", ili da "postoji najviši stupanj podudarnosti" između stavova MOL-a i Uprave vezano za namjere MOL-a u pogledu budućeg poslovanja Ine, te strateški plan MOL-a u odnosu na Inu.

Punu potporu Uprava je dala i stavu MOL-a u vezi politike zapošljavanja i radnopravnog statusa radnika Ine.

No, sindikalni povjerenik s pravima i obvezama radničkog vijeća smatra da je ponuda trebala sadržavati odgovarajuću socijalnu klauzulu koja bi radnicima jamčila sigurnost zaposlenja u roku od pet godina od dana preuzimanja društva.


Reci što misliš!