Biznis

Čeka nas stečajni tsunami

30.000 tvrtki u minusu

30.000 tvrtki u minusu

Osim radnika, stečaj nad Kamenskim mogla je pokrenuti i država, koja od te tvrtke potražuje velike iznose neplaćenih doprinosa i poreza

Predstečajni postupak u Kamenskom pokrenut je na temelju zahtjeva britanskog vjerovnika koji potražuje oko 100.000 eura. Time su u drugi plan pala potraživanja radnika, koja, zbog pet neisplaćenih plaća i neplaćanja doprinosa čak dvije godine, dosežu vrtoglavih sedam milijuna kuna, a zbog toga su 353 radnice još 10. kolovoza tražile otvaranje stečaja.

Predstečajnim upraviteljem imenovan je Zdravko Mitak, u kojeg su, prema riječima predstavnice radnika Đurđe Krnjak, uprte oči oko 500 radnica koje su nastavile sa štrajkom, a neke od njih štrajkale su i glađu, piše Jutarnji list.

Ma kako to paradoksalno zvučalo, radnici bi imali više koristi da je stečaj otvoren na temelju njihova zahtjeva.

'Da su radnici pokrenuli stečaj, ne bi im se dogodilo da ostali vjerovnici potraživanja hipotekarno osiguraju upisom nad nekretninama, što su i učinili početkom rujna. Tako su postali privilegirani jer će se radnici i država morati naplatiti iz onoga što ostane u stečajnoj masi nakon što se oni namire', ističe Svjetlana Šokčević, predsjednica Sindikata tekstila, kože i obuće.

Osim radnika, stečaj nad Kamenskim mogla je pokrenuti i država, koja od te tvrtke potražuje velike iznose neplaćenih doprinosa i poreza.

Prema podacima HGK i Fine, u Hrvatskoj potkraj srpnja obveze nije moglo ispunjavati čak 30.500 tvrtki, što je 30 posto više nego u srpnju 2009. Te tvrtke zapošljavaju gotovo 50.000 radnika, a iznos njihovih dospjelih i nepodmirenih obveza ljetos je iznosio vrtoglavih 25,5 milijardi kuna. U razvijenijim društvima takve bi tvrtke već odavno završile u stečaju, no u Hrvatskoj se on izbjegava, zbog čega tisuće tvrtki godinama tavore, nadajući se čudu koje će ih spasiti, piše Jutarnji list


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.