Plinofikacija Zadarske županije
'Konačno je došlo vrijeme da i prvi potrošači u gradu Zadru dobiju plin!'
Ikić: 'Došli smo u finalnu fazu kada trebamo očekivati prve priključke naših velikih korisnika, veliki je posao napravljen, magistralni vodovod je stigao do naše županije!'
U organizaciji HGK - ŽK Zadar, danas se u dvorani za sastanke Hotela Kolovare u Zadru održao stručni seminar na temu Plinofikacija Zadarske županije koji je organiziran kako bi se širu javnost upoznalo s cijelim procesom ovog projekta plinofikacije županije značajnog i za javni sektor i za gospodarstvo.
Na seminaru su sudjelovali pripadnici Hrvatske gospodarske komore, Hrvatske stručne udruge za plin i tvrtke EVN Croatia d.o.o., Plinacro d.o.o., Viessmann d.o.o. Hrvatska i Drnišplast d.d.
Nazočnima su se obratitli predstavnici Zadarske županije, Ministarstva gospodarstva, rada i poduzetništva i Hrvatske energetske regulatorne agencije.
Prije početka seminara, tvrtki Odlagalište sirovina d.o.o. se uručio certifikat integriranog sustava upravljanja.
Denis Ikić, tajnik HGK - Županijske komore Zadar, izjavio je: 'Došli smo u finalnu fazu kada trebamo očekivati prve priključke naših velikih korisnika. Veliki je posao napravljen, magistralni vodovod je stigao do naše županije. Županija je izabrala koncesionara koji će koncesionirati priključke na velike i male korisnike i po nekim našim saznanjima i informacijama mislimo da ćemo prve potrošače imati krajem ljeta 2011. godine (8. ili 9.mjesec).
Sam priključak neće koštati ništa, a u Hrvatskoj za to postoji regulatorna agenciju HERA koja će s koncesionarima koji su dobili koncesije na distribuciju plina morati dogovarati cijene, sukladno pravilnicima.'
'Nas kao komoru zanima ovaj sektor realnog gospodarstva koji će dolaskom i realizacijom ovog velikog projekta značajno smanjiti troškove gospodarstva i razinu onečišćenja okoliša. Siguran sam da će mnogi gospodarstvenici napraviti kalkulacije o volumenu svoje proizvodnje i hoće li s postojećih energenata prijeći na plin kao čistiji i finiji izvor energije', zaključio je Ikić.
Dovršavanje prve faze u jesen 2011
Goran Jurilj, iz tvrtke Croatia Plin zadužene za za planiranje, projektiranje i izgradnju distributivne mreže, potvrdio je trenutnu situaciju projekta plinofikacije Zadra i Zadarske županije: 'Trenutačno je za naš prvi projekt u Zadru ishođena pravomoćna lokacijska dozvola. Predali smo zahtjev za potvrdu danog projekta i to je trenutno u proceduri. Prema našim planovima i procjenama, početak radova predviđamo za sredinu 3 mjeseca, a završetak prve faze radova u Zadru očekuje se u jesen 2011. Krajem ovog mjeseca predat ćemo lokacijsku dozvolu za Biograd, u 3 mjesecu za Benkovac tako da zaista intenzivno radimo na plinofikaciji Zadarske županije.'
'Za prve korisnike biti ćemo spremni na jesen. Što se tiče Šibenika i Splita, oni su u fazi planiranja i projektiranja. Ove godine planiramo započeti s radom u ta dva grada, a paralelno s tim, odvijat će se planiranje i projektiranje za Knin, Drniš i druga mjesta koja su pokrivena koncesijskim ugovorima za ove dvije županije', zaključio je Jurilj.
Na seminaru su se obradile mnoge relevantne teme vezane za projekt plinofikacije na području Like i Dalmacije, primjerice, početne aktivnosti na projektu plinofikacije Dalmacije i prilagodba energetskim potrebama njenog gospodarstva, ciljevi drugog ciklusa razvoja hrvatskog plinskog transportnog sustava, rekapitulacija rokova izgradnje visokotlačnog plinovoda Like i Dalmacije, mogućnosti primjene prirodnog plina umjesto tekućih goriva u institucijama općeg interesa, pripreme zidne plinske tehnike za korištenje nakon plinofikacije Dalmacije i predstavljanje proizvođača plinovodnih cijevi.
Plinofikacija - preduvjet gospodarskog razvoja
Olivio Meštrović, pročelnik odjela za prostorno uređenje, zaštitu okoliša i komunalne poslove, izjavio je: 'Dalmacija, odnosno Splitsko-dalmatinska županija (SDŽ) je, energetski gledano, deficitarna prirodnim energetskim resursima. Njene energetske rezevre sastoje se od vodnih snaga i nekonvencionalnih-obnovljivih izvora (sunce, vjetar), ogrijevnog drva i neznatnih količina nekvalitetnog ugljena. Ovakvo stanje resursa usmjerilo je dosadašnji energetski razvitak prema korištenju tekućih goriva i vodnog potencijala - električne energije. S obzirom na nužnost uspostave ekološki prihvatljivog energetskog sustava detaljno je sagledavan program plinofikacije i program korištenja obnovljivih izvora energije (sunce, vjetar i hidro-energija - male hudroelektrane).'
Plin je energent koji svojom polivalentnošću može na energetske, gospodarske i ekološke zahtjeve. Riječ je o energentu koji je posebno uporabljiv na turističkim područjima.
Problem plinofikacije Dalmacije, u sklopu kojeg se promatra i plinofikacija SDŽ, danas već prelazi energetsku razinu i prerasta u strateški preduvjet daljnjeg gospodarskog razvitka regije. Zbog toga danas nema dileme oko toga treba li ili ne plinoficirati Dalmaciju. Postoji samo pitanje kako što učinkovitije ovaj projekt koji je u tijeku, privesti što brže kraju, rečeno je na seminaru.
Očekivani efekti i povoljnosti koje se očekuju realizacijom ovog projekta su: diversifikacija izvora dobave, porast konkurentnosti proizvodnih i uslužnih djelatnosti, nastanak novih gospodarskih i uslužnih aktivnosti koje se nadovezuju na plin, porast standarda života i stanovanja građana, smanjenje stope rasta zagađenja okoliša jer je plin ekološki najprihvatljiviji energent za razliku od ostalih koji se također masovno koriste.
Ciljevi drugog ciklusa razvoja hrvatskog plinskog transportnog sustava, koji je u tijeku svoje završne faze (2007.-2011.), su sljedeći: ravnomjeran razvoj plinofikacije u cijeloj Hrvatskoj, povećanje sigurnosti i pouzdanosti hrvatskog plinskog sustava, ostvarenje novih dobavnih pravaca, povezivanje sa susjednim plinskim transportnim sustavima i ostvarenje tranzita plina preko Hrvatske.
Nakon već dovršene plinofikacije Istre, Plinacro nastavlja intenzivnu gradnju plinovodnog sustava Like i Dalmacije čija će okosnica biti magistralni plinovod od Bosiljeva do Splita. Uz magistralni plinovod, izgradit će se i regionalni plinovodi Benkovac-Zadar i Šibenik-Drniš-Knin. Posebno je naglašeno na seminaru kako će izgradnja plinovodnog sustava Like i Dalmacije omogućiti tim dvjema regijama uporabu najpovoljnijeg i najprihvatljivijeg energenta te ublažiti ovisnost, prije svega Damacije, o nafti, loživom ulju i električnoj energiji.
80 milijuna kuna vrijedna investicija
Austrijska tvrtka EVN potpisala je 30-godišnje koncesijske ugovore za plinofikaciju Zadarske i Splitsko-dalmatinske županije (nedavno i Šibensko-kninske) vrijedne više od 200 000 milijuna kuna. Vrijednost investicije u tri dalmatinske županije će, prema procjenama, dosegnuti gotovo 80 milijuna kuna. Bit će sagrađeno 1 450 km plinovoda na koje će se moći priključiti 130 000 kupaca.
Iako će već sljedeće godine prirodni plin biti dostupan u gotovo svim dijelovima Hrvatske (jer će magistralnim plinovodima biti pokriveno oko 95 posto RH), ipak će biti neophodna izgradnja i manjih distributivnih plinovoda kako bi plin u potpunosti mogao stići do svih kućanstava, tvrtki i drugih zainteresiranih potrošača. Zato je dobro da su nakon višegodišnjeg odugovlačenja sve priobalne županije, do Splita, sklopile ugovore s koncesionarom koji će na njihovom području izgraditi i upravljati s mrežama distributivnih plinovoda te potrošačima osiguravati priključke na taj sustav.
Nakon izgradnje distribucijskih mreža, kućanstva, industrija, razne institucije i ostali potrošači moći će koristiti prirodni plin za grijanje, hlađenje, kuhanje, opskrbu toplom vodom i proizvodnju. Njegovim će se korištenjem smanjiti troškovi za energiju kao i emisije ugljičnog dioksida koji potiče globalno zagrijavanje i klimatske promjene.
Kako bi se ulaganje u sklopu magistralnih plinovoda što više isplatilo, neophodno je uz realnu cijenu plina s odgovarajućom distributivnom maržom osigurati što više potrošača i što veću potrošnju. Koliko će se potrošača na kraju priključiti, ovisit će o cijeni priključka i ostalim neophodnim ulaganjima, kao i o cijeni plina, posebno u odnosu na ostale energente, zaključili su na današnjem seminaru.
Vezane vijesti
-
U petak, 13. prosinca, Zimski park na Višnjiku zasjao je u blagdanskom duhu uz dolazak Kamiona Djeda Mraza u organizaciji Auto Hrvatske.
-
Projekt koji prati velebitske pastire od prapovijesti do danas zaokružen je dokumentarnim fotografijama Marka-Lorenza Blaslova!
-
Atmosfera na Trgu Petra Krešimira IV bila je ispunjena toplinom, zajedništvom i radošću, a doček Svete Lucije postao je još jedan nezaboravan trenutak u adventskom kalendaru Paga
-
U Dalmaciji će osobito na otocima puhati jako jugo, a popodne sjeverozapadni vjetar. Bit će promjenjivo, povremeno uz kišu, lokalno moguće i obilnim pljuskovima. Jutarnja temperatura zraka od 6 do 10 °C, u unutrašnjosti niža, između 2 i 4 °C, a popodnevna od 9 do 14 °C
Izdvojeno
-
Topla čokolada jedan je od omiljenijih toplih napitaka diljem svijeta, posebno u hladnim zimskim mjesecima. Bogatog, kremastog okusa i intenzivnog mirisa čokolade, ovaj napitak pruža utjehu i toplinu te budi osjećaj nostalgije i zadovoljstva.
-
U petak, 13. prosinca, Zimski park na Višnjiku zasjao je u blagdanskom duhu uz dolazak Kamiona Djeda Mraza u organizaciji Auto Hrvatske.
-
Vjerojatno ste čuli da nije dobro za probavni sustav, no je li stvarno tako? Dobra vijest je da pijenje kave na prazan želudac nije nužno loše za vas, a vaš se želudac obično može prilagoditi i zaštititi.
-
Utakmica 17. kola HNL-a između nogometaša Istre 1961 i Šibenika je bila protkana brojnim prilikama i preokretima, a na kraju je završila bez pobjednika 3-3 (1-2).
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.