Biznis

HGK ŽK Zadar

Turistički brodari inzistiraju na odgodi kabotaže

Turistički brodari inzistiraju na odgodi kabotaže

Stajalište pregovaračkog tima Republike Hrvatske po pitanju kabotaže kod povremenih kružnih, odnosno izletničkih putovanja, koje je izneseno pred Europskom komisijom paušalno je i netočno, poruka je koju su danas iznijeli predstavnici malih brodara na konferenciji za novinare u županijskoj gospodarskoj komori Zadar te su od Vlade zatražili odgodu kabotaže, javlja Radio Zadar .

Turistički brodari inzistiraju na odgodi kabotaže, i to deset godina od dana ulaska Republike Hrvatske u Europsku uniju za brodove članica EU-a. Pregovarački tim je naime 2007. godine tražio odgodu do 2014. objašnjava Ivica Zorić dopredsjednik sekcije brodara pri županijskoj gospodarskoj komori Zadar:

- Danas je 2010. godina, u Europsku uniju još nismo ušli i mi tražimo da od dana ulaska Republike Hrvatske u Europsku uniju da hrvatska Vlada i njen pregovarački tim inzistira na roku od 10 godina za odgodu,  rekao je Zorić.

- Brodari već dugo ukazuju na potrebu zaštite malih brodara kod kabotaže prilikom ulaska u EU. Naime, starost flote hrvatskih brodara u prosjeku iznosi 56 godina dok je primjerice starost flote brodara susjedne Italije 5 godina.

Također, troškovi goriva hrvatskih brodara među najvišima su u regiju, a nepovoljan je i način potpora pri financiranju plavog dizela. Država brodarima tek vraća razliku između uobičajene cijene goriva i plavog dizela i to na kraju godine, pa tako brodari u međuvremenu beskamatno kreditiraju državni proračun, kaže Zorić te dodaje da Vlada treba konačno sustavno riješiti pitanje cijene plavog dizela za male brodare.

Pregovarački tim iznio je i da hrvatski pomorci nemaju usklađene svjedodžbe sa međunarodnom konvencijom o zaštiti ljudskih života na moru što je velika netočnost kaže Zorić:

- To odražava jedan paušalni pristup pregovaračkog tima i rekao bih nekompetentnost za raspravu o meritumu.

Zato turistički brodari inzistiraju da Vlada u pregovarački tim uključi i njihovog predstavnika. Brodari su Ministarstvu mora uputili i mišljenje o nacrtu prijedloga Zakona o pomorskom dobru i morskim lukama gdje između ostaloga predlažu da se pravilnikom utvrde maksimalni iznosi lučkih pristojbi za turističke brodare, a ne da se odluka o tome prepusti lučkim upravama i koncesionarima što je dosada dovodilo do neugodnih situacija u lukama.  

Također traže da se u novom zakonu prednost pri dodjeli koncesije na javnom pomorskom dobru da brodogradilištima koja se bave brodogradnjom u drvu kako bi se očuvala hrvatska pomorska baština.


Reci što misliš!