Biznis

Istina o H&M

Potresna svjedočenja radnica koje šivaju za H&M

Potresna svjedočenja radnica koje šivaju za H&M

Tisuće krojačica u jednoj velikoj zagušljivoj dvorani provodi i po dvanaest sati dnevno. Pauze su im rijetke, a odjeću proizvode kao na tekućoj vrpci. Kolaps organizma usred posla njima nije nepoznanica, prenosi danas.net.hr

"Moji prsti na rukama i nogama odjednom su postali jako hladni, osjećao se neugodan miris, kao neka kemikalija, ali nisam znala što je to. I onda sam vidjela kako su neke žene pale u nesvijest, a ja uopće nisam mogla pomicati prste na nogama i rukama", opisuje 19-godišnja radnica.

Njena kolegica dodaje kako su brojne žene zbog zdravstvenih problema već završile u bolnici: "Ja se nisam onesvijestila, ali jesu moje prijateljice. Uplašile su se, bile su jako slabe i srušile se. Kinezi su onda zatvorili vrata da to nitko ne vidi, ali tako ih se još više onesvijestilo."

Riječ je o ženama koje su zaposlene u kineskoj tekstilnoj tvornici u Kambodži, koja odjeću proizvodi pretežno za H&M. Za razliku od kupaca koje, između ostalog, privlači i niska cijena proizvoda, te se žene nemaju čemu veseliti. One si te iste proizvode ni po tim niskim cijenama nikada ne bi mogle priuštiti.

Štoviše, one si teško mogu priuštiti normalan život, jer po satu zarađuju svega 2 kune. Deutsche Welle piše kako s prekovremenima na mjesec zarade 300 do 400 kuna. Smještene su u kolibe od bambusa, spavaju na podu, a često ne dobiju više od jedne porcije riže dnevno. Tu sliku u H&M ne potvrđuju. Samo kažu kako će slučajeve za koje su čuli u Kambodži istražiti te ističu kako osuđuju izrabljivanje radnika i djece.

"Vjerujem da se oni pridržavaju pravila i zakona u zemljama s kojima surađujemo. A kad nešto nije u redu, mi to provjeravamo", odgovorio je na pitanje o situaciji u Kambodži šef H&M-a za Aziju Lex Kaijser.

danas.net.hr/eZd


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.