Biznis

Koncesija ugostiteljski objekata nacionalnih parkova

Najava o koncesiji ugostiteljskih objekata nacionalnih parkova zabrinula Ličane

Najava o koncesiji ugostiteljskih objekata nacionalnih parkova zabrinula Ličane

Plitvička jezera glavni su gospodarski resurs Ličana pa se oni boje da bi s privatnikom mogli izgubiti radna mjesta

Najava da će hoteli, odnosno ugostiteljski objekti, nacionalnih parkova ići u koncesiju izazvala je zanimanje javnosti, ali i reakcije, prije svega zaposlenika hotela i uprava javnih ustanova.

Premda su nacionalni parkovi područja najviše državne zaštite, a njihova osnovna i temeljna funkcija zaštita prirode, u Hrvatskoj se oni percipiraju kao turističke destinacije, iako je turizam tek negdje četvrti-peti "po redu" u nabrajanju najbitnijih funkcija svakog parka.
Plitvička jezera glavni su gospodarski resurs Ličana pa se oni boje da bi s privatnikom mogli izgubiti radna mjesta.

Međutim, prijedlog da se hoteli i ugostiteljski objekti u nacionalnim parkovima daju u koncesiju i nije došao iz nadležnog Ministarstva zaštite okoliša i prirode, nego je ideja potekla od ministra turizma Veljka Ostojića. Ministrov je stav da nije normalno ni logično da se nacionalni parkovi bave hotelijerskom djelatnošću.

On misli da parkovi zaslužuju mnogo više i da im to treba omogućiti. Konsternacija je nastupila u nacionalnim parkovima kojih se to ponajviše tiče, a to su Brijuni i Plitvice. Donekle bi imali zbog čega strahovati i u NP-u Krka, no njihove nekretnine koje se mogu koncesionirati manjeg su kalibra: to su rekonstruirane i za posjećivanje i manje ugostiteljstvo prilagođene mlinice, brodovi - a brodove imaju i Plitvice i Brijuni.

Ostali nacionalni parkovi praktički "ne beru brigu" jer nemaju hotele ni jaču flotu, nekima je najveći domet u oblasti nekretnina - kafić. U prijedlogu o koncesioniranju najviše se, očito, cilja na hotele. Oni na Plitvicama, odnosno cijeli tamošnji nacionalni park, gospodarska su vertikala Like i nema toga tko može jamčiti da bi neki sutrašnji koncesionar privatnik imao računa ostaviti isti broj zaposlenika.

Najave stižu u trenutku kad je Nacionalni park Plitvice uložio goleme napore da se napokon financijski stabilizira, a Brijuni uspješno odradili posao u proteklom razdoblju. Svi posluju pozitivno Inače, ni jedan hrvatski nacionalni park nije godinu završio u gubitku. U Nacionalnom parku Krka teško da će netko poletjeti uzimati u koncesiju tamošnje mlinice. U Kornatima danas postoje ni manje ni više nego 24 privatna restorana, to je priča za sebe koju ova najavljena "revolucija u dvorcu" također neće dotaknuti.

Već je na prvi pogled jasno da su ovdje mete hoteli na Brijunima i na Plitvicama. Jedan od ravnatelja nacionalnih parkova (inače, ni jedan nije želio javno davati izjave) kaže: "I da mi nude hotele, one na Plitvicama ne bih uzeo, previše su opterećeni, ali bih one na Brijunima!" To mišljenje dijele mnogi, tako da se priča naposljetku suzila na Brijune, a u drugom krugu su Plitvice. Ostali, praktički, manje-više i ne igraju. A hoteli u ova dva parka, izgrađeni novcem poreznih obveznika, i sad još fino uređeni, dat će se na pladnju privatnim koncesionarima.

SD/eZd


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.