Biznis

Kolektivna tužba

Udruga obrtnika i poduzetnika za bolju zaštitu prava dužnika u kreditima s valutnom klauzulom

Udruga obrtnika i poduzetnika za bolju zaštitu prava dužnika u kreditima s valutnom klauzulom

Udruga obrtnika i poduzetnika pozdravlja kolektivnu tužbu Hrvatskog saveza udruga za zaštitu potrošača - Potrošač i Udruge Franak protiv 8 banaka kako bi se u budućnosti bolje zaštitila prava dužnika u kreditima s valutnom klauzulom. Donosimo u cijelosti priopćenje predsjednika Udruge obrtnika i poduzetnika, Zorana Žica: 

Udruga obrtnika i poduzetnika podsjeća kako su se i brojni obrtnici i poduzetnici također našli u velikim problemima zbog kredita jer su u Hrvatskoj kamate čak i na posebne poduzetničke programe oko 7 posto godišnje. Pritom naša Ministarstva subvencioniraju fiksni dio kamate od 2 posto dok je preostala kamatna stopa za obrtnike od 5 posto godišnje, promjenjiva. Drugi veliki problem u otplati kredita, osim visokih kamata je odnos otplate kamate i glavnice.

Brojni članovi naše Udruge koji su uzeli kredite za stan ili poslovni prostor kao fizičke osobe svjedoci su da su nakon višegodišnje otplate svojih kredita otplatili svega 1-3 posto glavnice, a 97-99 posto mjesečne rate odlazi na plaćanje kamate. Na kraju svaki dužnik, pa bio on obrtnik, poduzetnik ili vlasnik stana, banci vrati dvostruki iznos od ugovorenog zbog čega po troškovima rada i proizvodnje i jesmo tako nekonkurentni.

Naša je udruga zbog toga odlučila inicirati tzv. subvencioniranu poduzetničku štednju i gospodarske kredite za međufinanciranje kako bi se obrtnicima i poduzetnicima omogućile još povoljnije kamate i znatno veći udio otplate glavnice u kreditu, po uzoru na uspješan model stambene štednje. 'Mi u udruzi se nadamo da će Ministarstvo financija, HNB i HABOR razmisliti i o ovoj, po nama, odličnoj ideji. Također pozdravljamo najavljeno kreditiranje izvoznika sa 8 milijardi kuna, ali smatramo da programe HABOR-a treba učiniti još dostupnijima gospodarskom sektoru.

Postavlja se pitanje plaćanja počeka za vrijeme otplate kredita, jer i za to vrijeme dužniku idu kamate, zatim pitanje valutne klauzule i promjenjive kamate, davanja jamstava otplate kredita i neodrživog omjera glavnice i kamate. Nerealno je da će naši obrtnici i poduzetnici pohrliti za novim kreditima ako se struktura tih kredita ne promjeni, jer ovakvo je stanje neodrživo. 'Umjesto da se obrtnicima i poduzetnicima olakša zapošljavanje i proizvodnja njih se gura u sve veće dužničko ropstvo što će u konačnici samo dovesti do pada zapošljavanja i zatvaranja i postojećih obrta i tvrtki'.

Zoran Žic, predsjednik Udruge obrtnika i poduzetnika


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.