Vlada ne mari
Banke izvlače novac iz Hrvatske
Vijest da Hypo Alpe Adria banka već drugi put u ovoj godini planira isplatiti dividendu aktualizirala je pitanje izvlačenja kapitala iz Hrvatske. Tijekom godine je samo iz banaka u stranom vlasništvu u inozemstvo prebačeno gotovo dvije milijarde kuna
Pokušaji hrvatske Vlade da privuče strani kapital zasad su se pokazali neuspješni. Naprotiv, umjesto dolaska kapitala, u posljednje vrijeme sve je uočljiviji proces povlačenja kapitala iz Hrvatske.
Samo četiri velike banke u stranom vlasništvu, ZABA, PBZ, Erste i Hypo banka, u 2010. godini su isplatile (ili će isplatiti) 1,86 milijardi kuna putem redovnih i izvanrednih dividendi. To je više od polovice ostvarene dobiti svih hrvatskih banaka u 2009. godini (3,44 milijarde kuna). Najviše je isplatila je Zagrebačka banka, koja je UniCreditu i Allianzu, najvećim dioničarima, isplatila 1,15 milijardi kuna.
Činjenica da su bankari promijenili višegodišnju praksu zadržavanja dobiti, svjedoči o tome da financijski investitori polako dižu ruke od Hrvatske, procjenjujući da se kapital može puno bolje oploditi na nekim dugim destinacijama. Bankari već neko vrijeme tvrde da, usprkos višku likvidnosti, u Hrvatskoj nemaju dovoljno kvalitetnih projekata za financiranje.
Istovremeno, poduzetnici se žale na previsoke kamatne stope, na što banke odgovaraju da kamate ne mogu biti niže zbog visoke premije rizika, pri čemu je visoki rizik, kako kažu, posljedica prevelike državne potrošnje.
Kako se stanje po pitanju državnih financija kontinuirano pogoršava, logično je da banke izlazak iz pat pozicije pronalaze u povlačenju kapitala. Povrat kapitala odgovara i stranim maticama koje su, za razliku od hrvatskih podružnica, znatno slabije kapitalizirane, a u dogledno vrijeme trebaju provesti dokapitalizaciju, sukladno novim pravilima Europske unije.
Prilikom odlučivanja o povlačenju kapitala nije nevažna i činjenica da u Hrvatskoj ne postoje nikakva porezna ograničenja. Naime, na isplaćenih 1,86 milijardi kuna četiri banke neće platiti ni kunu poreza. U uređenim državama bijeg kapitala ovih razmjera sigurno bi izazvao reakcije kreatora ekonomske politike. Hrvatska Vlada, međutim, ne pokazuje zabrinutost te dosad nije povukla nijedan potez kojim bi se ovaj proces spriječio.
S druge strane, oporbeni političari i ekonomisti već neko vrijeme upozoravaju na problem povlačenja kapitala i govore o nužnosti uvođenja protumjera. Između ostaloga, predlažu uvođenje poreza na dividendu i kapitalnu dobit. Također, zalažu se za porezno stimuliranje reinvestiranja dobiti.
Vezane vijesti
-
Banke u Hrvatskoj su u 2017. godini iskazale bruto dobit iz poslovanja u ukupnom iznosu od 4,15 milijardi kuna, što je za oko trećinu manje nego godinu ranije, pokazuju najnoviji podaci koje je objavila Hrvatska narodna banka (HNB)
-
Iz Agrokora su demantirali informaciju prema kojoj četiri velike hrvatske banke nisu spremne kreditirati Agrokor
-
-
Izdvojeno
-
Djelomice sunčano uz više oblaka u prvom dijelu dana, osobito ujutro na jugu Jadrana gdje će još mjestimice padati kiša.
-
Topla čokolada jedan je od omiljenijih toplih napitaka diljem svijeta, posebno u hladnim zimskim mjesecima. Bogatog, kremastog okusa i intenzivnog mirisa čokolade, ovaj napitak pruža utjehu i toplinu te budi osjećaj nostalgije i zadovoljstva.
-
Jeste za šah i pivo? Red izazova i red opuštanja uz pivo u pogonu pivovare? Poklonite sebi i svojima jedan 'Christmas chess challenge' i zaigrajte šah s bivšim prvakom Hrvatske!
-
U petak, 13. prosinca, Zimski park na Višnjiku zasjao je u blagdanskom duhu uz dolazak Kamiona Djeda Mraza u organizaciji Auto Hrvatske.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.