Novi mentalitet
Najobrazovaniji u sve većem broju napuštaju Hrvatsku
Nikada u povijesti fakulteta naši inženjeri nisu imali toliko problema u pronalasku posla u Hrvatskoj kao u zadnje dvije, tri godine
Doha i Dubai sve su atraktivnije destinacije u koje trbuhom za kruhom odlazi hrvatski visokoobrazovani kadar – potvrdili su podaci portala MojPosao. Na tome je portalu, naime, u 2011. godini objavljeno više od 348 natječaja za radna mjesta u inozemstvu, što je čak 31 posto više oglasa u odnosu na godinu prije.
I dalje najviše oglasa, ukupno više od polovice ili 58 posto,
postavljaju poslodavci iz zemalja Europske unije, uglavnom Austrije i
Njemačke. No, što se tiče zemalja izvan EU-a koje traže radnike na ovim prostorima
na vrhu nisu Amerika, Kanada ili Australija, nego Katar te Ujedinjeni
Arapski Emirati i odredišta Doha i Dubai, pokazuju podaci.
S portala MojPosao kažu kako su najtraženija radna snaga za rad u inozemstvu bili upravo zaposlenici s visokom stručnom spremom, na što se odnosilo čak 43 posto oglasa, djelatnici s višom spremom traženi su u 16 posto, a sa SSS-om u 18 posto oglasa. Za rad u inozemstvu najviše se traže programeri, inženjeri i elektroinstalateri. U Dohi i Dubaiju posebno su traženi, kako doznajemo, stručnjaci u IT službi, programeri, inženjeri računarstva, ali i inženjeri građevine, čak i arhitekti te pejzažni arhitekti.
Od ostalih zanimanja, u nas je krajem godine aviokompanija Emirates iz Dubaija tražila stjuardese i stjuarde s početničkom plaćom od 1500 dolara. Bilo je i potražnje za radnicima u zaštitnoj službi, strojarstvu i sigurnosti na radu. Na prostoru bivše Jugoslavije sve više niču i ovlaštene agencije u potrazi za radnom snagom za bogate zemlje UAE, od niskokvalificirane za rad u ugostiteljstvu i građevini, do visokokvalificiranih stručnjaka. - Teško je reći kolika je fiksna plaća za neke visokokvalificirane radnike u Dubaiju ili Dohi, jer to ovisi o vašoj sposobnosti pregovaranja s poslodavcem. Zavisi, primjerice, jeste li pristali samo na posao, a za smještaj i ostalo se pobrinete sami, ili uspijete dogovoriti cijeli „paket“ – objašnjava jedan od naših akademskih građana koji je posao pronašao upravo u Emiratima (podaci poznati redakciji).
No, prema neslužbenim informacijama, stručnjaci različitih područja s VSS-om i sa, primjerice, 15 ili 20 godina staža, mogu se izboriti za plaću i do osam tisuća dolara mjesečno! Početnička se, ugrubo, kreće od dvije do tri tisuće dolara. - Nemamo sustavne podatke o tome koliko naših diplomiranih stručnjaka odlazi na Bliski istok, ali znam za pojedinačne slučajeve odlaska u Saudijsku Arabiju, Dohu i Dubai. To me ne čudi. Nikada u povijesti fakulteta naši inženjeri nisu imali toliko problema u pronalasku posla u Hrvatskoj kao u zadnje dvije, tri godine – kaže dekan zagrebačkoga Fakulteta elektrotehnike i računarstva prof. dr. Nedjeljko Perić.
Iako, kaže, diplomanti s FER-a lakše nalaze posao u zemlji nego ostali akademski građani, ipak je recesija uzela svoje. - Inženjeri su oni koji otvaraju nova radna mjesta i toga mora biti svjesna svaka vlast. Nužno je povezati obrazovanje s gospodarstvom, uz edukaciju i istraživanje razvijati i inovacije. Nadam se da ovakvo stanje neće potrajati – kaže dekan Perić. - Čini mi se da je još uvijek u inozemstvu traženija fizička radna snaga. Na žalost, odljev mozgova jest problem, no zbog recesije i krize imaju ga, osim Hrvatske, i neke mlađe zemlje EU-a poput Češke, Slovačke, Poljske ili Mađarske – kaže Bernard Jakelić, zamjenik glavnog direktora Hrvatske udruge poslodavaca.
Za sve veću atraktivnost udaljenih i za naše pojmove egzotičnijih radnih sredina, poput Dubaija ili Katara, ima objašnjenje: - Naši mladi ljudi imaju drukčiju percepciju rada u inozemstvu. Na djelu je novi mentalitet i nova psihologija te mlade generacije koja ne želi čekati bolju budućnost za 20 godina, nego svoje snove ostvariti odmah.
SD/eZd
Vezane vijesti
-
-
-
-
Ministar znanosti i obrazovanja Radovan Fuchs izjavio je u nedjelju da će u školama biti "nekih problema" dok se ne uhoda uvođenje covid potvrda, ali ne očekuje velike probleme jer su škole dobile upute Stožera civilne zaštite i dodatne upute Ministarstva.
Izdvojeno
-
Mjerenje inteligencije kod životinja prilično je škakljiva stvar. Međutim, provedeni su brojni pokusi kako bi se testirale sposobnosti sićušnih mozgova kukaca. Rezultati su iznenađujući.
-
Ove subote, 14. prosinca, Zadar će oživjeti u šarenilu uniformi, plesu i ritmovima mažoret glazbe!
-
Nema sumnje da je retinol jedan od najučinkovitijih sredstava za borbu protiv bora i znakova starenja kože. Taj skup sintetičkih molekula dobivenih iz vitamina A, sveti je gral pomlađujućih sastojaka - pomlađuje, obnavljaja strukturu i kvalitetu kože, zaglađuje bore, smanjuje hiperpigmentacijske mrlje, ublažava akne…
-
Hrvatska je u 2024. bila među deset ''najguglanijih'' odredišta za putovanja, odnosno na 10. mjestu, dok je na prvom Turska, objavio je globalni magazin Conde Nast Traveler prema redovnom istraživanju i podacima Googlea o pretraživanju odredišta za putovanja u proteklih 12 mjeseci.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.