Biznis

Poduzetništvo i u školama

Vladin "Poduzetnički impuls" težak 327 milijuna kuna

Vladin

Ministarstvo poduzetništva i obrta ovoga tjedna u Vladu šalje program 'Poduzetnički impuls' - ukupno 327 milijuna kuna težak operativni program poticanja poduzetništva, najavio je resorni ministar Gordan Maras u intervjuu za prilog Pogled Novog lista, a gostujući u HTV-ovom Dnevniku 3 i prvi potpredsjednik Vlade i ministar gospodarstva Radimir Čačić dodao je da kreću projekti vrijedni milijarde eura.

'Najviše sredstava ide u razvoj konkurentnog poduzetništva, čak 115 milijuna kuna, a program je u prvom redu okrenut jačanju međunarodne konkurentnosti poduzetnika u Hrvatskoj i poticanju novih tehnologija. Gotovo jednako toliko novca ide i u projekte subvencioniranja kamata za poduzetnike i financiranje jamstava, ukupno 113 milijuna kuna. Projekti EU-a teže 13 milijuna kuna iz hrvatskog proračuna, na što se nadovezuje 10 milijuna eura sredstava iz EU-a', pobrojao je Maras i najavio da će se kandidirati za jedno od mjesta u vodstvu stranke. Kada je riječ o održavanju kreditnog rejtinga, Maras je pohvalio kolegu ministar financija Slavka Linića te ustvrdio da postoji ogroman i konkretan interes investitora za Hrvatsku, a što se tiče suradnje s ostalima iz Vlade, poglavito prvim potpredsjednikom i ministrom gospodarstva Radimirom Čačićem, kaže: 'Svi mi iz Vlade smo na istom poslu. Projekti moraju ići, a hoće li ih provesti Čačićevo ministarstvo ili moje, svejedno je. Ta vrsta borbe taština nije na djelu, ma što mediji pisali o tome. Radimir Čačić zna što radi, gleda širu sliku, koordinira, imam njegovu podršku kao potpredsjednika Vlade, kao i on moju, zajedno radimo. Ne da nema problema, nego suradnju ocjenjujem vrlo kvalitetnom.

Čačić: Kreću projekti vrijedni milijarde eura

 

Gostujući u Dnevniku 3 HTV-a, Čačić, koji je u svojem govoru na 11. izbornom saboru HNS- istaknuo da nitko kao HNS nema odlučnost i sposobnost da se uhvati u koštac s problemima u kojima je Hrvatska, na pitanje slažu li se koalicijski partneri s tim mišljenjem, kazao: 'Daju nam podršku, no slažu li se, to je već pitanje'.

Osim aktualnih pitanja o brodogradnji, tvrtki Dioki i poskupljenju struje, Čačić je iznio i optimističan stav rekavši kako vjeruje da se crne prognoze nekih analitičara neće ostvariti.

'Slijedi spektar projekata, i to primarno vezan uz energiju. Projekti počinju već u petom, šestom mjesecu i vrijedni su nekoliko milijardi eura i radi se o privatnom stranom kapitalu', rekao je Čačić.

Maras je u intervjuu riječkom dnevniku otkrio i da 'upravo razgovara u ime Ministarstva s jednom velikom multinacionalnom kompanijom koja planira u Hrvatskoj oformiti svoj regionalni service-center gdje bi zaposlila 200 ljudi i smjestila svoje računovodstvo, nabavu, IT servis i tako dalje, a u razgovorima i je s jednom međunarodnom tvrtkom za proizvodnju željezne galanterije, koja želi na sjeveru Hrvatske otvoriti svoju novu tvornicu u jednoj poslovnoj zoni'.

'Što se HUP-a tiče, bio sam na nekoliko sastanaka s članovima HUP-a, gdje su reakcije na naše poteze bile vrlo pozitivne. Zbog toga mi nije jasan zadnji istup direktora HUP-a, jer su upravo poduzetnici najviše dobili kroz poreznu reformu', zbunjen je Maras, ali i najavljuje: 'SEECEL projekt - osnivanje Regionalnog centra za poduzetničko učenje zemalja jugoistočne Europe - radi se o centru koji će biti smješten i gradit će se vjerojatno u Zagrebu, na Borongaju, a podržan je od EU-a kao jedinstveni primjer europskog projekta koji Hrvatsku pozicionira kao jednog od predvodnika poduzetničkog učenja u Europi. U tom centru educirali bi se poduzetnici iz zemalja u okviru Dunavske strategije, dakle radi se i o članicama Europske unije i onima koje su tek kandidati ili bi to željeli postati - Bugarskoj, Rumunjskoj, Moldaviji, Ukrajini, Mađarskoj, Češkoj, Slovačkoj, Austriji, Albaniji, BiH, Crnoj Gori, Kosovu, Makedoniji i Srbiji.'

'Realizacijom tog projekta čija se dokumentacija financira sa 1,7 milijuna eura iz IPA višekorisničkog paketa te čija će realizacija vrijediti 30 milijuna eura Zagreb će zapravo dobiti novi veliki kongresni centar, s novim smještajnim kapacitetima, prostorima za radionice, istraživanje itd. Glavni cilj je obrazovanje za poduzetništvo i već je projekt dobio sve pohvale EU-a kao 'otok izvrsnosti'. Uvjeren sam da će biti otvoren do sredine 2014. godine. No, kao svojevrsni uvod u cijelu priču evo mogu najaviti i ministarsku konferenciju koja bi se u Zagrebu trebala održati u rujnu, gdje ćemo okupiti ministre poduzetništva i gospodarstva iz svih nabrojanih država Dunavske strategije i šire u suradnji s EU-om.

S obzirom da Maras stalno ističe obrazovanje poduzetnika, najavio je i jedan projekt u suradnji s Ministarstvom obrazovanja, znanosti i sporta, a to je uvođenje novog nastavnog predmeta 'Obrazovanje za poduzetništvo' u srednje škole - prioritet će naravno biti sve srednje strukovne škole, a cilj je uvesti takav predmet u sve škole, pa i gimnazije, u treći i četvrti razred.

Dodavanje novih komentara je onemogućeno.