Prema planu EU do 2020. godine
U Europskoj uniji u nadzornim odborima minimalno 40 posto žena
Europska unija sprema novi zakon kojim bi se pojačao pritisak na velike kompanije da povećaju broj žena na visokim položajima. Prema planu EU do 2020. godine morat će u Nadzornim odborima tvrtki biti najmanje 40 posto žena.
Obvezne ženske kvote
Glavna lobistica tog zakona koji čeka i Hrvatsku je europska povjerenica Viviane Reding koja već neko vrijeme lobira za povećan udio žena na vodećim položajima u velikim kompanijama.
Kako piše Deutsche Welle Reding polako gubi strpljenje, jer brojne zemlje EU-a, Njemačka posebno, nikako da isprave ovaj nesrazmjer na radnom mjestu.
"Ured Viviane Reding je drugim odjelima Europske komisije predstavio nacrt smjernica EU-a s ciljem da ova direktiva krene u proces usvajanja već ove jeseni. Ako ova direktiva prođe, ona će svih 27 zemalja članica, ali i Hrvatsku koja bi trebala postati članicom 1. srpnja 2013. godine, natjerati da do 1. siječnja 2020. uvedu zakone s obvezujućim ženskim kvotama u svojim tvrtkama čije se dionice prodaju na burzama", piše današnje izdanje DW-a.
Pojedinosti iz ovog nacrta objavljene su u njemačkim novinama Welt am Sonntag te u internetskom izdanju Süddeutsche Zeitunga napominje DW. Prema tom nacrtu, do 2020. godine, 40 posto svih članova nadzornih odbora morat će biti žene. Muški kandidati neće dobiti posao u slučaju da na popisu kandidata bude i žena s istim kvalifikacijama.
Nije riječ o pozitivnoj diskriminaciji
"Važno je istaknuti da ovo što mi planiramo nije pozitivna
diskriminacija", izjavila je glasnogovornica Europske komisije dodajući
da će žene na natječaju imati prednost pred muškarcem samo u slučaju da
oboje kandidata zadovoljavaju kriterije za ponuđeni položaj te pokažu
jednake sposobnosti i rezultate.
"Ovo se pravilo ipak još ne bi primjenjivalo u upravnim odborima. Uz to, mala i srednja poduzeća mogu i dalje nastaviti sa svojom dosadašnjom praksom, čak i ako su izašla na burzu. To uključuje tvrtke s manje od 250 zaposlenih te s godišnjim prometom manjim od 50 milijuna eura", napominje se na kraju te dodaje kako su za nepoštivanje ovog zakona predviđene i kazne.
Vezane vijesti
-
Europska komisija prihvatila je u utorak propis o valjanosti covid potvrda u trajanju devet mjeseci od primarnog cijepljenja, rekao je za Reuters dužnosnik Europske unije.
-
Pandemija koronavirusa posebno je negativno utjecala na mlade zbog čega će sljedeća godina biti posvećena problemima s kojima se suočavaju, od uskraćivanja obrazovanja do porasta problema s mentalnim zdravljem, upozorili su europarlamentarci u raspravi o proglašenju 2022. Europskom godinom mladih.
-
Premijer Andrej Plenković istaknuo je u srijedu kako je Hrvatska u osam godina članstva u EU povukla 50 milijardi kuna više nego je uplatila, naglasivši kako problema u povlačenju novca iz europskih fondova ima u svim zemljama.
-
Hrvatska je kao i svih 27 članica EU-a po novoobjavljenom DESI indeksu Europske komisije napredovala u digitalizaciji gospodarstva i društva, no umjereno, za jedno mjesto, te je sada na 19., a najveći pomak ostvarila je u povezivosti, većinom zbog ulaganja u mreže i 5G.
Izdvojeno
-
Nabavljajući drvca s korijenom građani skrbe za vlastitu obitelj, pomažu siromašnim obiteljima diljem Hrvatske ali i podupiru očuvanje i obnovu zelenih resursa Hrvatske jer drvca mogu naknadno i sami posaditi, poručuju iz Caritasa.
-
Joško Čagalj Jole, omiljeni splitski pjevač poznat po energičnim nastupima i zaraznom veselju, ponovno će razveseliti Zadrane na Adventu.
-
Ispijanje kave ima više od potencijalnih zdravstvenih prednosti koje ona pruža, a jedna stručnjakinja sugerira da postoji optimalno vrijeme za konzumaciju napitka s kofeinom.
-
Oni koji uspješno prođu natjecanje moći će se prijaviti na ograničene javne pozive za dodjelu bespovratnih sredstava namijenjenih investicijama te ostvariti pravo na najviše 25.000 eura po projektu
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.