Biznis

Ina ignorirala milijunsku ponudu za suradnju?!

Ruska naftna kompanija želi uložiti milijardu eura u Hrvatsku

Ruska naftna kompanija želi uložiti milijardu eura u Hrvatsku

Ruska naftna kompanija Zarubežnjeft u Hrvatsku želi uložiti milijardu eura! Objavio je to na konferenciji za novinare generalni direktor Zarubežnjefta Nikolaj G. Brunič, koji kaže da su zainteresirani za istražne radove, ulaganja u Janaf i gradnju produktovoda Slavonski Brod - Zagreb - Omišalj.

Rukovodstvo Zarubežnjefta o sva tri predložena projekta razgovarat će s Radimirom Čačićem, potpredsjednikom Vlade i ministrom gospodarstva.

Također, Zarubežnjeft je zainteresiran i za kupnju OMV-ovih benzinskih pumpi u Hrvatskoj i BiH. Ponuda OMV-u već je poslana, ali odgovor još nisu dobili, prenosi HTV.

Putem tvrtke kćeri u Hrvatskoj Nestro Sava, Zarubežnjeft u suradnji s Janafom želi sudjelovati u geološkim istraživanjima ležišta ugljikovodika na devet lokacija u Hrvatskoj u što je spreman uložiti više od 100 milijuna eura. Radi se i o lokacijama koje je do sada istraživala Ina.

Planirano je da Zarubežnjeft u tom poslu ima 51 posto udjela. Dodatnih 10 posto imao bi Janaf, a ostatak bi se financirao privatnim kapitalom. Brunič kaže da je Zarubežnjeft zainteresiran za suradnju s Janafom zato što su od njih dobili pozitivan odgovor, dok im Ina, koju su također kontaktirali, nije odgovorila.

"Zarubežnjeft i druge ruske energetske kompanije zbog toga ponekad osjećaju da u Hrvatsku nisu dobrodošle", kaže Brunič te dodaje da, unatoč ignoriranju Ine, nema razloga da Ina ne bi mogla prerađivati sirovine iz tih nalazišta.

Brunič je objasnio i da Zarubežnjeft želi uložiti u Janafove transportne i skladišne kapacitete. Trenutno Janafov naftovod koristi tek 30 posto kapaciteta, a Zarubežnjeft to želi povećati. Cilj im je koristiti i spremnike u Omišlju za skladištenje ruske nafte namijenjene izvozu.

Što se tiče projekta produktovoda Slavonski Brod - Zagreb - Omišalj, on bi služio izvozu naftnih derivata neiskorištenih u Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj, proizvedenih u Rafineriji Bosanski Brod i Ininim rafinerijama. Zarubežnjeft u tom projektu želi imati kontrolni vlasnički i upravljački paket.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.