Ruski plinovod Južni tok će nas mimoići
Zašto smo ostali bez Južnog toka?
Tvrtka Plinacro još od 2010. intenzivno pregovara s ruskim Gazpromom o priključenju Hrvatske na međunarodni plinovod Južni tok
Ruski plinovod Južni tok mimoići će Hrvatsku, službeno je potvrdio potpredsjednik Gazproma Aleksandar Medvedev na konferenciji za novinare u povodu potpisivanja konačnog ugovora o gradnji plinovoda s Mađarskom, javlja HRT
Prošli je tjedan takav ugovor potpisala i Srbija pa je jasno da će trasa plinovoda preko Srbije kod Subotice prijeći u Mađarsku. Plinovod bi se trebao početi graditi u prosincu - trasom Rusija (Crno more) - Bugarska - Srbija - Mađarska, odakle bi jedan krak išao prema Austriji, a drugi prema sjevernoj Italiji.
Zbog lošeg tretmana ruskih poduzetnika izgubili smo Južni tok
To je loša vijest, to je rezultat činjenice da godinama nemamo sustavnu politiku, da ne planiramo budućnost i činjenice da smo u odnosu na neke ruske investitore povukli neke nekorektne poteze. Nadam se da će nam ovo biti povod da to promijenimo, izjavio je predsjednik Ivo Josipović, koji je u Zagrebu otvorio nacionalni forum Ideje i projekti za europsku Hrvatsku. Žao mu je što nismo ojačali gospodarske veze s Rusijom te je dodao kako je vrijeme da se zapitamo gdje smo pogriješili.
Slučaj je komentirao i bivši predsjednik Stjepan Mesić, koji je o Južnom toku pregovarao s Vladimirom Putinom. Kada smo s Putinom dogovarali Južni tok, normalno je bilo da ide preko Hrvatske jer ide koridorom kojim ide naš naftovod. Vlada je bila protiv. Zašto - ne razumijem. Sumnjam da se išta više može učiniti. Gubimo puno - plin koji bi nam direktno dolazio i stotine milijuna eura od tranzita, kazao je Mesić.
Plinacro ne komentira zbog povjerljivosti i neobavještavanja
Tvrtka Plinacro još od 2010. intenzivno pregovara s ruskim Gazpromom o priključenju Hrvatske na međunarodni plinovod Južni tok, kao i o modalitetima te suradnje. Još tijekom izrade Studije izvedivosti projekta između tvrtki Plinacro i Gazprom potpisan je ugovor o povjerljivosti. Stoga Plinacro ne želi iznositi u javnost detalje i tehničke pojedinosti, priopćeno je iz tvrtke.
Dodaju da je odluka o konačnoj trasi izgradnje plinovoda isključivo na Gazpromu te da Plinacro nije dobio nikakvu službenu obavijest od ruskog partnera o donošenju konačne odluke o finalnoj varijanti trase Južnog toka.
Izgradnja Južnog toka stajat će oko 15 milijardi eura. Nositelj je projekta ruski Gazprom, a partneri su talijanska tvrtka Eni, francuski EDF i njemački Wintershal. Južni tok u funkciji bi trebao biti od 2015. Njime će se izvoziti 63 milijarde kubičnih metara plina. U Hrvatskoj se trenutačno godišnje troši oko 3,4 milijarde prostornih metara plina, od čega se oko 2,2 milijarde zadovoljava iz domaćih nalazišta.
HRT/eZd
Vezane vijesti
Izdvojeno
-
Dva hrvatska državljanina u dobi od 53 i 51 godinu u trgovini u Bibinjama ovoga četvrtka ukrali su više parfma.
-
Projekt koji prati velebitske pastire od prapovijesti do danas zaokružen je dokumentarnim fotografijama Marka-Lorenza Blaslova!
-
U sklopu cjelogodišnjeg programa obilježavanja 50. godišnjice kluba, KK Aleta Puntamika organizira još jedan događaj sportsko-humanitarnog karaktera.
-
U prvom subotnjem susretu 17. kola HNL-a, u Kranjčevićevoj ulici, nogometaši Lokomotive su s 3-1 (3-1) pobijedili Dinamo i time produbili krizu aktualnog prvaka.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.