'Vlada može sniziti kamate'
Stručnjaci upozoravaju: Kamate su previsoke
Ekonomski analitičar Luka Brkić, upozorio je da zaboravljamo na činjenicu da je u Hrvatskoj bankarski sektor potpuno privatiziran
Kamatne stope, za koje neki kažu da su najviše u regiji i uspoređuje s lihvarskima, građanima su postale neizdržive. Sve je više dužnika koji odlaze u banke kako bi reprogramiranjem kredita lakše zakrpali mjesečne financije, prenosi Danas.hr .
Glavni ekonomski analitičar Splitske banke SG Zdeslav Šantić opovrgava medijske navode kako banke nameću lihvarske kredite građanima koji zbog nemogućnosti otplaćivanja odlaze na reprogramiranje.
"Istina je da građani sve teže vraćaju kredite i da veći broj kućanstava ima velikih problema s otplatom. Hrvatska kućanstva puno su zaduženija od svih drugih kućanstava u regiji", objasnio je Šantić za Dnevnik.hr. Ističe da kada su ljudi prije tri, četiri godine dizali kredite, imali puno bolje uvjete, manje kamate, plaće su rasle i ekonomska situacija u zemlji je bila itekako bolja.
"Jasno je da će reprogramiranjem kredita rok otplate biti dulji, ali kamata neće rasti. Naime, podizanjem kamate može se uništiti svakog klijenta, ali na kraju propada i sama banka", kaže Šantić.
Ekonomski analitičar Damir Novotny objašnjava kako je neupitno da bi Vlada trebala limitirati zatezne kamate koje su previsoke.
"Država je tu sebična, jer je i sebi obračunavala tako visoke kamate. Vlada je u sukobu interesa jer ona visoke kamate koje joj odgovaraju koristi u nekim postupcima", kaže Novotny.
Smatra da se s visinom kamata nešto mora napraviti, jer nema opravdanja za takvu visinu.
"Vlada ima ingerenciju i ona može djelovati na snižavanje kamata kredita. Država mora sklopiti dogovor s Narodnom bankom i bankarima i olakšati građanima. Postojeće kamate su općenito previsoke", kaže Novotny.
Dodaje da proglašavanje osobnog bankrota neće biti od velike pomoći.
"Građanima mora biti jasno da nema općeg oprosta, dug se mora vratiti. Osobni bankrot mogao bi poslužiti samo u najrizičnijim situacijama", zaključuje Novotny.
Ekonomski analitičar Luka Brkić, upozorio je da zaboravljamo na činjenicu da je u Hrvatskoj bankarski sektor potpuno privatiziran.
Naglašava da je ispravnije pitati zbog čega smo dopustili privatizaciju bankarstva, a ne zašto su kamate visoke.
"Istina jest da su kamate u Hrvatskoj veće nego one u Njemačkoj, Italiji i Austriji, no razlozi su za to političke prirode. Činjenica da će Hrvatska uskoro postati članica EU te gospodarska kriza koja je prisutna također utječu na visinu kamata", objašnjava.
Naglašava da država ima mehanizme za snižavanje visine kamata, no pitanje je koja bi bila konačna cijena.
"To bi možda bio odljev kapitala", upozorio je Brkić.
Vezane vijesti
Izdvojeno
-
Trasa utrke je uz samu obalu, pružajući sudionicima priliku da uživaju u predivnom ambijentu i jedinstvenom božićnom ugođaju našeg grada.
-
Šampon za suho pranje ili suhi šampon često se predstavlja kao brzo i jednostavno rješenje za osvježavanje i "maskiranje" masne kose, ali mnogi koji ga koriste, posebno oni s masnijim vlasištem, ne dobiju uvijek očekivane rezultate. No, jedan jednostavan trik, koji je nedavno postao viralan na TikTok-u, mogao bi to promijeniti.
-
Postupajući po zaprimljenoj dojavi 39-godišnjeg hrvatskog državljanina da ga je noćas oko 2 sata u ugostiteljskom objektu u Širokoj ulici u Zadru fizički napao 58-godišnji hrvatski državljanin, policijski službenici su izašli na mjesto događaja gdje su postupali s ciljem utvrđivanja svih okolnosti događaja.
-
Dva hrvatska državljanina u dobi od 53 i 51 godinu u trgovini u Bibinjama ovoga četvrtka ukrali su više parfma.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.