Biznis

Daleko od krize

HGK ŽK Zadar: Nastavljena pozitivna gospodarska kretanja u Zadarskoj županiji

HGK ŽK Zadar: Nastavljena pozitivna gospodarska kretanja u Zadarskoj županiji

Predsjednik HGK ŽK Zadar Dario Jurin izvjestio je prisutne o općim gospodarskim kretanjima u 2008. godini

U hotelu "Funimation" na Boriku danas je održana 7. proširena sjednica Gospodarskog vijeća Hrvatske gospodarske komore - Županijske komore Zadar na kojoj su objavljeni financijski rezultati poslovanja gospodarstva Zadarske županije u poslovnoj 2008. godini te neki pokazatelji u 2009. godini.

Na početku sjednice predsjednik HGK ŽK Zadar Dario Jurin izvjestio je prisutne o općim gospodarskim kretanjima u 2008. godini, pa su tako, prema zadnjim podacima, "nastavljena pozitivna kretanja iz prethodnih godina uz određene slabosti pojedinih segmenata gospodarstva".

Jurin je naznačio kako su porasli ukupni prihodi (2,5%), ali i rashodi (5,8%), no ipak je upozorio na smanjenje likvidnosti i većine pokazatelja ekonomske i financijske uspješnosti. Što se pak tiče broja zaposlenih i njihovih plaća, prema HGK ŽK Zadar ukupan broj zaposlenih na području Županije porastao je sa 19.237 na 20.337 zaposlenika ili 5,7%, dok je prosječna mjesečna plaća iznosila 4.417 kuna ili 5,25% viša nego godinu prije.

Kako bi sve ostalo u pozitivnom duhu, 2008. godina završila je s povećanim stanjem zaliha za 32,1% u odnosu na godinu prije, robna razmjena gospodarstva Zadarske županije s inozemstvom zadržala je trend rasta, a ukupni prihodi ostvareni u 2008. godini u iznosu od 12,6 milijardi kuna za 307 milijuna bili su veći nego prethodne godine.

Turistički promet obilježava blaga stagnacija u odnosu na prethodne godine s 3% većim brojem gostiju i 5% više noćenja nego u 2007. godini.

Nakon ovih vedrih financijskih rezultata koje je iznio predsjednik HGK ŽK Zadar, uslijedilo je znakovito i za mnoge korisno predavanje ekonomskog stručnjaka prof. dr. sc. Ivana Lovrinovića na temu "Nelikvidnost i putevi izlaska iz recesije".

Lovrinović je upozorio na pogrešan antiinflacijski model kojeg Hrvatska upotrebljava još od 1994. godine, a koji je hrvatski izvoz bacio na koljena i otvorio vrata uvozu.Uz loše obavljenu privatizaciju, neodgovarajuća monetarna i fiskalna politika doveli su Hrvatsku do krize, zaključio je Lovrinović.


Reci što misliš!