Biznis

Upozorenje stručnjaka

Veće trošarine na cigarete i benzin neće spasiti proračun

Veće trošarine na cigarete i benzin neće spasiti proračun

Kuliš piše kako je Hrvatska od trošarina na cigarete u 2009. godini "zaradila" čak 10 milijuna manje nego godinu ranije, a sve zbog smanjenja potrošnje

Iznos koji će se prikupiti novim trošarinama na cigarete i bezolovni benzin neće značajnije utjecati na pokrivanje proračunskog manjka od 14 milijardi kuna.

Ovaj je zaključak istaknula u svom osvrtu na nove trošarine Danijela Kuliš s Instituta za javne financije. Piše kako bi nove trošarine na cigarete proračunu u ovoj godini trebale donijeti 60 milijuna kuna, a one na bezolovni benzin još dodatnih 220 milijuna kuna.

"Mnogo veći prihodi državnog proračuna ostvarili bi se uspješnijim suzbijanjem krijumčarenja i ilegalne trgovine te identificiranjem poreznih dužnika naplatom neplaćenih poreznih obveza", piše Kuliš osvrćući se na odluke Vlade o povećanju trošarina. Vlada je kao ciljeve povećanja trošarina istaknula povećanje poreznih prihoda i daljnje usklađivanje s pravnom stečevinom EU-a.

Benzinu je već povećana trošarina 1. rujna, dok će cigarete poskupjeti od 1. listopada. Kuliš je usporedila visine trošarina na cigarete u Hrvatskoj i EU te došla do saznanja da su kod nas one niže nego u Europskoj uniji. Slična je situacija i s trošarinama na benzin. Samo šest zemalja Europske unije ima niže trošarine od onih koje su u Hrvatskoj. Niže trošarine na benzine imaju Bugarska, Cipar, Latvija, Portugal i Finska.

Kuliš piše kako je Hrvatska od trošarina na cigarete u 2009. godini "zaradila" čak 10 milijuna manje nego godinu ranije, a sve zbog smanjenja potrošnje. "Povećanje trošarine obično izaziva dva učinka: povećanje poreznih prihoda i smanjenje potrošnje", piše Kuliš, no i dodaje da su duhanski proizvodi specifični jer se ničime ne mogu zamijeniti, a u isto vrijeme stvaraju ovisnost.

Zbog toga zaključuje kako povećanje trošarina ne mora nužno dovesti do smanjenja potrošnje. "Smanjenje poreznih prihoda posljedica je i porezne utaje te krijumčarenja duhanskih proizvoda", piše Kuliš i dodaje kako je policija u lipnju samo u jednoj akciji zaplijenila krijumčarene cigarete u vrijednosti od 4 milijuna kuna.

"Pitanje je koliko će planirano povećanje prihoda od 260 milijuna kuna, ako se i ostvari u tom iznosu, pomoći u prevladavanju manjka državnog proračuna od 14 milijardi kuna", piše u svom zaključku Kuliš i dodaje kako bi sigurno daleko više punjenju proračuna pridonijelo smanjenje krijumčarenja, identificiranje poreznih dužnika i naplata neplaćenih poreznih obveza.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.