Biznis

Savjet:

Soros: Pokrenite Europsku riznicu, ponovit će se Velika depresija

Soros: Pokrenite Europsku riznicu, ponovit će se Velika depresija

Najpoznatiji svjetski burzovni mešetar George Soros, upozorio je da bi dužnička kriza u Europi mogla pokrenuti novu Veliku depresiju, ravnu upravo najgoroj svjetskoj ekonomskoj krizi iz 1929. godine!

Pripremite se na bankrot Grčke, Italije i Španjolske

Tvrdi da će se to dogoditi ako čelnici eurozone ne usvoje niz radikalnih mjera, od kojih je najvažnije stvaranje zajedničke riznice. Političari bi se, uvjerava on, već sad trebali pripremiti na mogući bankrot Grčke, Portugala i Irske i na njihov izlazak iz eurozone.

"Čak i ako se može izbjeći katastrofa, jedno je sigurno: pritisak da se smanje deficiti gurnut će eurozonu još dublje u recesiju, a to će imati nesagledive političke posljedice", napisao je Soros u tekstu na New York Review of Books i Reuters.

Sve veći broj europskih političara i ekonomskih stručnjaka uvjeren je da je pitanje vremena kad će Grčka, nakon što su je dvaput spašavali EU i MMF, bankrotirati.

Zaštitite banke, gospodarstva moraju ostati u pokretu!

Soros pojašnjava da su Italija i Španjolska pod velikim pritiskom tržišta obveznica nad svojim javnim i bankovnim dugovima, a jača i zabrinutost da su u ovim zemljama gospodarstva previše velika da bi se sanirala iz Europskog fonda za spašavanje, koji je intervenirao u slučaju Grčke, Portugala i Irske.

Uz pripreme za mogući bankrot i izlazak iz eurozone, Soros preporučuje da se u slabijim zemljama zaštite bankovni polozi, da se zadrži funkcioniranje banaka da bi im gospodarstva ostala u pokretu te da se europski bankarski sustav stavi pod europski, a ne nacionalni nadzor. 

"Sve će to koštati mnogo novca, ali nema alternative osim da se stvori sastojak koji nedostaje. To je Europska riznica s pravom oporezivanja, a time i posuđivanja novca", piše 81-godišnji kralj hedge fondova.

"Cijeli svijet će patiti ako njenmačka javnost ne shvati"
Soros priznaje da bi takav potez zahtijevao novi ugovor Europske unije i poziva europske čelnike da počnu raditi odmah, jer donošenje takvog ugovora traži dosta vremena.

Nakon odluke o zajedničkoj europskoj riznici , Vijeće Europe bi moglo ovlastiti Središnju europsku banku da procjenjuje rizike spašavanja nečije likvidnosti.

"To je jedini način da se spriječi nova Velika depresija", uvjeren je Soros.

Već sad nagađa da će se najveći otpor ovoj kontroverznoj ideji pojaviti u Njemačkoj, u kojoj je prisutno žestoko protivljenje  osiguravanju dugova "razuzdanih" južnih europskih naroda.

"Njemačka javnost još uvijek misli da postoji izbor hoće li ostati u euru ili ga napustiti. To je pogreška", piše Soros.

"Euro postoji, imovina i obveze financijskog sustava miješaju se na temelju zajedničke valute, tako da bi lom eura izazvao takav raspad koje vlasti ne bi mogle izdržati", tvrdi Soros i zaključuje da će cijeli svijet plaćati višu cijenu ako njemačkoj javnosti bude trebalo vremena da to shvati.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.