Još promjena
Stižu nam novi carinski propisi i nameti
Nakon ulaska Hrvatske u Europsku uniju počet će se primjenjivati niz novih propisa koji se odnose na carinske stope, agrarnu politiku i trgovinske mjere, a promijenit će se i sam način obračuna carina, prenosi danas.net.hr
"Ulaskom Hrvatske u punopravno članstvo Europske unije izvozno gospodarstvo očekuju velike promjene na koje ih država u idućih godinu i pol mora pripremiti kako bi tim procesom profitirali, a ne izgubili", poruka je to sa skupa Hrvatskih izvoznika "Što nas čeka nakon ulaska u EU".
Premda se u javnosti u tom kontekstu najviše govori o negativnim promjenama koje slijede u odnosima s članicama CEFTA-e, u kojoj pristupanjem EU Hrvatska prestaje biti članica, tvrtke koje izvoze na to važno tržište ipak neće biti na udaru.
Gotovo sve članice CEFTA-e, izuzev Kosova i Moldavije, kako je pojasnila pomoćnica ravnatelja Carinske uprave Zorica Kučić-Vitaljić, potpisale su s EU Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju, te se s većinom članica i nakon našeg ulaska u EU nastavlja potpuna liberalizacija trgovine. Izuzetak će na razdoblje od pola godine biti Srbija, s kojom ćemo takav odnos imati od početka 2014., piše Poslovni dnevnik. Kučić-Vitaljić je najavila velike novosti koje će uslijediti u carinskoj praksi.
Naime, danom ulaska u EU počinje se primjenjivati niz novih propisa koji se odnose na carinske stope, agrarnu politiku i važne trgovinske mjere, a mijenja se i sam način obračuna carina koji postaje znatno složeniji.
Primjenjivat će se i niz novih ugovora o slobodnoj trgovini, primjerice s grupacijom mediteranskih zemalja, u kojoj su uz europske uključene i arapske zemlje južnog Mediterana. Također će se za robe iz 178 zemalja primjenjivati niže stope pri uvozu. To s jedne strane može biti nepovoljno za našu konkurentnost, ali otvara i mogućnosti povoljnije nabave sirovina za hrvatske tvrtke", rekla je Zorica Kučić-Vitaljić.
Šef HUP-a Ivan Ergović upozorio je i kako se u Hrvatskoj više pozornosti mora posvetiti novim nametima koje će dobiti proizvođači nakon ulaska u EU, poput nameta za zaštitu okoliša, čistoću zraka i odlaganje otpada, a za koje zakoni još nisu usklađeni s europskim.
danas.net.hr/eZd
Vezane vijesti
-
Europska komisija prihvatila je u utorak propis o valjanosti covid potvrda u trajanju devet mjeseci od primarnog cijepljenja, rekao je za Reuters dužnosnik Europske unije.
-
Pandemija koronavirusa posebno je negativno utjecala na mlade zbog čega će sljedeća godina biti posvećena problemima s kojima se suočavaju, od uskraćivanja obrazovanja do porasta problema s mentalnim zdravljem, upozorili su europarlamentarci u raspravi o proglašenju 2022. Europskom godinom mladih.
-
Premijer Andrej Plenković istaknuo je u srijedu kako je Hrvatska u osam godina članstva u EU povukla 50 milijardi kuna više nego je uplatila, naglasivši kako problema u povlačenju novca iz europskih fondova ima u svim zemljama.
-
Hrvatska je kao i svih 27 članica EU-a po novoobjavljenom DESI indeksu Europske komisije napredovala u digitalizaciji gospodarstva i društva, no umjereno, za jedno mjesto, te je sada na 19., a najveći pomak ostvarila je u povezivosti, većinom zbog ulaganja u mreže i 5G.
Izdvojeno
-
Dalmatinska pjesma i klapski zvuk dobili su posebno mjesto na ovogodišnjem Adventu u Zadru uz nastup Matea Grgata, tenora iz malog mjesta Otok u Dalmatinskoj zagori.
-
Meterolog N1 Bojan Lipovšćak gostovao je u Novom danu gdje je s Mašenkom Vukadinović razgovaro o tome kakvo nas vrijeme očekuje u nadolazećem razdoblju.
-
Film svi vjerojatno znate na pamet, ali evo deset stvari koje niste znali o ‘Sam u kući‘
-
Povodom blagdana Sv. Lucije najmanji bolesnici dobili su prigodne darove kako bi i oni osjetili radost predbožićnog ozračja.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.