Biznis

15 kompanija zajedno

Hrvatsko drvo u hrvatski namještaj

Hrvatsko drvo u hrvatski namještaj

Industrija proizvodnje namještaja u posljednje dvije godine bilježi gubitke od 70 milijuna kuna godišnje, uvoz je premašio izvoz, a u posljednje je tri godine izgubljeno oko dvije tisuće radnih mjesta.

Kako bi se stvari okrenule na bolje 15 vodećih komapnija u tom sektoru okupilo se u udrugu 'Hrvatski proizvođači namještaja'.

"Situacija je ili ili. Ili ćemo propasti ili ćemo napredovati. Ova industrija ima ogroman potencijal, kao prvo, imamo sirovinsku osnovu, imamo tehnologiju. Sad trenutno koristimo 50 posto kapaciteta, imamo i znanje i tradiciju i što je najvažnije, imamo izvozni proizvod. Mi izvozimo 70 posto svoje proizvodnje", ističe predsjednik udruge Renato Radić.

Traže podršku u Vladi kako bi se drvna i industrija namještaja proglasile stratškim nacionalnim interesom Republike Hrvatske.

"Ključna aktivnost na što se moramo usmjeriti je da ojačamo našu konkurentnost. Konkurentnost sektora je u ovom trenutku najvažnija i tu tražim od Vlade da osigura preduvjete i okvire da to možemo postići, kako bi što više hrvatskog drveta završilo u hrvatskom namještaju", pojašnjava Radić.

Unapređenje proizvodnog sektora, restrukturiranje gospodarstva i jačanje industrijske proizvodnje i konkurentnosti- cilj je i resornog Ministarstva gospodarstva, poručuje Alen Leverić iz Ministarstva.

"Sve to treba učiniti da se proaktivnom industrijskom politikom koju Ministarstvo gospodarstva izrađuje i priprema, treba obuhvaćati set potpora cjelokupnom sektoru, a to je nastavak izgradnje stabilnog i snažnog, tržišno orijentiranog gospodarstva, konkurentnog na svjetskom tržištu u svrgu osiguranja stabilnog i održivog gosodarskog razvoja, povećanja proizvodnje, posebice izvora i povećanja zaposlenosti", poručio je Leverić.

Pokretanjem potrebnih promjena, industrija bi u narednih tri do pet godina mogla povećati izvoz do čak 100 posto, kao i broj zaposlenih.

Planirane investicije trebale bi iznositi od dvije do tri milijarde kuna, a prvi rezultati mogu se očekivati već u prvoj polovici iduće godine.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.