Suradnja Hrvatske i NATO-a
Na remont u Viktor Lenac došao američki ratni brod
Admiral Locklear je istaknuo kako je "Viktor Lenac" izabran zahvaljujući svom iskustvu, sposobnosti, transparentnosti i fleksibilnosti i vrijednosti ponude
U riječkom brodogradilištu „Viktor Lenac“ ovih će dana započeti remont zapovjednog broda „USS Mount Whitney“ iz sastava američke Šeste flote Ratne mornarice SAD-a, koji djeluje u sklopu Američkih snaga za Europu, piše slobodnadalmacija.hr
- Siguran sam da će hrvatska brodogradnja i hrvatski brodograditelji koji imaju veliku tradiciju i znanje iskoristiti ovu priliku. Ovaj posao u vrijednosti 6,5 milijuna eura vidim kao početak plodonosne i uspješne suradnje između Republike Hrvatske i hrvatskih brodogradilišta s jedne i Sjedinjenih Američkih Država i njihovih Oružanih snaga s druge strane," izjavio je ministar obrane Davor Božinović nakon što se u ponedjeljak susreo sa zapovjednikom Savezničkog zapovjedništva združenih snaga Napulj i zapovjednikom Mornaričkih snaga SAD-a za Europu i Afriku, admiralom Samuelom J. Locklearom.
Istaknuo je kako je ovo samo jedno od brojnih područja suradnje koje Hrvatska ima s NATO savezom, te naglasio doprinos koji RH, zajedno sa ostalim članicama NATO saveza, daje u NATO operacijama, konkretno u operaciji "Unified Protector" u Libiji i KFOR na Kosovu.
Admiral Locklear je istaknuo pak kako je upravo brodogradilište "Viktor Lenac" izabrano na natječaju između nekoliko ponuđača u Europi zahvaljujući svom iskustvu, sposobnosti, transparentnosti i fleksibilnosti i vrijednosti ponude.- Nadam se kako će upravo ovaj posao pružiti pozitivan primjer za ostala hrvatska brodogradilišta u pružanju usluga održavanja i servisiranja američkih brodova", istaknuo je admiral Locklear.
Inače, američki ratni brod "USS Mount Whitney" jedan je od ukupno dva zapovjedna broda ("flags ship") Američke ratne mornarice i predstavlja svojevrsni mornarički stožer na vodi. Sam brod dužine je 195 metara, širine 33 metra, gaza devet metara, razvija brzinu od 16 čvorova, a čini ga posada od 300-tinjak mornara i civila. Porinut je 1971. godine, ima autonomiju na moru od 90 dana, te također sposobnost potpore i evakuacije za 3000 osoba.
SD/eZd
Vezane vijesti
-
-
U 17 godina u NATO-ovim operacijama u Afganistanu Hrvatska je okvirno potrošila 2,3 milijarde kuna. Riječ je iznosu usporedivom s cijenom gradnje Pelješkoga mosta, piše u utorak Jutarnji list.
-
U radnom posjetu boravit će zapovjednici specijalnih snaga država članica NATO-a i predstavnici NATO Zapovjedništva za specijalne operacije (NATO Special Operations Headquarters – NSHQ).
-
Hrvatski nogometni savez i Turski nogometni savez potpisali su Sporazum o suradnji, objavio je HNS.
Izdvojeno
-
Postupajući po zaprimljenoj dojavi 39-godišnjeg hrvatskog državljanina da ga je noćas oko 2 sata u ugostiteljskom objektu u Širokoj ulici u Zadru fizički napao 58-godišnji hrvatski državljanin, policijski službenici su izašli na mjesto događaja gdje su postupali s ciljem utvrđivanja svih okolnosti događaja.
-
Dva hrvatska državljanina u dobi od 53 i 51 godinu u trgovini u Bibinjama ovoga četvrtka ukrali su više parfma.
-
Projekt koji prati velebitske pastire od prapovijesti do danas zaokružen je dokumentarnim fotografijama Marka-Lorenza Blaslova!
-
U sklopu cjelogodišnjeg programa obilježavanja 50. godišnjice kluba, KK Aleta Puntamika organizira još jedan događaj sportsko-humanitarnog karaktera.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.