Biznis

Uskoro bismo mogli osjetiti nestašicu jaja

Skupa kajgana: Jajima cijena viša i 50 posto

Skupa kajgana: Jajima cijena viša i 50 posto

Zbog skupe prilagodbe EU, mnoge farme nesilica propadaju pa prijeti i nestašica jaja

Jaje koje se donedavno moglo kupiti za 1,20 kuna ovih se dana u prodavaonicama i na tržnicama u prosjeku prodaje 50% skuplje, za 1,80 kuna, a kod manjih trgovaca i za 2 kune, saznaje vecernji.hr

Za 10 jaja tako treba izdvojiti i 6 do 8 kuna više, što znači da ni ta namirnica, kojoj je u krizi i recesiji potrošnja rasla desetak posto, nije više "socijalna" kategorija hrane na meniju siromašnijih građana. A bit će i još skuplja, najmanje 5 do 10%, tvrde proizvođači jer su i na cijenu jaja utjecali dugotrajna suša i sve skuplja stočna hrana, koja u biznisu s jajima čini više od 50% troškova.

- Tko svoje kokice nije poslao pod nož, kako to ovih dana često rade manji peradari, cijene jaja morao je povisiti - kaže predsjednik uprave Perfe-Bio Marko Brajević, ističući kako su i zbog prilagodbe standardima EU i velikih ulaganja farme nesilica mnogima sve neisplativije, a završni udarac bila je cijena soje i kukuruza. Ta sirovina čini otprilike 90% hrane za nesilice, koja je sada i 250% skuplja.

Sa 1,20 kuna za kilogram, kukuruz je u nekoliko mjeseci poskupio na 1,85 kuna (uskoro će, predviđa se, i na 2 kune!), a soja sa 2,30 na 4,40 kuna. Jakov Ćorić iz Gale kaže kako cijene jaja nisu rasle najmanje 10 godina. Kukuruz je posljednjih 30-ak godina stajao u prosjeku 10 do 11 eurocenti za kilogram, da bi posljednjih mjeseci skočio 150%, na 25 eurocenti, a soja 100%.

Izgubili na hrani

Cijena jaja sve do lani računala se na bazi 0,80 kn/kg kukuruza pa je konačni rast cijena neminovan, tvrdi Ćorić, koji je u posljednje dvije godine samo na cijenama hrane za nesilice izgubio 10 mil. kuna, a prilagodba EU, obnova i modernizacija proizvodnje stajala ga je 33 mil. kuna.

S obzirom na to da sve to ne mogu kompenzirati ni iz vlastite ratarske proizvodnje ni iz državnih potpora (jer ih nemaju), proizvođačima ne preostaje ništa drugo nego da dio troškova prevale na krajnje potrošače. A to nije sve. Zbog skupe prilagodbe EU, mnoge od 145 hrvatskih farmi nesilica i propadaju pa bismo uskoro mogli osjetiti i nestašicu jaja.

vecernji.hr/eZd


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.