Ulov i uzgoj morske ribe pao za pet posto
Zbog skupoga goriva, smanjili radijus izlova
Zašto je smanjen broj ribarskih alata? Pored ostalog i zbog toga što se nabavljaju moderniji brodovi kojima nisu potrebni ti alati
Hrvatski ribari su ili lijeni ili nesposobni. A možda nemaju i toliko potrebne ribarske sreće ili su im, pak, talijanski opustošili more, pa nemaju što loviti. Nije, međutim, isključeno da dio ulova ne evidentiraju?, piše slobodnadalmacija.hr
Možda ništa od toga, ali na takve zaključke navodi nas netom objavljena informacija Državnog zavoda za statistiku prema kojoj je lani ulov, odnosno uzgoj morske ribe, unatoč osjetno povećanoj ribarskoj floti, pet posto manji nego 2009. godine. Prošle godine su hrvatski ribari, što ulovili, što uzgojili 63.252 tone morske ribe. To je osjetno manje nego godinu dana ranije kada je bilo 66.619 tona. I ulov i uzgoj plave ribe pao je sa 53.659 na 50.303 tone ili pet posto.
Lani su hrvatski ribari tržištu isporučili 2208 tona kamenica i dagnji ili 15 tona više nego godinu dana ranije. Također, ulov lignji i lignjuna povećan je sa 180 na 213 tona, sipe sa 62 na 82 tona, dok količina ulovljenih hobotnica pala sa 146 na 141 tonu. Modernije ribarice - manje alata.
Plava riba, inače, čini 89,2 posto ukupnog ulova i uzgoja hrvatskih ribara. Ulov najzastupljenije plave ribe - srdele manji je sedam posto i umjesto 28.805 tona, koliko je ulovljeno 2009. godine, lani je taj ulov pao na 26.749 tona. Za jedan posto pao pao je i ulov inćuna. Što se tiče tune, prošle je godine u ribarskim mrežama završilo 3980 tona te ribe od čega je iz kaveza izvučeno 3592 tona, a tek 388 tona ulovljeno „divljaka“.
Godinu dana ranije ribari su tržištu isporučili 4819 tona tune, što je
17 posto više nego 2010. godine. Neobično je da je ovakva lošija
ribarska „žetva“ uslijedila u godini kada je osjetno povećan broj ribara
(sa 3886 na 3995), baš kao i ribarskih plovila i to sa 3886 na 4029
brodica, te 445 na 477 većih ribarskih plovila. Paradoks je da je u isto
vrijeme, bilježi službena statistika, iz uporabe povučen veliki broj
ribarskih alata tako da ih je u pogonu manje između 13 i 32 posto.
Lani su u pogonu bile 1254 povlačne koćarske mreže, a godinu dana ranije čak 1850. Broj plivarica je smanjen sa 841 na 709, a potegača sa 1011 na 803. Dužina mreža stajaćica smanjena je sa 17,63 milijuna na 15,33 milijuna metara... - Otkud vam to da smo nesposobni? Prava je istina da sada žanjemo što smo sijali posljednjih deset-petnaest, pa i više godina. Mi koji smo ogrezli u ovom poslu, a ja sam duže od 30 godina profesionalni ribar, znali smo kamo sve to vodi i godinama smo upozoravali nadležne što treba činiti. Nažalost, nitko nas nije slušao.
U ministarstvima su nam se ismijavali, činili nas ludim, a sada se svi iščuđavaju što nam pada ulov - kaže ugledni tribunjski ribar Branko Ferara, koji je godinama u vrhu ribarske organizacije i udruženja pokušavao stvari popraviti i staviti na svoje mjesto. - Sa žaljenjem moram kazati da nisam uspio i sada sam se povukao sa svih funkcija. Nažalost, ja se više ne bavim ribarskom politikom, ali se ona bavi mnome - kaže Ferara.
On pri tom ukazuje i na strašan „rat“ pod morem koji izaziva tuna a gdje ceh, pored ostalog, plaćaju i ribari. - Plavu ribu nam otjeraše tune. Upravo jutros sam se čuo s kolegama s
riječkog područja. Noćas zbog toga 80-tak ribara kod Malog Lošinja nije
imalo što raditi - ističe Branko Ferara. Na isti problem upozoravaju i
kaljanski ribari.
- Točno je da nam tuna otjera plavu ribu, osobito srdelu. Međutim,
ozbiljan je problem i što se lovi nedorasla riba, srdelica koja bi se
morala vratiti u more. Tu su problem i svjetla koja se koriste pri
izlovu. Ona su nekoliko puta jača negoli je to bilo ranije.
Talijani su svoj dio Jadrana devastirali, pa su u međuvremenu uveli
rigorozne mjere zaštite. Mislim da bi odgovorni u državi morali
poslušati domaće ribare i osigurati uvjete za održiv razvoj koji će garantirati dovoljno ribe i budućim generacijama - kaže nam ribar Davor Rakvin iz Kali: - Na žalost, ova će godina biti još gora. Nema govora da je statistika
takva zbog utaje ulova, to zanemarive količine. Strašno je pala i
potrošnja ribe na domaćem tržištu. Mi bismo nekad na ribarnici u Zadru dnevno prodali i po tisuću kašeta, a sada prodajemo tek 50-ak kašeta srdele.
U Zagreb ode tek pet - šest tona. Dakle, najveći dio završi u preradi
ili izvozu, a to nije moguće utajiti. Nedostaju nam skladišta. Imate
dobar ulov, ali ribu nemate gdje skladištiti. Tek sada se nešto čini u Kalima i u Stankovcima. Drugi je problem što su
ribari, zbog skupog goriva, osjetno smanjili svoj radijus kretanja u potrazi za ribom.
Ranije bi se riba iz sjevernog Jadrana spuštala prema jugu. Danas zbog tuna u moru već se zaustavlja oko Pule ili do Unija. Ranije smo lovili velike količine oko Dugog otoka i Molata. Skupo gorivo nas sprečava da idemo dalje u potragu za plavom ribom - pojašnjava Radoslav Kolega s Kali koji je 30-ak godina profesionalni ribar.
SD/eZd
Vezane vijesti
-
U petak, 13. prosinca, na dan Sv. Luce, u Koncertnoj dvorani braće Berse s početkom u 19 sati, adventsko pripovijedanje - "Ferali u noći- priče koje nose svjetlo".
-
U sklopu izvođenja radova tvrtke Euro projekt d.o.o. na izgradnji javnog sustava odvodnje od nedjelje, 15. prosinca 2024. godine započinje izvođenje radova na rekonstrukciji i dogradnji kanalizacijske i vodoopskrbne mreže na području gradskog naselja Vidikovac.
-
Pročitajte dnevni horoskop i doznajte što vam za današnji dan predkazuju zvijezde
-
LUKORAN - Uginula lešina dupina već dva tjedna stoji na škrapama kod mjesta Lukoran na otoku Ugljanu. Čitateljica javlja da nitko od odgovornih do sad nije reagirao.
Izdvojeno
-
U Dalmaciji će osobito na otocima puhati jako jugo, a popodne sjeverozapadni vjetar. Bit će promjenjivo, povremeno uz kišu, lokalno moguće i obilnim pljuskovima. Jutarnja temperatura zraka od 6 do 10 °C, u unutrašnjosti niža, između 2 i 4 °C, a popodnevna od 9 do 14 °C
-
Bacivši pogled na impozantan niz priznanja koje je Audiardov najnoviji i svakako najluđi uradak u dugovječnoj karijeri do sad prikupio, čovjek bi lako mogao steći krivi dojam kako se pred njim doista nalazi najimpresivnije filmsko ostvarenje godine, ali istina je potpuno drugačija.
-
Mjerenje inteligencije kod životinja prilično je škakljiva stvar. Međutim, provedeni su brojni pokusi kako bi se testirale sposobnosti sićušnih mozgova kukaca. Rezultati su iznenađujući.
-
Ove subote, 14. prosinca, Zadar će oživjeti u šarenilu uniformi, plesu i ritmovima mažoret glazbe!
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.