HGK
Na bubnju samo 313 kuća i 86 stanova
Sudeći prema očevidniku HGK, koji je proradio 2006. i dosad objavio prodaju ukupno 10.318 nekretnina i pokretnina oduzetih ovrhom ili u stečaju, ispada da u Hrvatskoj u dugovima grcaju samo ratari i poduzetnici iz malih sredina
Stotine oduzetih slavonskih oranica i livada, nešto zaplijenjenih kuća u dubokim zaleđima županijskih središta i tek pokoji stan u atraktivnijim dijelovima Zagreba i Splita.
To je, ugrubo, sadržaj očevidnika HGK u kojem država, banke i poduzeća nude na prodaju imovinu koju su oduzeli u ovršnim i stečajnim postupcima koji se vode na hrvatskim sudovima.
Sudeći prema očevidniku HGK, koji je proradio 2006. i dosad objavio prodaju ukupno 10.318 nekretnina i pokretnina oduzetih ovrhom ili u stečaju, ispada da u Hrvatskoj u dugovima grcaju samo ratari i poduzetnici iz malih sredina.
Dosad je zaplijenjen i prodan zanemariv broj poslovnih prostora, zemljišta i zgrada u najvećim hrvatskim gradovima, kao i luksuznih plovila i automobila.
Sudovi koji vode ovrhe i stečajeve u očevidniku HGK nude, među ostalim, 313 kuća, 86 stanova, 139 oranica, 19 livada, 13 pašnjaka, 18 poslovnih prostora, dva građevinska zemljišta i brodicu vrijednu 80 tisuća eura privezanu u šibenskoj marini Mandalini.
Najvrjednije su ponuđene nekretnine, prema početnoj oglašenoj cijeni, industrijski pogoni u Ogulinu i u Donjem Prološcu pokraj Imotskog, za koje vjerovnici traže najmanje šest milijuna kuna, u ogulinskom slučaju, odnosno pet milijuna kuna.
Kad su u pitanju stanovi 'na bubnju', najviše se, 4,2 milijuna kuna, traži za dvoetažni u Splitu, u Supilovoj 40, a na dražbi je i peterosobni stan u središtu Zagreba čija je početna cijena 3,3 milijuna kuna.
U očevidniku je trenutačno osam pokretnina, što je djelomice posljedica i činjenice da se u njemu ne mora oglasiti prodaja automobila vrijednog manje od 50 tisuća kuna. Zasad se ne zapljenjuju industrijski strojevi i oprema, medicinski instrumenti i autobusi.
No zabilježen je slučaj zapljene i prodaje manjeg zrakoplova. S obzirom na to da se u Hrvatskoj, prema nekim procjenama, vodi više od 300 tisuća ovrha i stečajeva, očito je da je projekt ubrzanja takvih postupaka na sudovima, dio kojeg je i očevidnik HGK, doživio fijasko.
Osnivanjem javnog očevidnika HGK-a i uvođenjem obveze sudovima da imovinu koja se stavlja na bubanj prijavljuju Komori, htjelo se spriječiti situacije da, primjerice, dužnik ni ne zna da mu je stan oglašen za prodaju. No, kako se može čuti u odvjetničkim krugovima, i dalje se događa da sud stavi na prodaju imovinu koja je uzeta u ovrsi i ne prijavi je u očevidnik, nego samo na oglasnu ploču suda.
Vezane vijesti
-
Ukoliko HDZ i Ivo Sanader ne plate novčane kazne i ne podmire protupravnu imovinski korist koju je Vrhovni sud potvrdio u slučaju Fimi media, država će se naplatiti prisilnom ovrhom koju pokreće Državno odvjetništvo, pojasnio je glasnogovornik Županijskog suda u Zagrebu Krešimir Devčić.
-
Platforma Sigurna okupljanja, koja omogućava sigurniju organizaciju i posjećivanje prvo kulturnih, a zatim i ostalih vrsta događanja, od danas je dostupna za korištenje svim organizatorima događanja na okupljanja.hr., izvijestili su u utorak iz Hrvatske gospodarske komore (HGK).
-
Predsjednik Republike Zoran Milanović rekao je u četvrtak da Hrvatska gospodarska komora (HGK) više nema smisla na način da je financiraju svi koji rade, a da ne znaju kakvu protuuslugu dobivaju, poručivši kako treba ukinuti plaćanje obvezne mjesečne članarine.
-
Predsjednik Mosta Božo Petrov napisao je u subotu na facebooku da je premijer Andrej Plenković između klijentele u HGK i stradalih ljudi u Banovini, izabrao klijentelističke parapolitičke institucije koje mu omogućavaju da se održi na vlasti.
Izdvojeno
-
Postupajući po zaprimljenoj dojavi 39-godišnjeg hrvatskog državljanina da ga je noćas oko 2 sata u ugostiteljskom objektu u Širokoj ulici u Zadru fizički napao 58-godišnji hrvatski državljanin, policijski službenici su izašli na mjesto događaja gdje su postupali s ciljem utvrđivanja svih okolnosti događaja.
-
Dva hrvatska državljanina u dobi od 53 i 51 godinu u trgovini u Bibinjama ovoga četvrtka ukrali su više parfma.
-
Projekt koji prati velebitske pastire od prapovijesti do danas zaokružen je dokumentarnim fotografijama Marka-Lorenza Blaslova!
-
U sklopu cjelogodišnjeg programa obilježavanja 50. godišnjice kluba, KK Aleta Puntamika organizira još jedan događaj sportsko-humanitarnog karaktera.
Reci što misliš!