Biznis

Kriza nas udaljuje od Unije

Hrvatska zaostaje 35 godina za prosjekom EU

Hrvatska zaostaje 35 godina za prosjekom EU

Recesija, koja je u Hrvatskoj teža nego u EU, dodatno je usporila dostizanje stupnja našeg razvoja s onim u EU


Zbog krize koja ju je pogodila znatno teže nego Europsku Uniju (EU), Hrvatskoj bi za dostizanje stupnja razvoja Unije moglo trebati i 30 godina, donosi jutarnji.hr.

Kako pokazuju podaci Eurostata, Hrvatska je 2008. godinu zaključila na oko 63 posto prosječnog stupnja razvoja EU, što nas svrstava među slabije razvijene zemlje Europe. Naime, osim zemalja regije i Turske, kojima je članstvo u EU još daleko, iza nas se nalaze samo Poljska, Litva i Latvija te Rumunjska i Bugarska. S druge strane, države poput Mađarske ili Slovačke, koje su nam ne tako davno gledale u leđa, danas su ispred nas.

I ‘dežela' u ponoru recesije

Od Hrvatske je znatno odskočila i Slovenija, koja je 2008., po bruto domaćem proizvodu (BDP) po stanovniku, dosegla gotovo 91 posto prosjeka Europske unije. Iako je "dežela" time postala, nakon Cipra, najrazvijenija nova članica Unije, stručnjaci su izračunali da će Sloveniji trebati deset godina da "uhvati" prosjek EU razvoja. No, kako je recesija i Sloveniju bacila duboko u ponor, očekivano dostizanje Unijina prosjeka i tamo se produljilo, pa sada, prema izračunima lista Finance, iznosi 20 godina, a ovisno o rezultatima u ovoj godini mogla bi se i produbiti.

- Svojedobno je Hrvatskoj trebalo više od 30 godina da dosegne stupanj razvoja EU, no to se, zbog širenja Unije na Rumunjsku i Bugarsku te zbog visokih stopa gospodarskog rasta u nas ranijih godina, smanjilo. Kada u EU uđu i zemlje regije, jaz u razvoju između Hrvatske i EU dodatno će se smanjiti pa će nam za dostizanje prosjeka EU trebati 10 do 15 godina - ocjenjuje Ante Babić, neovisni ekonomist.

Vlast izbjegava reforme

Na zaostajanje Hrvatske upozorio je i Ivica Mudrinić, predsjednik Uprave T-HT-a i Vijeća za konkurentnost, koji je u intervjuu Globusu rekao da će Hrvati u Europu "ući kao siročad".

No to će ovisiti o brzini oporavka. Zasad Hrvatska, za razliku od EU, sve dublje tone u recesiju, a nužne reforme vlast ne provodi.

EU će pomoći Sloveniji u oporavku

Iako je Slovenija uvijek bila razvijenija od Hrvatske, dvije su zemlje putem neovisnosti krenule sa sličnih startnih pozicija. No, njihovi su se putevi u posljednja dva desetljeća razišli pa je Slovenija danas gotovo upola bogatija i razvijenija od Hrvatske.

Ipak, obje je zemlje kriza pogodila znatno teže nego EU, pa će im i za oporavak trebati više vremena. Razlika je, međutim, u tome što je Slovenija dio EU kluba pa će, za razliku od Hrvatske, imati potporu Unije i u oporavku, kakvu, primjerice, upravo dobiva Grčka.


Reci što misliš!