Dužnička kriza u EU
Analitičari: Tržište će do daljnjega biti vrlo nestabilno i hirovito
Dionice širom Europe su i jučer padale, tako da se nastavila velika rasprodaja od četvrtka. Dionice na frankfurtskoj burzi pale su tri posto, a indeksi u Londonu i Parizu za oko 1,5 posto
Europski čelnici nalaze se pod golemim pritiskom pokušavajući pronaći dugoročno rješenje problema nagomilanih dugova koji bi Europsku uniju mogli dovesti do točke s koje nema povratka. Međutim, CNN izvještava kako dio analitičara, uzimajući u obzir velike izazove i neprijatne mogućnosti koje su im dostupne, ipak smatra da će čelnici EU-a ipak uskoro izaći s najavama značajnih promjena.
"Nema rješenja na vidiku za dužničku krizu u Europskoj uniji. Tržište će do daljnjega nastaviti biti vrlo nestabilno i hirovito", rekao je ekonomski analitičar Carl Weinberg. Njemačka kancelarka Angela Merkel i francuski predsjednik Nicolas Sarkozy pokušali su pronaći rješenje sastankom u utorak kada su najavili mjere koje bi trebale ohrabriti fiskalnu disciplinu i povećati ekonomsku kompetitivnost u eurozoni. Međutim, investitore ni to nije ohrabrilo.
Dionice širom Europe su i jučer padale, tako da se nastavila velika rasprodaja od četvrtka. Dionice na frankfurtskoj burzi pale su tri posto, a indeksi u Londonu i Parizu za oko 1,5 posto. "Tržište je dalo priliku Merkel i Sarkozyju da zaustave krizu u EU. Danas možemo vidjeti odgovor na njihov nedostatak akcije", rekao je izvršni direktor europske internetske stranice za financijsko tržište ADVFN Clem Chambers.
Dionice na Wall Streetu su u petak također zabilježile padove, ali ne tako značajne. Neke dionice tehnoloških kompanija su čak zabilježile dobitke. Dionice europskih banaka istovremeno su doživjele težak udarac nakon vijesti da je jedna neimenovana institucija posudila 500 milijuna dolara od Europske centralne banke.
Investitori su se nadali konkretnijim mjerama te povećanju europskog fonda za stabilnost. Sarkozy i Merkel nisu najavili takav korak, već su izjavili da je fond u vrijednosti 440 milijardi eura dovoljan za opstanak eurozone. Mjere koje su predložili - uravnoteženi proračuni 17 članica eurozone, davanje većih fiskalnih ovlasti birokraciji EU-a te nametanje nove vrste poreza - nisu ocijenjene kao dovoljne.
Analitičari upozoravaju da je u zraku ostalo ozbiljno pitanje o tome hoće li prijedlozi biti učinkoviti te hoće li brojne članice na njih pristati. Londonska ekonomistica Jennifer McKeown smatra da bi se morali poduzeti odlučniji koraci prema jedinstvenoj fiskalnoj politici EU-a, "ako se monetarna unija namjerava održati u sadašnjem obliku".
EU je na dužničke probleme u Grčkoj, Portugalu i Irskoj odgovorio posuđujući im milijarde dolara, s nadom da će stroge mjere štednje učiniti ostalo. S intenziviranjem krize u posljednjih nekoliko tjedana, Europska centralna banka počela je kupovati španjolske i talijanske obveznice kako bi pokušala spriječiti daljnu dužničku "zarazu". Međutim, investitori traže agresivniji pristup i fundamentalne promjene ekonomskog pristupa, piše CNN-ov analitičar Ben Rooney.
U srži, velike europske ekonomije trebale bi podnijeti veći dio tereta svojih manjih susjeda, što predstavlja teški politički problem Francuskoj i Njemačkoj gdje narod mora odobriti takve poteze. "Na kraju bi najsnažnije ekonomije eurozone mogle odlučiti da bi dopuštanje raspada eurozone, u obliku bankovne krize, moglo biti veći trošak od podržavanja iste", rekla je McKeown, izrazivši ipak nadu da će europski divovi pomoći manjim zemljama kako bi očuvali eurozonu.
Vezane vijesti
-
Čelnici zemalja članica EU-a podržali su u petak na summitu u Bruxellesu prijedlog "liderske agende" predsjednika Europskog vijeća Donalda Tuska za učinkovitije funkcioniranje EU-a u sljedećem razdoblju do sredine 2019. godine, u kojem Uniju čekaju četiri ključna trenutka.
-
Predsjednik Europske komisije Jean Claude Juncker je u svom obraćanju Europskom parlamentu u godišnjem govoru o stanju Unije po prvi put s najviše razine EU osudio problem različite kvalitete proizvoda za tržišta novijih i starijih država članica EU.
-
Predsjednik i premijer Bugarske Rumen Radev i Bojko Borisov istaknuli su u ponedjeljak u odvojenim razgovorima u Sofiji s predsjedataljem Predsjedništva BiH Mladenom Ivanićem da će ta zemlja biti prioritet Bugarskoj za vrijeme polugodišnjeg razdoblja njezina predsjedanja početkom 2018.
-
Ministri unutarnjih poslova zemalja članica Europske unije u petak su na sastanku u Luxembourgu ususglasili sustav prethodne kontrole putnika iz trećih zemalja kojima ne treba viza za ulazak u europski prostor.
Izdvojeno
-
Zavezanih ruku i s trakama preko usta ukazali na kršenje životinjskih prava
-
U velikom finalu projekta Najiznajmljivač 2024. izabrani su najbolji hrvatski apartmani, kuće i vile za odmor, pa je tako ove godine najbolji apartman Iris Croatica Marine Skušić iz Oroslavja, najbolja kuća za odmor Bakina divljaka Ane Crljen iz mjesta Oriovčić, a najbolja vila je Villa Panorama del Tartufo Daniele Puh iz Žugani
-
Dalmatinska pjesma i klapski zvuk dobili su posebno mjesto na ovogodišnjem Adventu u Zadru uz nastup Matea Grgata, tenora iz malog mjesta Otok u Dalmatinskoj zagori.
-
Meterolog N1 Bojan Lipovšćak gostovao je u Novom danu gdje je s Mašenkom Vukadinović razgovaro o tome kakvo nas vrijeme očekuje u nadolazećem razdoblju.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.