Biznis

Kod Vinkovaca

INA-ino otkriće nafte utjecat će na smanjenje pada proizvodnje

INA-ino otkriće nafte utjecat će na smanjenje pada proizvodnje

INA je otkrila novo nalazište nafte. U okviru naftnog polja Privlaka u blizini Vinkovaca pronađen je izvor crnog zlata. Ovo je treće INA-ino otkriće zaliha nafte u Hrvatskoj od siječnja 2011., no ni ono, kao ni prethodna, neće utjecati na cijenu goriva.

"U smislu revitalizacije proizvodnje s polja Đeletovci-Privlaka, ona će značiti jako puno s obzirom na činjenicu da sada ostvarujemo proizvodnju fluida od 120 kubičnih metara na dan, a sama proizvodnja polja Đeletovci je također oko 120 kubičnih metara na dan", pojasnila je značaj bušotine na kojoj je radilo 100-tinjak stručnjaka, direktorica službe istraživačkih projekata za jugoistočnu Europu, Lilit Cota. Ispitivanja u okviru naftnog polja Privlaka, vrijedna 25 milijuna dolara, na dubini od kilometra pokazala su značajne količine nafte. Moglo bi se proizvoditi 600 barela dnevno. Izvršni direktor za istraživanje i proizvodnju nafte i plina, Želimir Šikonja objašnjava.

"Ove količine koje predstavljaju možda 10% proizvodnje neće bitno utjecati na samu količinu, ali će sasvim sigurno utjecati na smanjenje pada proizvodnje na ovom području i utjecat će na naš poticaj da dalje istražujemo", rekao je Šikonja.

No neće utjecati na cijene goriva koje svaka dva tjedna lete u nebo.

"Ova priča nikakve veze nema s cijenom gorive. Vi znate da s domaćom proizvodnjom Hrvatska može zadovoljiti nekih 15% potreba za naftom, a 60-70% potreba za plinom. Sve ostale količine se uvoze", pojašnjava Šikonja.

"Zašto bi domaća nafta uvijek morala biti jeftinija? Je li istarsko maslinovo ulje jeftinije od španjolskohg?", pita stručnjak za naftu, profesor Igor Dekanić i objašnjava: "Domaći proizvod nekad jest, a nekad nije jeftiniji od stranog - logična je to posljedica globalizirane privrede". Pa iako neće utjecati na niže cijene goriva, treće otkriće od 2011., nakon polja Selec 1 i Hrastilnica, značajno je zbog energetske sigurnosti i strategije.

"Danas svaka tona ili barel proizvedene nafte u zemlji puno znači zbog njezine cijene, perspektive daljnjeg porasta cijene i činjenice da sve ono što možete proizvesti doma jer ipak doma. To ima i strateški zanačaj, a to povećava i dobit INA-e", rekao je Dekanić koji smatra da smo ova istraživanja trebali obaviti prije 20 godina. Izgleda da kasnimo i onda kada treba tragati za crnim zlatom.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.