Biznis

Europske cijene

Odjeća u Hrvatskoj među najskupljima u Europi

Odjeća u Hrvatskoj među najskupljima u Europi

Cigarete i alkoholna pića najniže cijene imaju u Rumunjskoj (61), a najviše u Irskoj (184) što je ugrubo dvostruko više nego u Hrvatskoj (87). Cijene su uglavnom odredili porezi

Kad se usporede cijene potrošačkih dobara u Europi dođe se do podatka da su odjeća, elektronika i automobili u Hrvatskoj skuplji nego u EU.

Eurostat je analizirao cijene dobara širom EU27, dodao mu zemlje europskog ekonomskog prostora te kandidatske države kao i kandidate za taj status. Cijene variraju u donosu tri prema jedan, upućuje analiza statističkog ureda EU, prenosi Banka magazin.

Najskuplja je Danska koja prema prosjeku EU27 (ili indeksnoj stotici) ostvaruje razinu cijena od 141, ispred Irske (121) i Finske (125). U skupini zemalja natprosječnih po cijenama su još Luksemburg, Švedska, Belgija i Francuska te Italija, Austrija, Njemačka i Nizozemska.

Velika Britanija je u susjedstvu prosjeka (99) ispod koga su, ali blizu Španjolska i Grčka. Cipar je najskuplja nova članica EU (indeks 90) ispred Portugala i Slovenije (83). Najniže su prosječne cijene svih potrošačkih dobara u Bugarskoj (51), Rumunjskoj (62), Litviji (67) i Poljskoj (69). Hrvatska je s indeksom 75 nešto jeftinija od Malte i skuplja od Slovačke. Hrana i bezalkoholna pića najjeftiniji su u Bugarskoj (67) a najskuplji u Danskoj (147). Hrvatska je na 94 posto prosjeka EU27.

Cigarete i alkoholna pića najniže cijene imaju u Rumunjskoj (61), a najviše u Irskoj (184) što je ugrubo dvostruko više nego u Hrvatskoj (87). Cijene su uglavnom odredili porezi.

Odjeća i obuća je kategorija s najmanjim razlikama u cijenama pri čemu je najjeftinija članica EU Velika Britanija (83% prosjeka EU), a najskuplja Finska (123) kojoj je Hrvatska jako, jako blizu (118). Od Hrvatske je među članicama EU skuplja samo Švedska (119), te ne-članice EU Norveška i Švicarska. Treba se odijevati u Makedoniji (71) i Turskoj (76), možda u Bugarskoj (84).

Ni u Crnoj Gori nije jeftino kupovati - indeks cijena je 113! Slično odjeći i obući i elektronika nema prenaglašenih razlika u cijenama iako se još uvijek isplati kupovati preko granice zbog razlika u poreskim stopama.

Najjeftinije je u Velikoj Britaniji (86 posto prosjeka EU), najskuplje na Malti (126), Hrvatska je na 103, kao Grčka, Poljska, Portugal ili Makedonija. Što se restorana i hotela tiče, razlike su ponovno naglašene, upozorava Eurostat iznoseći da je Bugarska na 40 posto prosjeka EU27 a Danska na drugom kraju ljestvice na 151%. Hrvatska je na 83, kao Poljska i blizu Slovenije (85).


Reci što misliš!