Biznis

Burze

Rezultati HP-a ohrabrili ulagače na Wall Streetu

Rezultati HP-a ohrabrili ulagače na Wall Streetu

Cijeli dan vodeći su indeksi balansirali između pozitivnog i negativnog područja, a kako nije bilo prevelikog pritiska na prodaju, cijene dionica uspijevale su se održavati iznad najnižih razina u pet godina

Nakon vrlo neizvjesnog trgovanja cijeloga dana, vodeći su indeksi na Wall Streetu u utorak porasli u posljednjih sat vremena zahvaljujući ponajviše dobrim poslovnim rezultatima i prognozama Hewlett-Packarda, javlja Totalportal.hr

Dow Jones indeks porastao je 151 bod ili 1,83 posto, na 8.424 boda, dok je S&P indeks osvojio 0,98 posto, dosegnuvši 859 bodova. Nasdaq indeks porastao je, pak, 0,08 posto, na 1.483 boda.

Cijeli dan vodeći su indeksi balansirali između pozitivnog i negativnog područja, a kako nije bilo prevelikog pritiska na prodaju, cijene dionica uspijevale su se održavati iznad najnižih razina u pet godina.

"Ima nešto optimizma zbog toga što se te razine cijena uspijevaju održati, pa su brokeri zaključili da možda ima prostora i za rast. Inače, osim iz HP-a, nije bilo drugih pozitivnih vijesti", objašnjava Richard Sparks, analitičar u tvrtki Schaeffer's Investment Research.

I na europskim su burzama jučer cijene dionica porasle. Londonski FTSE indeks skočio je 1,8 posto, na 4.208 bodova, dok je DAX indeks Frankfurtske burze osvojio 0,5 posto, dosegnuvši 4.579 bodova.

Nakon priopćenja o 19-postotnom rastu prihoda u proteklom tromjesečju, što je iznad očekivanja analitičara, cijena dionice Hewlett-Packarda skočila je gotovo 15 posto. Ulagače je ohrabrila i procjena o dobiti kompanije u poslovnoj 2009. godini, koja je također iznad očekivanja.

Međutim, na tržištu je i dalje puno nervoze jer se još ne zna hoće li se američka vlada i Kongres uspjeti dogovoriti o financijskoj pomoći automobilskom sektoru. Ministar financija Henry Paulson ponovio je jučer da je paket pomoći od 700 milijardi dolara, koji je Kongres nedavno prihvatio, u cijelosti namijenjen sanaciji banaka te da iz tog paketa ne bi trebalo izdvajati sredstva za pomoć proizvođačima automobila, što traže demokrati u Kongresu.

Ulagače nije oraspoložio ni podatak o rekordnom padu proizvođačkih cijena u SAD-u u listopadu, što ukazuje na slabljenje još donedavno zabrinjavajuće visoke inflacije.

"Taj se podatak ne može smatrati pozitivnim jer predstavlja naznaku da bi uskoro glavna tema mogla postati deflacija, što zabrinjava isto toliko koliko i inflacija", objašnjava Eric Kuby, strateg u fondu North Star Investment Management.


Reci što misliš!