Biznis

Radnici Dine i Diokija još uvijek čekaju

DIOKI: Potpisivanje ugovora s Turcima narednih dana

DIOKI: Potpisivanje ugovora s Turcima narednih dana

Radnici Dine i Diokija još uvijek čekaju rasplet priče s turskim ulagačem Čališkanom. U međuvremenu iz Uprave Diokija oglasili su se priopćenjem u kojem se navodi kako bi se ugovor s Čališkanom mogao potpisati u narednih nekoliko dana.

"Želimo obavijestiti javnost da su ugovor o izdavanju jamstva kao i predugovor između društva i investitora dogovoreni i usuglašeni, te da je usuglašavanje ugovora o proizvodnji u tijeku.

Potpisivanje seta dokumenata planira se idućih dana kako bi se pristupilo njihovoj realizaciji i što hitnijem plaćanju avansa potrebnog za isplatu zaostalih plaća zaposlenicima društava Dioki d.d. i Dina-Petrokemija d.d.", stoji između ostalog u obavijesti adresiranoj na Zagrebačku burzu kojom je službeno potvrđeno ono što su sindikalci proteklih dana naglašavali, da je posao s Turcima na korak do završetka.

Predsjednik Sindikata radnika Dine Petrokemije Predrag Mihaljević vjeruje kako će radnici plaće dobiti najkasnije idući tjedan. Što se tiče same proizvodnje pripreme za njezin početak ovise o brojnim uvjetima, no ističe postrojenja bi nakon mjeseci stajanja u pogon mogla već početkom listopada.

"Ja sam uvjeren u to i mislim da je to jedino moguće. Ako se ne krene, mislim da se više nikad neće ni pokrenuti. Zato sam zadovoljan što sve to ide kako smo očekivali, a kao što sam već rekao, ne može se Hrvatska samo tako odreći 400 milijuna kuna izvoza na godišnjoj razini", kaže Mihaljević.

Čališkan nije prvi turski investitor u Hrvatsku. Osim za kemijski, turski su ulagači zainteresirani za financijski sektor, a posebno im je zanimljiv onaj turistički. "Tako da je tvrtka Rixos investirala u hotel Libertas u Dubrovniku, a tvrtka Uzel Turizam također u dubrovački hotel Pucić Palace. Dogus Holding pri kraju je velikog projekta marine za mega jahte u Šibeniku, a oni uskoro počinju i novi projekt izgradnje hotela u sklopu tog projekta", istaknuo je pomoćnik direktorice Sektora za međunarodne odnose Hrvatske gospodarske komore Miroslav Karamarković.

"Turci u svakom slučaju imaju interes jer je njihovo gospodarstvo manje izloženo ovim recesijskim utjecajima. Zato Turci pokazuju interes, međutim u pravilu žele, kao i svaki investitori, uz što manje investicija preuzeti što veće poslove. To je slučaj i kod DINA-e. Tu nemamo pravu informaciju radi li se o kompletu ili dijelovima", ističe Karamarković.

Prema podacima HNB-a Turska je u Hrvatsku do 1. travnja ove godine uložila gotovo 16 milijuna eura. Taj bi iznos idućih godine mogao vrtoglavo porasti odluči li turski milijarder Šarik Tara ući u posao gradnje termoelektrane Plomin 3, za što je u razgovoru za Business.hr pokazao zanimanje. Podsjetimo, riječ o kapitalnom projekt Vlade koji se procjenjuje na 800 milijuna eura.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.