Biznis

Ostalo puno neprodanog ulja

Zbog teške maslinarske godine, cijene ulja padaju i do 60 kuna po litri

Zbog teške maslinarske godine, cijene ulja padaju i do 60 kuna po litri

Neprodanog ulja ima u izobilju, a pojavom velikih maslinarskih nasada i organizirane proizvodnje, visoke cijene postaju sve više prošlost

Iako se većina maslinara na zadarskom području ovih dana “zaklinje” kako svoje ekstra djevičansko maslinovo ulje neće prodavati po cijeni nižoj od 120 kuna za litru, situacija je znatno drukčija. Maslinarska godina bila je, doduše, iznimno teška, s mrazovima, nametnicima, poput svrdlaša, i dugotrajnom sušom, zbog čega je urod maslina bio znatno manji od prijašnjih godina, pa bi, logično, cijena ulja trebala rasti, piše slobodnadalmacija.hr

Istina je, međutim, da je puno neprodanog ulja u spremnicima ostalo od prošle godine, pa cijena znatno varira: od spomenutih 120 kuna za litru, do 100, pa čak i 80 kuna za litru, a ponegdje i 60 kuna. Riječ je naravno o ekstra djevičanskom ulju, proizvedenom prema svim pravilima struke. Problem je u tome što se cijena ulja ne može lako odrediti jer, službeno, ona i ne postoji, odnosno nema uređenog tržišta, nema burze ulja, organiziranog otkupa, brendiranja prema zemljopisnom položaju ili sorti.

Osim uljara, gdje se ulje može kupiti legalno, kod manjih maslinara postoji uglavnom samo crno tržište, odnosno prodaja ulja na crno, ili, ublaženo kazano, s kućnog praga, a tamo se cijena ulja dogovara neposrednom pogodbom, na koju utječe stanje zaliha vlasnika ulja, količina ulja koje se otkupljuje, pa čak i preporuka onoga tko dolazi kao kupac. Boca s etiketom I dok se prošlih godina ulje na takav način relativno lako prodavalo, čak i po većim cijenama od 120 kuna, čemu su kumovali iznenadni uspjesi zadarskih ulja na raznim natjecanjima, prošle, a pogotovo ove godine, “tržište” se urušilo.

Neprodanog ulja ima u izobilju, a pojavom velikih maslinarskih nasada i organizirane proizvodnje, visoke cijene postaju sve više prošlost. "Mi prodajemo naše ulje za 100 kuna, u boci s etiketom i, naravno, stojimo iza toga ulja. Što se cijena ostalih maslinara tiče, one variraju od 100 do 120 kuna, netko je zadovoljan i sa 70 na veliko. Onaj tko zna što prodaje, traži i cijenu, premda sve to varira jer ima i dosta lanjskog ulja koje će, s obzirom da je ova godina bila loša po urodu, ipak naći svoje kupce. Organiziranog tržišta nema i sve je to prepušteno samim maslinarima", kaže Željko Vrsaljko iz Uljare “Nadin”.

Poljoprivredna zadruga “Maslina i vino” iz Polače prodaje ulje na veliko trgovačkim lancima, ali i na malo. Cijene vina u buteljama se kreću od 33 kune za 0,25 litara, 55 kuna za pola litre i 75-80 kuna za 0,75 litara, dok refužo litra ulja stoji 90 kuna. - U Istri su ulja takve kvalitete dvostruko skuplja. Tamo 0,75 litara stoji do 200 kuna, pola litre 90 kuna, 0,25 litara 50 kuna.

Mi više ne zaostajemo u kvaliteti ulja, pa čak i vina, za Istrom, ali oni imaju znatno bolji marketing koji otvara tržišta i stvara dobru cijenu za kvalitetu koja se nudi, a imaju i potporu Županije i drugih institucija. Mi smo, na žalost, još daleko od toga i na području marketinga ulja predstoji nam dug put, zaključuje Radoslav Bobanović iz PZ-a “Maslina i vino”.

Ove je godine prvi put zabilježen otkup maslina. Kako navode maslinari iz zadarskog zaleđa, nekoliko je kupaca stiglo sa zadarskih otoka gdje je urod još lošiji nego u zaleđu. - Čovjek je lani ubrao 1800 kilograma maslina, a ove sezone samo 200 do 300 kila. Procijenio je da mu se više isplati otkupiti nešto maslina i preraditi nego kupovati ulje. Kilogram ubranih maslina prodavao se po osam kuna za kilogram.

SD/eZd


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.