Biznis

Mobilna telefonija

Mobilni operateri lani više prodali, a manje zaradili

Mobilni operateri lani više prodali, a manje zaradili

Inače, globalna je prodaja pametnih telefona (smartphonea) u prošloj godini porasla za gotovo 35 posto, čime su zauzeli 13 posto ukupnog tržišta mobilnih uređaja

Europski mobilni operateri prosječno naplaćuju oko 55 lipa za uspostavljanje poziva prema mobilnoj mreži, te svega pet lipa za uspostavljanje poziva prema fiksnoj telekomunikacijskoj mreži, piše Vjesnik

Ta bi razlika, uz prve znakove utjecaja globalne recesije na mobilnu industriju, koja je na početku godine počela masovno otpuštati radnike (Microsoft i Sony Ericsson otpuštaju po 5000 zaposlenih), mogla postati predmetom rasprava tijekom Mobile World Congressa, najvećeg svjetskog skupa mobilnih operatera i prateće industrije, koji se idući tjedan održava u Barceloni.

Od tvrtki iz Hrvatske na najvećem svjetskom GSM skupu sudjeluje Gisdata, a nazočni će biti predstavnici mobilnih operatera.

Naime, usklađivanje s preporukama Europske roamingu, moglo bi navesti neke operatere da bitno promijene svoje poslovne i tarifne modele.

Inače, globalna je prodaja pametnih telefona (smartphonea) u prošloj godini porasla za gotovo 35 posto, čime su zauzeli 13 posto ukupnog tržišta mobilnih uređaja. Samo lani u svijetu je prodano oko 650 milijuna mobitela, te je ukupni broj mobitela dosegao četiri milijarde. No, poslovni rezultati pokazuju da su mobilni operateri u prošloj godini u odnosu na godinu prije prodali više, a zaradili manje.

Međutim, novonastali ekonomski uvjeti mogli bi u 2009. promijeniti sudbinu smartphonea. Dok bi porast ukupne prodaje mobitela mogao opasti za oko četiri posto, prodaja smartphonea mogla bi se smanjiti za čak 20 posto. Proizvođači bi priliku ipak mogli pronaći u prodaji svojih uređaja kao cjenovno atraktivnih zamjena za laptope.

Mogućnost gledanja televizije na mobitelu, od koje se mnogo očekivalo, zasad nije postigla veću popularnost. Posebno su podbacili prijenosi velikih sportskih događanja, poput Olimpijskih igara.

Ove bi se godine moglo ugasiti pet puta više usluga povezanih s televizijskim mobitelima no što će ih biti lansirano, a broj pretplatnika u svijetu, u prvom redu u zemljama EU-a, mogao bi opasti na ispod 30 milijuna. Stoga trenutačno ne treba očekivati značajniju prodaju televizijskih mobitela, a ograničena likvidnost operatera mogla bi smanjiti ulaganja u daljnji razvoj te tehnologije.

Očekivan povrat novca u mnogim slučajevima jednostavno ne opravdava tako visoka ulaganja. Ipak, rješenje bi se moglo naći u zajedničkom vlasništvu nekoliko operatera nad optičkom mrežom.

Vjerojatno je da će do kraja ove godine broj mobitela s kamerom nadmašiti ukupan broj ikad prodanih digitalnih i analognih fotoaparata. Prodaja mobitela s ugrađenim glazbenim playerima mogla bi biti triput veća od prodaje običnih playera.

S obzirom na sve to, mobitel se može smatrati najuspješnijim kombiniranim uređajem u povijesti.

Novi trend u mobilnoj telefoniji, video na zahtjev, koji je bio jedan od glavnih tema prošlogodišnjeg skupa u Barceloni kad se isticao veliki potencijal videa na mobitelima, zasad nije opravdao očekivanja.


Reci što misliš!