Biznis

Plan

Brazil izrazio želju da pomogne eurozoni

Brazil izrazio želju da pomogne eurozoni

Možda je prekasno za pomoć Grčkoj putem dodatnih fondova, no oni bi ipak mogli olakšati situaciju u drugim ugroženim ekonomijama

Brazilski ministar financija Guido Mantega krajem ovog tjedna će na sastanku članica grupe BRICS u Washingtonu predložiti svoj plan za pomoć eurozoni, a ta bi se pomoć sastojala od uplaćivanja milijardi dolara svježeg kapitala, koji bi bio dostupan MMF-u, čime bi se smanjila kriza u eurozoni.

Takav oblik pomoći jedan je od prihvatljivijih načina kojim bi Brazil i ostale zemlje mogle smanjiti krizu u Europi. BRICS skupina velikih rastućih gospodarstava osim Brazila uključuje i Rusiju, Indiju, Kinu i Južnu Afriku, piše Reuters.

Brazil bi za pomoć Europi mogao izdvojiti deset milijardi dolara, i učiniti ih dostupnim putem raznih kanala, uključujući i MMF, ili kupnjom obveznica. No brazilski doprinos sam po sebi bio bi premalen te ne bi napravio veći pomak u sve većoj dužničkoj krizi Europe, stoga bi koordinirani potez Kine i Rusije imao veći utjecaj na stabilizaciju trenutnog stanja.

Konsenzus za usklađen pokušaj pomoći u ponedjeljak je dodatno dobio na snazi kada je ruski ministar financija Alexei Kudrin novinarima rekao da zemlje koje posjeduju značajne rezerve mogu pomoći u izvlačenju država eurozone iz dužničke krize, pod određenim uvjetima.

Brazilski Mantega već je ranije predložio BRISCS-ov koordiniran otkup europskih obveznica, no toj su se ideji suprotstavile preostale članice BRICS skupine, zbog zabrinutosti oko kupovanja rizične imovine i sumnji u vlastitu financijsku sposobnost.

Brazilski list Valor Economico jučer je izvijestio kako članice BRICS-a već kupuju obveznice europskih zemalja putem Europskog fonda za financijsku sigurnost, a neimenovani je izvor rekao kako bi MMF mogao biti sigurniji instrument za koordiniranu akciju.

Možda je prekasno za pomoć Grčkoj putem dodatnih fondova, no oni bi ipak mogli olakšati situaciju u drugim ugroženim ekonomijama koje se nalaze na europskoj periferiji, a to su Španjolska i Portugal koje imaju velika ulaganja u Brazilu.

Veće financijsko sudjelovanje u MMF-u eventualno bi moglo povećati i brazilski utjecaj na washingtonske zajmodavce. Dužnosnici u vladi predsjednika Dilme Rousseffa rekli su kako krizu u Europi i SAD-u vide kao šansu da Brazil odigra veću i bitniju ulogu u globalnim aferama, kako za sebe, tako i za zemlje BRICS-a.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.