Slabljenje kune
Za jedan euro treba izdvojiti 7.42 kune
Kuna je ove godine bila jaka zbog velikog zaduživanja države i javnih poduzeća u na stanom tržištu, zbog čega je ponuda strane valute kod nas bila veća od uobičajene
Domaća valuta polako slabi, pa od danas za jedan euro treba izdvojiti već 7,42 kune.
Psihološka granica od najviše 7,4 kune za euro, na koju smo se proteklih godina naviknuli, probijena je sredinom prošlog tjedna, kada je Hrvatska narodna banka odlučila intervenirati prodajom 116 milijuna eura komercijalnim bankama, kako bi obranila domaću valutu. Po svemu sudeći, ta intervencija nije puno pomogla i kuna je svaki dan sve slabija.
Iz krugova središnje banke, koja tečaj kune neprekidno brani, neslužbeno kažu da nema nikakvih iznenađenja i da se ne događa ništa neuobičajeno. U veljači ove godine, primjerice, tečaj je iznosio 7,44 kune za euro. Osim toga, HNB svoje intervencije nikada ne najavljuje, nego ih najprije napravi, a potom o tome obavijesti javnost,piše Novi list.
Kuna je ove godine bila jaka zbog velikog zaduživanja države i javnih poduzeća u na stanom tržištu, zbog čega je ponuda strane valute kod nas bila veća od uobičajene. No, država se ove jeseni nije zadužila u inozemstvu, već je četiri milijarde kuna posudila na domaćem tržištu, a emisija državnih obveznica na stranom tržištu, koja se trebala dogoditi do kraja godine, odgođena za sljedeću godinu. To dodatno utječe na slabljenje kune.
Zbog slabljenja kune, rate kredita vezanih uz euro povećane su oko 2,5 posto.
Vezane vijesti
-
Kuna je ojačala prema euru za neznatnih 0,02 posto
-
Hrvatski suverenisti objavili su u utorak da inicijativa "Zaštitimo hrvatsku kunu", potaknuta najavljenim uvođenjem eura, nije prikupila dovoljno potpisa da se Ustavom propiše kako se o promjeni valute odlučuje samo na referendumu - prikupili su 334.582 potpisa, a nedostajalo ih je još 34.285.
-
Ministar financija Zdravko Marić rekao je na savjetovanju ekonomista u Opatiji da je realna godina ulaska Hrvatske u eurozonu 2023., pod uvjetom da se zadovolje preuzete obaveze i kriteriji, istaknuvši da se to odvija u dobrom smjeru.
-
Saborski zastupnik Hrvatskih suverenista i predstavnik Organizacijskog odbora referendumske inicijative "Zaštitimo hrvatsku kunu" Marko Milanović Litre izjavio je u subotu u Zagrebu da je u pet dana prikupljeno 157.000 potpisa te da su organizatori zadovoljni tijekom prikupljanja.
Izdvojeno
-
Hrvatski premijer Andrej Plenković rekao je u petak u Zagrebu da Hrvatska želi da proces dijaloga između Kosova i Srbije dovede do normalizacije odnosa i međusobnog priznanja, no njegov kosovski kolega Albin Kurti je kazao da je za to potrebna "normalna Srbija", koja trenutno nije "demokratska".
-
„Kao što pomorci, boreći se s valovima, brodom sigurno uplove u porat, tako i CTG aparat, koristeći ultrazvučne valove, pomaže pri sigurnom porodu“; tako je ravnatelj Pomorske škole Zadar, Marin Perinić, sasvim lijepo dočarao još jednu u nizu donacija svoje škole usmjerene prema Općoj bolnici Zadar, točnije Službi za ginekologiju i opstetriciju.
-
Čovjek je ključ uspjeha u turizmu - poruka je akcije "Nasmiješeno sunce" kojom su nagrađeni najuspješniji u ostvarenju protekle turističke sezone.
-
Iz zadarskog rodilišta stiže jedna lijepa vijest; zaključno s jučerašnjim danom brojimo ukupno 1.403 rođene bebe i sasvim ćemo sigurno do konca godine nadmašiti brojku od 1.421 djeteta koliko je rođeno u 2023.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.