Biznis

Nagrade

Ninu "Plavi cvijet" za razvoj kulturnog turizma

Ninu

Nin razvija turizam na toj osnovi, ali je i povijesni turistički grad koji svoj razvoj vidi u valorizaciji povijesnog naslijeđa, a posljednjih godina uređeni su brojni spomenici

U ovogodišnjoj akciji Hrvatske turističke zajednice Grad Nin dobio je priznanje "Plavi cvijet" za kvalitetan i kontinuiran razvoj kulturnog turizma.

Posljednjih godina mnogo se uložilo u uređenje starog i novog dijela grada, a održavaju se i brojne kulturne manifestacije. "Danas je Nin čaroban gradić i kulturni centar kojega obilaze skupine turista kao i individualni gosti, idealan je za život kao i za ugodan godišnji odmor te kratke posjete.

Turizam se razvija u dobrom smjeru", ističe Marija Dejanović, direktorica Turističke zajednice Grada Nina.

Gradić Nin, od Zadra udaljen 14 km, zanimljiv je svojom bogatom i burnom prošlošću, ali i svojim položajem. Srce Nina, odnosno njegov povijesni centar, nalazi se na otočiću promjera svega 500 m. Smješten je u laguni, okružen dugim pješčanim plažama, a sa kopnom je stari utvrđeni grad povezan dvama kamenim mostovima iz 16. st.

Današnji grad na otočiću razvio se prije 3000 godina i spada u starije gradove na istočnoj obali Jadranskog mora. Bogata arheološka građa svjedoči o jakim pomorskim vezama sa Grčkom i helenističkim svijetom. Rimski Nin ostavlja za sobom tragove rimske kulture: ostatke hrama, kipove, akvadukt, terme.

U najnovijim istraživanjima pronađen je očuvani bizantski mozaik u podu rimske kuće, što je raritet svjetskog značenja.

Hrvati naseljavaju Nin početkom 7. st. i tu formiraju svoju prvu prijestolnicu, prvi politički, kulturni i vjerski centar nove države. Krajem 8. i početkom 9. st. tu je formirana prva hrvatska državna zajednica. Nin je prvi hrvatski kraljevski grad, slavno razdoblje vezuje se od 7. do 13. st., a sjedište je i prvog hrvatskog biskupa od polovice 9. st.

Ninski su biskupi u povijesti Hrvata odigrali značajnu ulogu u vjerskom, kulturnom i u političkom smislu. Značajni vladari vezani za povijest Nina su: knez Višeslav, knez Branimir, kralj Tomislav, kralj Petar Krešimir IV., kralj Zvonimir...

Ima najbogatija arheološka nalazišta u Hrvatskoj iako je dvaput razoren 1571. i 1646. godine. Spomenici, brojne crkve, kraljevska i biskupska palača u Ninu su uništeni, i nikada nisu obnovljeni.

Gospodarski razvitak započinje poslije Drugog svjetskog rata, a od 1969. Nin se postupno razvija kao turistička destinacija. Snažniji turistički procvat započinje 1983. izradnjom modernog turističkog naselja u blizini starog grada.

Rivijera Nin je odredište mnogih turista zbog očuvane prirode i lijepih pješčanih plaža, no isto tako zbog očuvane kulturne baštine. Nedaleko starog grada nalazi se veliko nalazište ljekovitog blata koje se koristi već više od trideset godina.

Nin razvija turizam na toj osnovi, ali je i povijesni turistički grad koji svoj razvoj vidi u valorizaciji povijesnog naslijeđa, a posljednjih godina uređeni su brojni spomenici.

Turisti posebno dolaze da bi posjetili crkvu Sv. Križa iz 9. st., tzv. najmanju katedralu na svijetu, i krunidbenu crkvu Sv. Nikole iz 12. st., koja predstavlja jedini sačuvani primjerak ranoromaničke ahitekture toga tipa u Dalmaciji.


Reci što misliš!