Biznis

Burze

Svjetski burzovni indeksi rastu treći tjedan zaredom

Svjetski burzovni indeksi rastu treći tjedan zaredom

Na Wall Streetu je prošloga tjedna Dow Jones indeks porastao 6,8 posto, na 7.776 bodova

Cijene dionica na svjetskim burzama porasle su i prošloga tjedna, već trećega zaredom, zahvaljujući ponajviše optimizmu ulagača koji je zavladao nakon što je američka vlada objavila dugoočekivani novi plan za sanaciju banaka

Na Wall Streetu je prošloga tjedna Dow Jones indeks porastao 6,8 posto, na 7.776 bodova, dok je S&P 500 indeks ojačao 6,2 posto, na 825 bodova, što je već treći tjedan zaredom kako ti indeksi rastu. Nasdaq indeks skočio je, pak, 6 posto, na 1.545 bodova.

Vrtoglavih 7 posto skočile su u ponedjeljak cijene dionica na Wall Streetu nakon što je američki ministar financija Timothy Geithner predstavio plan otkupa loših dugovanja u bankama, koja dosežu i do 1.000 milijardi dolara, prema kojemu će država osigurati dio sredstava za otkup, a privatnim ulagačima ponuditi privlačne uvjete financiranja kako bi sudjelovali u otkupu te nelikvidne imovine banaka.

Kako taj plan uvelike ovisi o velikim privatnim investitorima, ulagače su oraspoložile izjave iz nekih od najvećih fondova, primjerice, iz vodećeg obvezničkog fonda Pimco, kako će sudjelovati u vladinom programu.

Zahvaljujući tome, vrtoglavo su porasle cijene dionica banaka, pa je KBW indeks tog sektora u ponedjeljak zabilježio najveći dnevni skok od 1993. godine. Pritom je cijena dionice Bank of America porasla 26, JPMorgana 25, a Citigroupa 20 posto.

Ulagače je oraspoložilo i nekoliko neočekivano dobrih makroekonomskih podataka, kao što su oni o rastu prodaje kuća i narudžbi u industriji, koji možda navješćuju poboljšanje situacije u gospodarstvu. Stoga su prošloga tjedna snažno porasle cijene dionica građevinskih kompanija.

Splašnjavanje euforije

Međutim, kako je odmicao tjedan, tako je euforija ulagača splašnjavala jer nitko nije siguran koliko će vladin plan za čišćenje bilanci banaka od loših dugova biti učinkovit.

"Na tržištu se razvila rasprava o predloženim mjerama i hoće li taj vladin plan doista riješiti problem", kaže Paul Nolte, direktor u tvrtki Hinsdale Associates.

Analitičari kažu da slabost financijskog sektora ne leži samo u tome hoće li banke biti očišćene od loših dugovanja, nego i o tome kada će uslijediti oporavak gospodarstva.

Stopa nezaposlenosti u SAD-u od 8,1 posto, što je njezina najviša razina od recesije ranih 1980-ih godina, slabljenje kupovne moći Amerikanaca, pad cijena nekretnina, kao i pad gospodarske aktivnosti nisu baš zavidni uvjeti za uspješno poslovanje banaka, kažu analitičari.

Na to ukazuju i revidirani podaci o padu bruto domaćeg proizvoda SAD-a u posljednjem lanjskom tromjesečju za 6,3 posto, što je nešto više od prvotne procjene od 6,2 posto.

Uz to, prošloga je tjedna objavljeno da je dobit kompanija u posljednjem lanjskom kvartalu zabilježila pad po najvećoj stopi od 1994. godine, kao i podatak da je broj zahtjeva za pomoć nezaposlenima dosegnuo rekordne razine.

Premda ti podaci pokazuju da je pred američkim gospodarstvom još dug put do oporavka, to nije pokolebalo ulagače na Wall Streetu.

"Očito je da se raspoloženje na tržištu promijenilo. Iz faze u kojoj je svaka vijest bila loša ušli smo u fazu da pokazatelji nisu tako loši kao što se očekivalo. Vrlo je značajno to da svi mi počinjemo gledati na situaciju kao manje negativnu nego prije", objašnjava Stephanie Giroux, analitičarka u tvrtki TD Ameritrade.

I na europskim su burzama prošloga tjedna cijene dionica porasle. Londonski FTSE indeks ojačao je 1,45 posto, na 3.898 bodova. DAX indeks Frankfurtske burze porastao je, pak, 3,3 posto, na 4.203 boda.

Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks prošloga tjedna skočio čak 8,6 posto, dosegnuvši 8.626 bodova, najvišu razinu u dva i pol mjeseca.


Reci što misliš!