Biznis

Obnova i održivi razvitak malih gradova

Kreativno korištenje potencijala malih gradova na primjeru Nina

Kreativno korištenje potencijala malih gradova na primjeru Nina

Grad Nin u Zadarskoj županiji već duže vrijeme provodi programe i projekte u kojima se koriste potencijali prirodne i kulturne baštine za održivi gospodarski razvoj

Hrvatska sekcija ECOVAST-a (Europsko vijeće za sela i male gradove) u suradnji s Turističkom zajednicom Grada Nina organizira skup i stručni obilazak Nina "Kreativno korištenje potencijala malih gradova - primjer Nina" u subotu, 13. listopada 2012. godine.

Program se održava u sklopu projekta Mali gradovi - Obnova i održivi razvitak malih gradova i njihova okruženja u Hrvatskoj Hrvatske sekcije ECOVAST-a. Svrha projekta „Mali gradovi" je istražiti kvalitete i potencijale malih povijesnih gradova i naselja kao resursa gospodarskog razvitka te pružiti podršku i poticaj malim gradovima za njihove programe obnove na načelima očuvanja kulturne i prirodne baštine i njihova okruženja.

Osnovna vizija je unapređenje kvalitete života uz očuvanje lokalnog i regionalnog identiteta te kulturnog i prirodnog naslijeđa. Razvitak i obnova malih povijesnih gradova i njihovog okruženja u funkciji razvoja regije, odnosno županije, treba se provoditi na način kojim će se osigurati zaštita i očuvanje kulturnih, prirodnih i ekoloških vrijednosti u okviru koncepta održivog razvitka, primjenjujući zajedničke metodologije koje uključuju društveno, gospodarsko, prostorno i urbanističko planiranje, kao i metode održive konzervatorske obnove.

Osnovno je polazište da kulturno naslijeđe malih povijesnih gradova i pripadajućeg krajolika, očuvano i upravljano na odgovarajući način, može imati važnu ulogu u prostornom i gospodarskom razvoju, ne samo grada već i šire regije.

Kreativno korištenje potencijala malih gradova - primjer Nina

Grad Nin u Zadarskoj županiji već duže vrijeme provodi programe i projekte u kojima se koriste potencijali prirodne i kulturne baštine za održivi gospodarski razvoj. Pješčane plaže, ljekovito blato, rijetka staništa te očuvane endemične biljke i ptičji svijet polazište su za razvoj turizma baziranog na prirodnoj baštini dok se u bogatom kulturno-povijesnom naslijeđu ističu jedinstvene crkvice sv. Nikole i sv. Križa, crkve sv. Anselma i sv. Ambroza, Višeslavova krstionica, tekst i slova glagoljice, starohrvatski brod Condura Croatica i antički brod Serilia Liburnica.

U gradu djeluju Muzej Ninskih starina, crkvene riznice Zlata i srebra grada Nina te nagrađivani Muzej soli. Projekte razvoja turističke ponude bazirane na kulturnoj i prirodnoj baštini prepoznale su hrvatske i međunarodne udruge te je Grad Nin dobitnik nekoliko uglednih turističkih nagrada od kojih se posebno ističe nagrada
Europske komisije EDEN - Europska destinacija izvrsnosti za 2010. godinu.

Okrugli stol Potencijali povijesnih naselja Zadarske županije

Brojnost povijesnih gradova Hrvatske, njihovo zapušteno gospodarstvo, stanovništvo starije dobi i uglavnom vrlo loše građevno stanje zahtijevaju poduzimanje odgovarajućih mjera i brzo djelovanje. S druge strane, mali gradovi i naselja u kojima se nastavlja suvremeni razvoj često trpe neodgovarajuće promjene koje nisu u skladu s kvalitetom života njihovih stanovnika.

Polazeći od pozitivnih primjera kreativnog korištenja potencijala malih gradova na primjeru Nina na okruglom stolu Potencijali povijesnih naselja Zadarske županije stručnjaci i znanstvenici predstavit će potencijale malih gradova Zadarske županije za uravnoteženi razvoj kojim se u okvirima općih procesa globalizacije i slobodnog tržišta čuvaju lokalni resursi i naslijeđe.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.