Biznis

ZSE

Potop na Zagrebačkoj burzi: HT dotaknuo 248 kuna

Potop na Zagrebačkoj burzi: HT dotaknuo 248 kuna

Premda će poslužiti kao slaba utjeha ulagačima HT-a, još veće gubitke bilježe oni koji su prilikom IPO-a kupili Atlantic Grupu ili Magmu

Jučerašnji potop američkih burzi čiji su indeksi pali na najnižu razinu u posljednje tri godine danas se nije u tolikoj mjeri odrazio na europske burze, piše Seebiz.eu .

Naime, tamo se situacija primirila zbog zajedničke akcije najvećih svjetskih centralnih banaka, što bi trebalo osigurati svježi kapital, neophodan za funkcioniranje financijskog sustava. A shodno pozitivnim vijestima, terminski indeksi najavljuju da bi i trgovina na Wall Streetu mogla započeti na pozitivnom teritoriju.

Međutim, o ozbiljnosti krize najbolje govore procjene uglednih medija koji je proglašavaju najvećom (krizom) još od Velike depresije, dok uz strahovanja od domino efekta u financijskom sektoru, mnogi se pitaju koja je slijedeća banka na redu.

Istodobno, akteri na domaćem tržištu kapitala nisu previše zainteresirani za dobre vijesti, a uz brojku od 109 milijuna kuna prometa, već treći dan uzastopce nadmašen je prosječni dnevni promet, koji je u ovoj godini tek nešto iznad 70 milijuna kuna, te se čini da zainteresiranih ulagača ima samo u uvjetima rasprodaje, odnosno, uz znatno pojeftinjenje dionica. Jer na domaćem je tržištu produbljenje korekcije, koje je jučer samo nakratko prekinuto, danas rezultiralo oštrim padom cijena dionica, pa među likvidnijim izdanjima nema niti jednog dobitnika. Tijekom dana indeks je, po prvi puta od druge polovice kolovoza 2006. godine, potonuo ispod 3.000 bodova, završivši trgovinu s tek nešto boljim rezultatom, uz dnevni minus od 3,1 posto, na konačnih 3.020 bodova.

Dionice Hrvatskog telekoma (ZSE:HT-R-A) potonule su pritom na povijesno najnižu cijenu od 248 kuna, spustivši se čak 17 kuna niže od cijene IPO-a. Krajem trgovine gubitak je mrvicu ublažen, na 3,3 posto (na 250 kuna), dok su s prometom iznad 21 milijun kuna bile daleko ispred ostalih na ljestvici najlikvidnijih izdanja.

Premda će poslužiti kao slaba utjeha ulagačima HT-a, još veće gubitke bilježe oni koji su prilikom IPO-a kupili Atlantic Grupu (ZSE:ATGR-R-A) ili Magmu (ZSE:MGMA-R-A). Naime, usporedimo li njihove dnevne minimume sa IPO cijenom, dotična su izdanja izgubila čak oko 60 posto tržišne kapitalizacije. Najniža cijena Atlantica iznosila je 605 kuna, što je čak 330 kuna niže od IPO cijene, dok se Magma najniže spustila na 90 kuna, što je 148 kuna ispod IPO cijene. Dnevni pad zaključne cijene iznosio je kod Atlantica 5,6 posto, dok kod Magme 1 posto.

Dionice INA-e (ZSE:INA-R-A) izbjegle su snažniju korekciju, uz minus od 0,7 posto trgovinu su završile na 2.805 kuna, prikupivši 17 milijuna kuna prometa. Zanimljvo je da se INA niti danas nije spuštala ispod 2.800 kuna, a toliko je iznosila i njihova minimalna cijena. No s obzirom da su prošli tjedan ove dionice dosezale i 2.880 kuna, nepovoljna situacija na tržištu sve više ide na ruku MOL-u, posebice stoga što od konkurenstke ponude zasad nema - ništa.

Među likvidnijim izdanjima bili su građevinari, pri čemu su dionice IGH (ZSE:IGH-R-A) pale za 3,1 posto, a Ingre (ZSE:INGR-R-A) još i više, za 5,3 posto. Tijekom trgovine dionice IGH skliznule su na 7.400 kuna što je najniže od svibnja, a Ingre od travnja prošle godine (na 137,4 kuna). Još je više pogođen Ericsson Nikola Tesla (ZSE:ERNT-R-A), i to spuštanjem na 1.780 kuna, što je najniža cijena još od početka 2005. godine. Kasnije je cijena ipak donekle porasla, dočekavši kraj trgovine na 1.785 kuna (minus od 2,9) uz 5 milijuna kuna prometa. Niti povlaštene dionice Adrisa (ZSE:ADRS-P-A) nisu prošle bolje, spustivši se minimalnom cijenom od 311,5 kuna na najnižu razinu još od svibnja 2006. godine. Dnevni pad Adrisa iznosio je 4,2 posto, uz 4 milijuna kuna.

Naravno, u svem tom kaosu nije bilo teško nazrijeti i potpis institucionalnih investitora, koji se u potrazi za likvidnošću rješavaju povećih paketa dionica, kao što je primjerice blok-transakcija dionicama Atlantske plovidbe (ZSE:ATPL-R-A), teška 11 milijuna kuna, realizirana po cijeni od 1.850 kuna, dodatno pridonoseći ionako vrlo nepovoljnom omjeru u strukturi aktivnih izdanja, u kojoj je na svakog dobitnika dolazilo otprilike - šest gubitnika.


Reci što misliš!