Biznis

Zemljišna reforma

Zakon ne dozvoljava prodaju oranica

Zakon ne dozvoljava prodaju oranica

Vlada je u proračunu umanjila sredstva za agenciju, zbog čega samo postoji na papiru, ali uopće nije profunkcionirala na terenu

Vlasnik ste poljoprivrednog zemljišta i odlučili ste svoju zemlju prodati. Nemojte ni pokušati krenuti u proces prodaje ili kupnje zemlje jer, na žalost, zakonski to sada ne možete napraviti. Zbog Vladine inertnosti, ali i političkih razmimoilaženja koalicijskih partnera HDZ-a i HSS oko zemljišne reforme, tržište poljoprivrednog zemljišta od početka godine potpuno je blokirano, donosi jutarnji.hr.

Od 1. siječnja na snazi je novi zakon o poljoprivrednom zemljištu, koji predviđa da se sva zemlja prodaje isključivo preko agencije koja je osnovana na papiru, ali u stvarnosti ne funkcionira. Ako ste i ušli u proceduru kupoprodaje zemlje, stvar će zapeti kod javnog bilježnika ili u gruntovnici, koji moraju postupati po zakonu, a on kaže da je za posredovanje u prodaji nadležna "nepostojeća" agencija.
Pokušala ovjeriti ugovore

- Ovih sam dana pokušala ovjeriti ugovore o kupnji 17 hektara zemlje, no u gruntovnici u Županji rečeno mi je da je to ne moguće jer je stupio novi zakon, a agencija koja je posrednik nije profunkcinirala - rekla nam je Marija Komesarović, vlasnica poljoprivredne zadruge iz Drenovaca kod Županje koja obrađuje 200 hektara vlastite zemlje i oko 2000 hektara u kooperaciji.

Projekt osuđen na propast

- Šokirani smo jer je ovo još jedan u nizu propusta države koji ide na štetu proizvođača koji žele okrupnjavati imanja - dodaje Komesarović. Ona smatra da je ovakav koncept prodaje zemljišta preko agencije u startu bio osuđen na propast.

Vršiteljica dužnosti ravnatelja agencije Ana Budanko Penavić kaže kako je Vlada u proračunu umanjila sredstva za agenciju, zbog čega nije profunkcionirala na terenu. Prema njezinim riječima, da bi agencija profunkcionirala, potrebno je više od godinu dana, zbog čega će se ići u hitne izmjene zakona.

Koncept prodaje preko agencije osmislila je Hrvatska seljačka stranka, jer se na taj način željelo pojačati okrupnjavanje usitnjenih i nekonkuretnih poljoprivrednih posjeda. U vrijeme dok je Ministarstvo poljoprivrede vodio Božidar Pankretić, zakon je dobio zeleno svjetlo Vlade i Sabora unatoč protivljenju seljaka. Seljačke udruge tvrdile su da se radi o novoj nacionalizaciji koja će pasti na Ustavnom sudu jer smatraju da nitko nema pravo određivati privatnim vlasnicima kako će prodavati svoju djedovinu.

- Ta je zemljišna reforma suluda i to smo govorili od samog početka - kaže Antun Laslo iz Zajednice udruge seljaka Slavonije i Baranje.
Naknada štete

Iako HDZ i HSS naizgled u Vladi funkcioniraju bez trzavica, neslužbeno se iz krugova HDZ-a doznaje da su skloni rušenju ove HSS-ove reforme te osmišljavanju nove reforme. Za početak Vlada će hitno ići u izmjene zakona kako bi se njegova primjena odgodila, a tržište odblokiralo. Naknadno bi se razmišljalo i tome hoće li agencija biti ključno mjesto za prodaju zemlje ili će, kao do sada, vlasnici imati pravo sami odlučivati kako prodati zemlju. Krenu li nove reforme, Vlada bi trebala odgovoriti na pitanje koliko je novca dosad uzalud potrošeno za osmišljavanje koncepta koji se sada urušava.

S druge strane, vlasnici imaju pravo na sudske tužbe i traženje naknade štete jer im je država propustima i lošim zakonskim rješenjima onemogućila prodaju svoje zemlje.


Reci što misliš!