Biznis

Gospodarska očekivanja:

Neće biti lagodnog života u idućih pet do deset godina

Neće biti lagodnog života u idućih pet do deset godina

Iza nas je, gospodarski gledano, izgubljena godina. Ako ne želimo da i 2012. pamtimo po istome, vlast mora krenuti u nužne ekonomske reforme, za koje dosad nije bilo ni snage ni hrabrosti. Očekivanja među analitičarima i poduzetnicima su podijeljena - izvjesno je samo da je pred nama godina koja će odrediti mnogo toga u daljnjoj budućnosti.

Što točno poduzetnici očekuju od Vlade Zorana Milanovića, najbolje pokazuje veliko istraživanje Privrednog vjesnika u kojem su jasno rangirani gospodarski prioriteti.

Na prvome mjestu je smanjene poreza i doprinosa na radnu snagu, zatim slijedi rješavanje nelikvidnosti, privlačenje stranih investicija, smanjivanje državne administracije, ograničenje trajanja sudskih postupaka kod stečaja i omogućavanje jeftinijih poduzetničkih kredita.

Ako vladajući od tih šest mjera realiziraju barem polovicu, bit će to velik uspjeh.

Pročitajte što od godine pred nama očekuje nekolicina naših analitičara i poduzetnika.

Željko Perić, vlasnik i direktor konzultantske tvrtke Caper:

'U 2012. ne očekujem veliki boljitak. Manji dio alata je u našim rukama, a puno više ovisimo o oporavku Europe. Treba biti objektivan, Vlada malo toga može napraviti u prvih šest mjeseci. Bitno je da drži proračun pod kontrolom i da napravi dobre temelje kako bi u 2013. stvari mogle krenuti nabolje.

Iduće godine nastavit će se stagnacija, bez rasta BDP-a. Do potrebnog novca moći ćemo jedino doći novim zaduživanjem vani jer su domaći investitori iscrpljeni, a bankari oprezni.'

Borislav Škegro, direktor u Quaestus Private Equity:

'Iduća godina neće biti ništa presudnija od drugih. Mislim da Vlada ima dobre šanse da napravi dobar posao i da u idućoj godini ostvarimo gospodarski rast. Optimizam temeljim na činjenici da smo riješili mnoge fundamentalne stvari, poput ulaska u EU, i sad se možemo u potpunosti posvetiti gospodarstvu.'

Nenad Bakić, poduzetnik i jedan od najaktivnijih privatnih ulagača na burzi:

‘BDP će u 2012. stagnirati ili simbolično rasti. Ipak, srećom, kriza će nam pomoći da se saberemo i za nas je najbolje da imamo nametnut smjer ponašanja. A nametnuti nam ga neće nitko izvana, nego objektivna stvarnost. To znači da će se tokom iduće godine početi dugo odgađane strukturne promjene koje će dovesti do mogućnosti kvalitetne defanzive.

Tu sam riječ pažljivo upotrijebio upravo kako bih naznačio da se nikakvo razrješenje krize u Hrvatskoj, u smislu povratka na staro, neće u dogledno vrijeme dogoditi. Barem pet, ako ne i deset godina, Hrvati se neće vratiti na lagodnost života u drugoj polovici prošlog desetljeća.

Što se tiče ekonomije, očekujem i daljnji probitak izvozno orijentiranih tvrtki, uključivo i turizam, a zaostajanje tvrtki koje se baziraju na raspoloživom dohotku. Također, u idućoj godini očekujem pasivizaciju banaka, kako zbog nedostupnosti sredstava, tako i potrebi saniranja loših plasmana, velikim dijelom u nekretninski i građevinski sektor.'

Zdravko Jeličić, predsjednik Uprave Spin Valisa:

'Blagi sam optimist. Moramo biti realni, recesija s dvostrukim dnom već je pogodila EU, što su domaći izvoznici već osjetili. Moramo dobro iskoristiti optimizam koji su donijeli promjena vlasti i ulazak u EU. Sve to otvara nove mogućnosti za pokretanje gospodarstva. Fokus svih nas mora biti na izvozu i investicijama. Treba se ulagati u gospodarske grane gdje je brz povrat novca. Uspjeh ove Vlade mjerit će se s brojem otvorenih radnih mjesta.

Što se tiče BDP u 2012. godini, ako ostvarimo pozitivnu nulu, bit će to uspjeh.'

Jako Andabak, vlasnik koncerna Sunce:

'Bez obzira što većina elemenata ukazuje da moramo biti suzdržani u prognozama, ja sam optimist. Sama promjena vlasti stvorila je opću klimu da se nešto mijenja. Smatram da nova Vlada zna što joj je činiti. Stoga očekujem u idućoj godini rast od 1,5 do dva posto bez obzira na trendove u svijetu.'

Kristian Šustar, izvršni direktor HUP-a Zagreb:

'Generalno, ono što moramo je pronaći novi model rasta temeljen na usklađivanju fiskalnog okvira na razini konkurencije te osiguranja s turizmom povezanog održivog real estate businessa; postaviti okvir za rješavanje pitanja upravljanja preostalom državnom imovinom, posebno zemljištima; provesti rebranding glavnih turističkih destinacija i Hrvatske u cjelini to jest iskoristiti prednost očekivanog ulaska u EU na temelju nove turističke priče o Hrvatskoj kao dijelu EU.

Što se 2012. godine tiče, bit će uspjeh ukoliko obzirom na okolnosti ponovimo rezultate ove godine.'

Dodavanje novih komentara je onemogućeno.