Biznis

Novi val socijalnih drama radnika?

Počele blokade isplata plaća zbog neplaćenih doprinosa

Počele blokade isplata plaća zbog neplaćenih doprinosa

Oko 13 tisuća poduzetnika riješilo problem neplaćenih doprinosa

Banke su stopirale prve isplate plaća radnicima čije tvrtke nisu uplatile i doprinose. Vladina se Uredba o načinu provedbe plaćanja doprinosa prema plaći počela primjenjivati u srijedu, prvog radnog dana svibnja, no koliko će masovne biti blokade, znat će se tek nakon 15. u mjesecu, dokad su poslodavci dužni uplatiti doprinose za plaće iz prethodnog mjeseca. Hoće li tada krenuti i novi val socijalnih drama radnika, kolateralnih žrtava uvođenja porezne discipline?, piše mojposao.hr

Ministarstvo financija tvrdi da nema podatke o broju poslodavaca koji trenutačno ne plaćaju doprinose i radnika kojima se ne isplaćuju. Jedna veća banka napravila je procjenu prema stanju u travnju – izračunali su da je 'potencijal' blokade ukupno tri posto plaća koje se isplaćuju preko njih s obzirom na to da u travnju 250 tvrtki nije platilo doprinose za svojih 1.500 radnika, piše Večernji list.

"Socijalni problemi svakako će se povećati, a moguće su i zloporabe Uredbe koja nigdje ne propisuje iznos koji poslodavac mora platiti. Moguće je da uplati samo kunu ili dvije na račun za doprinose pa da prođe i isplata plaće", sumnjičav je sindikalistKrešimir Sever, predsjednik Nezavisnih hrvatskih sindikata, strahuje da će se i ova situacija prelomiti preko leđa radnika. "Mi smo se neprekidno zalagali da uz uplatu neto plaće idu i doprinosi, ali ovo je polovično rješenje, u kojem je državi jedino bitno da napuni proračun, a radnici će ostati i bez svojih neto plaća", kaže sever koji smatra da bi cjeloviti model trebao obuhvatiti i državni fond koji bi omogućio isplatu plaća za jedan ili sva mjeseca tvrtkama koje su u privremenim teškoćama. Zauzvrat bi se država upisala na njihovu imovinu. Usto, ne vjeruje da će trenutačni model onemogućiti poslodavcima koji ne uplaćuju doprinose poslovanje po ostalim računima.

 

Ekonomski analitičari redom, pak, pozdravljaju Linićev plan vjerujući u uspostavu discipline u plaćanju. Danijel Nestić s Ekonomskog instituta vjeruje da će se na ovaj način lakše detektirati problemi, ali i omogućiti naplata potraživanja radnika. "Ako radnik ne dobije jednu plaću i tuži poslodavca, vrlo lako da će je i dobiti. No, ako neisplata potraje i tvrtka ode u stečaj, nema šanse da se naplati, osim ako država ne stane iza tvrtke. A država više nema novca za to", napominje Nestić.

Ministar financija Slavko Linić rekao je jučer da je Vladina uredba po kojoj više nema isplate neto plaća bez plaćanja doprinosa u samo tri dana promjene već dala odlične rezultate. "Prije tri dana na popisu je bilo 45 tisuća tvrtki koje ne plaćaju doprinose svojim radnicima,  a jučer ih je na popisu bilo 32 tisuće. To znači da je 13 tisuća poduzetnika riješilo problem neplaćenih doprinosa", rekao je Linić.

mojposao.hr/eZd


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.