Biznis

Posao stoljeća, IGH

Svjetska banka preporučila odbijanje hrvatskog konzorcija

Svjetska banka preporučila odbijanje hrvatskog konzorcija

Uz gubitak posla, hrvatski konzorcij gubi i pet do osam milijuna eura koje je dosad uložio u pripremu gradilišta i istražne radove

Crnogorci su odbili hrvatski konzorcij na preporuku konzultanta IFC-a iz Svjetske banke, koji su zaključili da se dokumentacija ne može smatrati valjanom jer nije potpisano sve što treba.

Dionice Instituta IGH i Tehnike doživjele su u srijedu pravu katastrofu nakon objave crnogorske vlade u utorak poslijepodne kako dostavljena dokumentacija hrvatskih građevinara ne zadovoljava uvjete.

IGH je završetak trgovanja dočekao na 2615,4 kune, oslabivši za čak 17 posto, dok je dionica Tehnike pala nešto manjih 15,7 posto i zaustavila se na 1598 kuna.

Pod negativnim pritiskom tih dviju dionica zaronio je i CROBEX za 1,31 posto, na 2121,20 bodova, a dionice tvrtki završile su u blokadi.
Koliki se balon napuhao na temelju priča o jurnjavi za bankovnim jamstvima za realizaciju tog posla govori i podatak da je od 8. veljače do utorka dionica IGH skočila za gotovo 15 posto, a Tehnike za 17 posto, piše Poslovni dnevnik,a prenosi net.hr.

U utorak je u Podgorici još uvijek bilo dramatično, a u konačnici je Savjet za autoputove odlučio kako treba raskinuti ugovor. Formalna potvrda treba biti danas na Vladi.

Konstruktor je zadnji dan roka dostavio dodatnu dokumentaciju američkoga investicijskog fonda, a do prije početka sjednice još se spekuliralo o produženju roka. Međutim, presudilo je mišljenje IFC-a (International Finance Corporation), institucije u sklopu Svjetske banke koja je bila konzultant na projektu.

Ministar prometa Crne Gore Andrija Lompar objasnio je da su zaključili da se dokumentacija ne može smatrati valjanom, jer treba potpisati još niz dokumenata.

Konačno je skinut i veo misterije o tome kakva je jamstva Žderić do sada dostavljao crnogorskoj vladi. U prvom šestomjesečnom roku koji mu je dan za zatvaranje financijske konstrukcije Žderić je najprije dostavio pismo o namjerama, potom bankarska jamstva i na kraju nepotpisani ugovor. Sve tri dostave bile su falične i nedovršene tako da se na osnovi njih nije mogao sklopiti financijski ugovor.

Uz gubitak posla, hrvatski konzorcij gubi i pet do osam milijuna eura koje je dosad uložio u pripremu gradilišta i istražne radove. Ministar Lompar tvrdi da Crna Gora nema obvezu nadoknaditi ta sredstva.


Reci što misliš!