Više od 50 posto ne ide na godišnji
Kriza uzela danak: Putovanje na godišnji rijetki si mogu priuštiti
U vrijeme krize, dok brojni stanovnici Hrvatske jedvice krpaju kraj s krajem, oni rijetki sretnici koji imaju posao godišnji odmor dalje od vlastitog naslonjača teško si mogu priuštiti. Potvrđuje to i najnovije istraživanje GfK provedeno na tisuću ispitanika tijekom prosinca 2012. godine.
"U posljednje tri godine u Hrvatskoj se uočava trend stagnacije realiziranih višednevnih odmora van mjesta boravka - 40 posto hrvatskih građana je u 2012. negdje otputovalo na više dana. Nakon 11 godina praćenja ove tematike, po prvi puta je manje onih građana koji planiraju (48 posto) višednevne odmore, u odnosu na one koji će ostati kod kuće ili otputovati negdje na kraći period (52 posto)", navodi se u izvješću.
Nekad je preko 60 posto Hrvata planiralo odlazak na višednevni godišnji odmor
GfK Centar za istraživanje tržišta preko deset godina prati koliko hrvatskih građana planira otputovati na višednevni odmor (u trajanju od najmanje pet dana) van svog mjesta stanovanja te koliko je njih svoj plan i ostvarilo. U odnosu na posljednjih 11 godina, u ovoj, 2013. godini, najniži je postotak hrvatskih građana koji namjeravaju barem jednom otputovati van svog mjesta boravka, a da putovanje ne traje manje od pet dana. U periodu od 2002. do 2009. godine taj postotak varirao je za 2-3 posto i kretao se u okvirima od 58 posto do 61 posto.
U godinama prije krize više je bilo hrvatskih građana koji su planirali negdje otići, u odnosu na one koji nisu imali namjeru otputovati na barem pet dana. U zadnje tri godine (od 2010. do 2012.) njihov odnos se izjednačio: bio je podjednak broj onih koji planiraju svoj odmor na nekom od putovanja i onih koji se neće odmarati van mjesta svog boravka u trajanju od barem pet dana. Međutim, nakon 11 godina, po prvi puta je više onih koji će ostati u svojim kućama (52 posto), u odnosu na one koji planiraju negdje otići na barem pet dana (48 posto). Od 48 posto koji planiraju otputovati, najviše je onih koji na odmor planiraju samo jednom tijekom ove godine - njih 31,3 posto, dva putovanja planira njih 10 posto, a tri i više 6,3 posto.
Oni koji žive na moru ne moraju puno razmišljati o godišnjem
Regionalno gledajući, među Zagrepčanima je najviše onih koji u ovoj godini planiraju na odmor van svog mjesta boravka, ne kraći od pet dana - njih 64 posto, dok je takvih među Dalmatincima najmanje - samo 24 posto.
Porastom dobi hrvatskih građana, smanjuje se broj onih koji će na odmor ove godine - najmlađi (15 do 24 godine) će u najvećem broju negdje otputovati ove godine (njih 65 posto), dok će se svega 24 posto najstarijih (preko 65 godina) odmarati na nekoj drugoj adresi dulje od pet dana.
Što su Hrvati obrazovaniji (imaju viši stupanj završenog obrazovanja) to češće putuju kako bi se odmorili - među onima sa završenim fakultetom 66 posto je onih koji će otputovati, dok je takvih među osobama s najnižim obrazovanjem svega osam posto.
Pošto je za putovanje potreban novac, za očekivati je da oni s najnižim primanjima u manjoj mjeri sebi mogu priuštiti putovanje - samo njih 12 posto, dok je među osobama koje žive u kućanstvima s prosječnim mjesečnim primanjima preko 11.000 kuna takvih 81 posto.
Na godišnji se najviše putovalo od 2006. do 2008. godine
U posljednje tri godine 40 posto hrvatskih građana otišlo je na višednevni odmor van svog mjesta boravka. Prošle godine je najviše bilo onih koji su ostvarili samo jedno takvo putovanje: njih 26 posto, 9 posto je na odmor otišlo dva puta, dok je 6 posto hrvatskih građana na višednevni odmor prošle godine otputovalo tri i više puta.
Gledajući unazad desetak godina, najveći broj realiziranih odmora bio je od 2006. do 2008. godine, kada je svaki drugi građanin Hrvatske otišao na višednevni odmor. 2007. i 2008. godina su ujedno i najstabilnije godine, prije nastupajuće krize, kada su hrvatski građani mogli najtočnije planirati svoje odmore: razlika u planiranim i ostvarenim odmorima je 7-8 posto, dok se tijekom ostalih godina kreće od 10-12 posto.
Regionalno gledajući, Zagrepčani su se najviše odmarali na višednevnim putovanjima - njih 58 posto, dok je takvih među Dalmatincima najmanje - samo 23 posto.
Najmlađi (15 do 24 godine) su prošle godine u najvećoj mjeri otišli na višednevni odmor - njih 57 posto, dok je samo 19 posto onih najstarijih (preko 65 godina) otputovalo na nekoliko dana van svog mjesta boravka.
Kako građani s višim obrazovanjem u većoj mjeri planiraju putovanja, tako ih u većoj mjeri i realiziraju - 62 posto onih s završenim fakultetom je prošle godine otišlo na višednevni odmor, dok je takvih među osobama s najnižim obrazovanjem bilo svega 7 posto.
Zbog nedostatka sredstava, među onima s najnižim primanjima kućanstva, samo je njih osam posto koji su se prošle godine odmarali negdje van svog mjesta boravka, dok je 75 posto onih s prosječnim primanjima kućanstava iznad 11.000 kuna negdje otputovalo.
Vezane vijesti
Izdvojeno
-
Zavezanih ruku i s trakama preko usta ukazali na kršenje životinjskih prava
-
U velikom finalu projekta Najiznajmljivač 2024. izabrani su najbolji hrvatski apartmani, kuće i vile za odmor, pa je tako ove godine najbolji apartman Iris Croatica Marine Skušić iz Oroslavja, najbolja kuća za odmor Bakina divljaka Ane Crljen iz mjesta Oriovčić, a najbolja vila je Villa Panorama del Tartufo Daniele Puh iz Žugani
-
Dalmatinska pjesma i klapski zvuk dobili su posebno mjesto na ovogodišnjem Adventu u Zadru uz nastup Matea Grgata, tenora iz malog mjesta Otok u Dalmatinskoj zagori.
-
Meterolog N1 Bojan Lipovšćak gostovao je u Novom danu gdje je s Mašenkom Vukadinović razgovaro o tome kakvo nas vrijeme očekuje u nadolazećem razdoblju.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.