Biznis

Istraga

MMF istražuje svog direktora zbog afere s djelatnicom

MMF istražuje svog direktora zbog afere s djelatnicom

MMF je izvijestio da je angažirao tvrtku Morgan, Lewis & Bolcius LLP da provede istragu koja bi trebala biti gotova do kraja mjeseca

Međunarodni monetarni fond (MMF) pokrenuo je istragu o tome je li njegov generalni direktor Dominique Strauss-Kahn, zlorabio položaj povezano uz njegovu seksualnu vezu s podređenom djelatnicom, u slučaju koji može uzdrmati ključnu globalnu instituciju u vremenu svjetske financijske krize, piše u subotu The Wall Street Journal.

MMF je izvijestio da je angažirao tvrtku Morgan, Lewis & Bolcius LLP da provede istragu koja bi trebala biti gotova do kraja mjeseca. Istragu je tražio dugogodišnji član upravnog odbora MMF-a Shakour Shaalan, koji predstavlja Egipat i druge arapske zemlje, na savjet predstavnika Rusije i SAD-a, navodi list.

- Postoji optužba za neprikladno ponašanje osobne naravi na strani generalnog direktora. Sve optužbe, posebno ako su vezane uz najviši management moraju se istražiti - rekao je glasnogovornik MMF-a Masood Ahmed.

Strauss-Kahn je u priopćenju kazao kako je "surađivao i surađuje s vanjskim konzultantom Fonda vezano uz taj slučaj". Riječ o "incidentu vezanom uz moj privatni život, a ni u jednom trenutku nisam zlorabio svoj položaj kao generalni direktor Fonda", naglasio je.

Strauss-Kahn, 59-godišnji bivši francuski ministar financija, smatra se jednim od najvrsnijih europskih kreatora ekonomske politike. U rujnu 2007. izabran je za generalnog direktora MMF-a, koji pruža ekonomske analize, a nekada i zajmove, za 185 zemalja članica.

Vođenje istrage protiv Strauss-Kahna izazvalo je oštre kritike unutar MMF-a, jer sva 24 člana upravnog odbora nisu znala za optužbe koje se istražuju, sve do petka, kada je The Wall Street Journal proveo istraživanje, navodi list. Jedan dužnosnik MMF-a je kazao kako je ograničeni broj osoba bio upućen u slučaj da bi se zaštitila privatnost upletenih osoba.

Istraga u MMF-u vezana je uz Strauss-Kahnov odnos s Piroskom Nagy, podrijetlom iz Mađarske, koja je radila kao visoka dužnosnica MMF-ova odjela za Afriku. Prema navodima više osoba upoznatih sa slučajem, Strauss-Kahn se u prosincu 2007. počeo udvarati Nagy, koja je udana. Njih dvoje razmjenjivali su e-mail poruke o mogućim intimnim odnosima u koje su stupili početkom godine, tijekom konferencije u Europi, piše WSJ, citrajući osobe upoznate sa slučajem.

Ubrzo nakon toga, suprug Piroske Nagy, ugledni argentinski ekonomist Mario Blejer koji je radio u središnjim bankama Argentine i Velike Britanije, pronašao je e-mail dokaze o aferi i veza je prekinuta. Blejer i njegova supruga nadali su se da će incident proći nezapaženo, dok oni riješe međusobne probleme, kazale su spomenute osobe.

Robert Litt, odvjetnik Piroske Nagy, izjavio je da "njegova klijentica ne želi komentirati svoj privatni život".

Nakon što se za aferu saznalo unutar MMF-a, ruski predstavnik Aleksej Mozhin, razgovarao je s Blejerom. Egipatski predstavnik, 80-godišnji Shaalan obaviješten je u srpnju, a konzultirao se s Mozhinom, predstavnicom SAD-a Meg Lundsager i glavnim savjetnikom MMF-a Seanom Haganom.

U kolovozu je MMF angažirao tvrtku Morgan, Lewis & Bolcius LLP, a Strauss-Kahn je službeno pristao na suradnju u istrazi.

Jedno od pitanja kod istrage je da li je Strauss-Kahn favorizirao Nagy, ili joj se nastojao osvetiti.

Nagy je dala ostavku u MMF-u u kolovozu, kad je otpušteno 600 zaposlenika, a sada radi u Europskoj banci za obnovu i razvoj (EBRD) u Londonu.

Istražitelji ispituju je li njezina otpremnina bila veća od uobičajene za njezin položaj i status.

U sličnoj aferi, koja je prije 15 mjeseci potresala Svjetsku banku, središnje pitanje je bilo je li njezin tadašnji predsjednik Paul Wolfowitz osigurao neprimjereno veliku povišicu za djelatnicu s kojom je bio u dugotrajnoj vezi. Afera je duboko podijelila osoblje Svjetske banke i završila s Wolfowitzevom ostavkom.

Veličina otpremnine Piroske Nagy nije poznata, no jedna osoba povezana s istragom kazala je kako istražitelji nisu našli dokaza da je ona neprimjerena, piše WSJ.

Po riječima odvjetnika Litta, Nagy nije bila pod pritiskom da napusti MMF i uzme otpremninu. "Ona nije dobila nikakav poseban tretman, ni povoljan, niti nepovoljan", rekao je.

Istražitelji ispituju je li ona bila pod pritiskom da ode, a također ispituju optužbe da je Strauss-Kahn pokazivao naklonost prema još jednoj zaposlenici MMF-a, dodaje WSJ.

Brzim istraživanjam optužbi protiv Strauss-Kahna MMF se nada da će izbjeći neke kontroverze koje su pratile Svjetsku banku, no to se može pokazati teškom zadaćom.

- Ako se optužbe pokažu točnima, mislim da će morati otići - ocijenio je Michael Mussa, bivši glavni ekonomist MMF-a koji sada radi za Institut Peterson za međunarodnu ekonomiku.

Kada se istraga dovrši, izvješće će biti predano Shakour Shaalanu, te potom podijeljeno upravnom odboru, rekao je jedan dužnosnik MMF-a.

MMF sa sjedištem u Washingtonu, ima 185 zemalja članica, a u njemu radi 2.490 djelatnika iz 143 zemlje.

U fiskalnoj godini 2008. MMF je izradio izvješća o nadzoru u 123 zemlje. Fond raspolaže s 81.3 milijarde dolara u zlatu, a glavni izvor financiranja su mu članarine, odnosno kvote zemalja članica, određene prema njihovom relativnom udjelu u svjetskom gospodarstvu, koje su s 31. kolovoza iznosile 341 milijardu dolara. Zemlje u razvoju su se posljednih godina okrenule od MMF-a kao kreditora, tako da su kreditna potraživanja Fonda s blizu 50 milijardi 2003., u ovoj godini pala na oko osam milijardi dolara, no neke od zemalja bi se mogle uskoro vratiti MMF-u kako bi se nosile s globalnim gospodarskim usporavanjem.


Reci što misliš!