Novac
Hrvatske banke sve manje profitabilne
Bankari su pomoću ušteda spustili troškovne indikatore na konkurentne razine u međunarodnim okvirima
Profitabilnost mjerena povratom na kapital u hrvatskim je bankama početkom ove godine pala na najnižu razinu ovoga desetljeća. Iznimna visina troška regulacije koja je praćena rastom kamatnih stopa na svjetskom tržištu u samo je tri godine pretvorila hrvatski bankovni sustav u jedan od najmanje atraktivnih bankovnih sustava za ulaganja u Europi.
Reagirajući na novonastalu situaciju, bankari su pomoću ušteda spustili troškovne indikatore na konkurentne razine u međunarodnim okvirima. Međutim, to nije bilo dovoljno za kompenzaciju pada stope profitabilnosti mjerene stopom povrata na kapital, prenosi SEEbiz.eu.
U HUB-u tvrde kako je vrlo teško predvidjeti posljedice pada stope dobiti. Sigurno je tek da niža očekivana dobit znači povećan rizik glede mogućnosti privlačenja novoga kapitala u bankovni sektor. Upitno je naime hoće li uz ovako niske očekivane povrate domaći ili strani privatni ulagači u budućnosti biti spremni ulagati u hrvatski bankovni sustav.
S druge strane, napominje predsjednik HUB-a Zoran Bohaček, pad stope povrata na kapital u velikoj mjeri uzrokovan je troškovima regulacije. Očekivana stopa povrata na kapital uložen u bankarstvo može se brzo promijeniti zahvatom u sustav bankovne regulacije ako se pokaže da niska očekivana dobit počinje proizvoditi negativne učinke na ukupnu financijsku stabilnost.
'Padajući trend stope profitabilnosti banaka ne predstavlja problem ako se takav trend profilira na rastućem i perspektivnom tržištu. Smanjenje stope profitabilnosti u tom slučaju može značiti jačanje konkurencije na dobrobit klijenata. Dužnici uživaju lakši pristup kreditima i niže kamatne stope, a štediše dobivaju veće povrate (kamate) na svoje uloge u bankama. Perspektive i očekivani povrati na kapital na takvom su tržištu u pravilu dovoljno dobri da motiviraju vlasnike i potencijalne ulagatelje na reinvestiranje dobiti i ulaganje novoga kapitala u bankovni business', izjavio je Bohaček.
Međutim, padajući trend na stagnantnom tržištu može predstavljati problem. Na takvom je tržištu moguće da povrat na kapital pada dok kamatne stope rastu. Motiv vlasnika i potencijalnih ulagatelja za reinvestiranje dobiti i nova ulaganja u bankovni business smanjuje se, ili čak potpuno nestaje. Pokazatelji ukazuju na to da se hrvatski bankovni sustav u ovom trenutku nalazi u tom stagnantnom scenariju.
Vezane vijesti
-
-
U trenucima pisanja teksta, bitcoin se plaćao 2682 dolara, njegova je vrijednost porasla u 27 od proteklih 30 dana trgovine
-
Nikad nije dobro kad saznate da se osobe koje bi se trebale brinuti za vašu ušteđevinu, njome kockaju, a izgleda da se glumac Johnny Depp slaže s tom tvrdnjom
-
Izdvojeno
-
Seljačka tržnica Zadarske županije slavi 11. rođendan i tim povodom najavila je program u subotu, 14. prosinca!
-
Iz zadarske Elektre stiže obavijest o privremenom prekidu u opskrbi električnom energijom zbog radova prema sljedećem rasporedu
-
Nezavisna kandidatkinja za predsjednicu Hrvatske Marija Selak Raspudić podržala je u srijedu obrazovne radnike koji traže veće plaće, ustvrdivši da njihov položaj mora biti u centru politika, a na listu prioriteta uvrstila je i razvoj vojne znanosti i vojnog obrazovanja.
-
Domaći turisti su s 206,1 tisućom dolazaka u studenom ostvarili porast od čak 30 posto, a slično ili 30,3 posto više ostvarili su i noćenja odnosno 413,7 tisuća.
Reci što misliš!