Biznis

Odbacili medijske napise

MOL o prodaji naftnih polja: To je laž

MOL o prodaji naftnih polja: To je laž

Upućeni izvori tvrde da MOL eventualnom prodajom sirijskih polja želi dodatno oslabiti INA-u

MOL je kategorički odbacio medijske napise po kojima traže kupca za 20 milijardi vrijedna INA-ina naftna polja u Siriji. Ističu da Grupa nikada nije imala namjeru oslabiti INA-u ili umanjiti njen značaj, već upravo suprotno, piše danas.net.hr

Prema izvorima Jutarnjeg lista iz međunarodnih poslovnih krugova, MOL već duže vrijeme sustavno priprema teren za prodaju naftnih i plinskih polja, i to, tvrdi se, ruskim investitorima. U MOL-u tu odluku pravdaju nemirima u Siriji, nemogućnošću uspješnog nastavka poslovanja te neizvjesnošću daljnjeg razvoja događaja u toj zemlji.

Izvori lista tvrde da su pod izgovorom straha od nereda s polja Hayan i Aphamia povučeni INA-ini radnici. Upućeni tvrde da nije bilo potrebe za takvim potezom, da sigurnost na poljima nije ugrožena, a dokaz za to je činjenica da su sirijski radnici i dalje na tim poljima te bez problema rade na crpljenju nafte i plina.

U MOL-u navodno prodaju tih polja opravdavaju nesklonošću sirijskih vlasti prema njima s obzirom na to da je kompanija izgrađena kapitalom židovskog porijekla. U slučaju prodaje, ruski kupac je logičan izbor s obzirom na dobre sirijsko-ruske gospodarske i političke odnose. Kao kupac se čak spominje i Mihail Sfarbegovič Gucerijev, vlasnik ruske naftne kompanije Russneft, koji je prošli mjesec svjedočio u slučaju optužnice hrvatskog Državnog odvjetništva protiv Zsolta Hernadija, predsjednika Uprave mađarskog MOL-a, i bivšeg hrvatskog premijera Ive Sanadera. No, zasad nema pouzdanih informacija o mogućem kupcu.

Upućeni izvori tvrde da MOL eventualnom prodajom sirijskih polja želi dodatno oslabiti INA-u te svojim, navodnim, pouzdanim ruskim partnerima u budućnosti omogućiti dodatni profit.

INA je ugovor o istraživanju i eksploataciji polja u Siriji potpisala 1999. godine, a u posao je ušla sa sirijskom državnom naftnom kompanijom s kojom profit dijeli popola. Do danas je u ta polja uložila oko milijardu dolara. MOL u nafta polja nije uložio nikakva sredstva. Procjenjuje se da su naftna polja u Siriji vrijedna 20 milijardi dolara. Istovremeno, INA-in Odjel za razvoj i istraživanje mađarski šefovi iz Zagreba žele prebacili u Budimpeštu.

danas.net.hr/eZd


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.