Prema novim pravilima
Država reže ulaganja u fondove gospodarske suradnje
Milanovićeva vlada odlučila je smanjiti svoj angažman u fondovima za gospodarsku suradnju (FGS), koje je pokrenula Sanaderova vlada s ciljem oživljavanja investicijske aktivnosti. Uz mogućnost smanjenja Vladinog učešća u financiranju investicijskih projekata, FGS-ovima je srezana i godišnja naknada, koju naplaćuju za upravljanje.
Prema novim pravilima, Vlada više neće pokrivati 50 posto
investicijskih projekata koje financiraju fondovi, već će moći
sudjelovati i sa samo 25 posto. Također, predviđeno je da Ministarstvo
za poduzetništvo i obrt, nadležno za FGS-ove, može Vladine udjele
prodavati kvalificiranim ulagateljima odabranim temeljem javnog poziva.
Druga ključna izmjena je smanjenje naknade za upravljanje. Maksimalna
naknada od dva posto, koja se dosad mogla obračunavati svake godine,
odsad će se moći obračunati samo za prvu godinu poslovanja, a u narednim
godinama naknada će iznositi 1,375 posto veličine fonda. Odlukom je
preciznije definirana i uplata u fondove, i to tako da će država i
privatni ulagači uplaćivati sredstva tek nakon odobrenih ulaganja fonda
od strane Povjereničkog odbora.
Milanovićeva Vlada smatra da će se novim pravilima bolje zaštititi javna
ulaganja, a od FGS-ova očekuje aktivnije uključivanje u investicijski
ciklus, osobito kroz financiranje projekata malih i srednjih poduzeća.
Nova 'pravila igre' zacijelo će otežati poslovanje FGS-ova, što potvrđuju i u Hrvatskoj Private Equity i Venture Capital asocijaciji (HVCA). 'Svjesni otežane gospodarske situacije, Fondovi gospodarske suradnje već neko vrijeme razgovaraju s predstavnicima Vlade u smislu prilagodbe rada fondova općem gospodarskom trenutku', kaže Mirna Maravić, predsjednica HVCA-e.
Pritom ističe da je naknada za upravljanje društvima u Hrvatskoj i dosad bila niža nego u većini europskih zemalja. 'Primjerice, JEREMIE fondovi u Rumunjskoj i Bugarskoj imaju visinu naknade od tri posto, čime Hrvatska ni u kojem segmentu ne odskače od europske prakse upravljanja FGS-ovima. Naknada se u skladu s međunarodnom praksom rada private equity fondova isplaćuje iz imovine fonda polugodišnje kako bi društva imala sredstava za svoje operativno poslovanje te kao takva ulazi u ukupnu vrijednost investicija, a svaka promjena izravno utječe na poslovanje fondova', pojašnjava Maravić.
Podsjetimo, fondovi gospodarske suradnje pokrenuti su još u vrijeme Sanaderove Vlade s ciljem poticanja razvoja gospodarstva jačanjem postojećih i pokretanjem novih gospodarskih subjekata, putem vlasničkog restrukturiranja kroz ulaganje dodatnog kapitala. U planu je bilo prikupiti dvije milijarde kuna kapitala, pri čemu su u financiranju trebali podjednako sudjelovati država i privatni investitori.
Od pet aktivnih FGS-ova dosad su samo dva iznjedrila investicije. Quaestus Private Equity odlučio je 25 milijuna kuna uložiti u poljoprivrednu tvrtku Fragaria, a Nexus FGS investirao je 40 milijuna kuna u izgradnju Podatkovnog centra Križ. Trenutno se još nekoliko projekata nalazi u završnoj fazi realizacije investicija, ukupne vrijednosti veće od 270 milijuna kuna.
'U skladu s navedenim, dosadašnji rad FGS-ova je unutar predviđenih planova i ocjenjujemo ga iznimno uspješnim, a dinamika i tempo ulaganja u skladu su sa svjetskom praksom private equity ulaganja. Zahvaljujući partnerskom odnosu s nadležnim institucijama, očekujemo nastavak uspješnog poslovanja te pozitivan kapilarni efekt za hrvatsko gospodarstvo u cjelini', zaključuje Maravić.
Vezane vijesti
Izdvojeno
-
Trasa utrke je uz samu obalu, pružajući sudionicima priliku da uživaju u predivnom ambijentu i jedinstvenom božićnom ugođaju našeg grada.
-
Šampon za suho pranje ili suhi šampon često se predstavlja kao brzo i jednostavno rješenje za osvježavanje i "maskiranje" masne kose, ali mnogi koji ga koriste, posebno oni s masnijim vlasištem, ne dobiju uvijek očekivane rezultate. No, jedan jednostavan trik, koji je nedavno postao viralan na TikTok-u, mogao bi to promijeniti.
-
Postupajući po zaprimljenoj dojavi 39-godišnjeg hrvatskog državljanina da ga je noćas oko 2 sata u ugostiteljskom objektu u Širokoj ulici u Zadru fizički napao 58-godišnji hrvatski državljanin, policijski službenici su izašli na mjesto događaja gdje su postupali s ciljem utvrđivanja svih okolnosti događaja.
-
Dva hrvatska državljanina u dobi od 53 i 51 godinu u trgovini u Bibinjama ovoga četvrtka ukrali su više parfma.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.