Biznis

ZSE

Zagrebačka burza: Na kraju ipak minus

Zagrebačka burza: Na kraju ipak minus

Domaće se tržište pak fokusiralo na Inu, koja je prikupila 32 milijuna kuna (najviše u posljednja dva mjeseca), ne uspijevajući pritom ugroziti razinu od 2.800 kuna

Predznak dnevne promjene CROBEX-a u drugom se dijelu trgovine u nekoliko navrata mijenjao, a kolebanje je u konačnici ipak donijelo negativan pomak indeksa, piše Seebiz.eu.

Nije tu bilo nekog spektakularnog obrata, već se neuvjerljivi rast, koji se oko podneva kretao oko 0,4 posto uz nisku likvidnost i koncentriranost polovice prometa na jednu dionicu, naprosto nije uspio održati do kraja, te je indeks skliznuo na negativan teritorij. Pritom je visoka likvidnost, kao jedno od ključnih obilježja burzovnih zbivanja minulih dana, ali sudeći prema blok-prometu i veličini realiziranih transakcija prilično pouzdan signal aktivnosti institucionalnih investitora, ovoga puta izostala.

Naime, današnji je promet iznosio 62 milijuna kuna, što je ispod rujanskog prosjeka (76 milijuna kuna dnevno), a nekolicina većih transakcija zabilježena je gotovo samo kod INA-e, koja je odnijela više od polovice redovnog prometa.

Početni se rast nije održao niti na europskim tržištima. Doduše, Buffettova „oklada" na oporavak Wall Streeta ulaskom u vlasničku strukturu posrnulog Goldman Sachsa podignula je terminske ugovore na američke burzovne indekse iako zbog protivljenja planu američke vlade za pomoć bankama, niti tamošnji oporavak nije izvjestan.

Domaće se tržište pak fokusiralo na INA-u (ZSE:INA-R-A), koja je prikupila 32 milijuna kuna (najviše u posljednja dva mjeseca), ne uspijevajući pritom ugroziti razinu od 2.800 kuna. Jučer je potvrđeno da je jedina važeća ponuda ona mađarskog MOL-a, koji suprotno nadanjima tržišta nije povisio cijenu.

S druge pak strane, dionici Ine analitičari Erste grupe snizili su rejting na "prodati" s obzirom na to da je trenutačna cijena njezine dionice poduprta Molovom ponudom za preuzimanje po cijeni od 2800 kuna, a to je znatno iznad ciljane cijene koju su definirali na 2550 kuna. Ipak, njezinu sadašnju cjenovnu razinu opravdao bi prema njima potencijal sinergije s Molom (koji autori analize procjenjuju na 460 kuna prema dionici). U odnosu na jučer cijena INA-e skliznula je za 0,2 posto, na zaključnih 2.775 kuna.

Već drugi dan uzastopce dionice Hrvatskog telekoma (ZSE:HT-R-A) završile su trgovinu ispod cijene iz inicijalne javne ponude koja je iznosila 265 kuna, a danas, čak i nakon pozitivnog pomaka od 0,8 posto, zadnja je cijena iznosila 262 posto, uz 2,4 milijun kuna prometa.

Dionice Atlantske plovidbe (ZSE:ATPL-R-A) ponovno su bile među likvidnijima, skupivši 6,8 milijuna kuna prometa, ali su se ponovo našle i na udaru prodavatelja. U prva dva dana ovog tjedna izgubile su više od 9 posto vrijednosti, a danas još dodatnih 1,9 posto, zaključivši cijenu opet ispod 2.000 kuna. Snažniji rast među likvidnijim izdanjima zabilježio je Ericsson Nikola Tesla (ZSE:ERNT-R-A) skokom od 4,6 posto na 1.920 kuna, nadoknadivši gotovo istovjetan jučerašnji pad od 4,8 posto. Promet ovim dionicama iznosio je oko 800.000 kuna.


Reci što misliš!