Struka složna
Izgradnja Plomina C na plin bila bi nerazumna!
Za energetsku struku nema dvojbe. Novi blok termoelektrane Plomin može biti samo na ugljen. Štoviše, 'izbor plina bio bi nerazuman', poručeno je sa današnjeg okruglog stola o Plominu C održanog na Fakultetu elektrotehnike i računarstva (FER) u Zagrebu.
Željko Tomšić sa FER-ovog Zavoda za visoki napon i energetiku naglasio je kako je ugljen najbrže rastući energent u svijetu.
Iako je Međunarodna agencije za energetiku (IEA) predvidjela početak 'zlatnog doba plina' analize pokazuju, rekao je Tomšić, da se to uglavnom odnosi na SAD dok će Europa biti zaobiđena.
U SAD-u proizvodnja plina snažno raste (eksploatacija iz škriljevca) uz značaj pad cijena, dok u Europi cijena ide prema gore.
Uz sadašnji odnos potrošnje i procijenjenih rezervi nafte ima za još oko 50 godina, plina za oko 60 a ugljena za više od 100 godina, rekao je Tomšić.
Dodatne prednosti ugljena su njegova dostupnost iz raznih zemalja te veća stabilnost cijena u odnosu na naftu i plin zbog čega je on, naglasio je Tomšić, dugoročno najbolji izbor za proizvodnju električne energije.
'Izgradnja plinskog bloka u Plominu jeftinija je od bloka na ugljen, ali samo ako se na to gleda kao na zgradu. Međutim proizvod ne bi bio jeftiniji', ustvrdio je Mladen Zeljko iz Energetskog instituta Hrvoje Požar.
U razvijenim zemljama Zapada udjel ugljena u proizvodnji električne energije je i dalje velik. U Njemačkoj 46 posto, SAD-u 30 posto, Japanu 25 posto, rekao je Zeljko.
'Ako u Plominu ne možemo izgraditi novi blok na ugljen onda ga vjerojatno nećemo moći nigdje', istaknuo je Zeljko.
Energetski stručnjak Marijan Kalea iznio je podatak kako je do 1990. do 2012. nafta poskupjela 5 puta, plin 3 puta a ugljen 2,6 puta.
Hrvatska mora, prema njegovom mišljenju, iskoristiti prednost što ima more kao što su to napravile sve zemlje Sredozemlja koje uz obalu imaju elektrane na ugljen snage kao 80 Plomina C.
'Plin je nerazborito trošiti spaljivanjem u termoelektranama, čak i u najmodernijima sa stupnjem djelovanja do 60 posto. Njega treba što više usmjeravati u izravno toplinsko korištenje u kućanstvima i tehnološkim procesima, gdje stupanj djelovanja dostiže 80 posto', rekao je Kalea.
Vladimir Jelavić iz zagrebačkog EKONERG-a istaknuo je kako Plomin C ne bi imao značajniji utjecaj na okoliš, a emisije plinova i prašine bila bi znatno manja od one koju propisuju EU direktive.
Vezane vijesti
Izdvojeno
-
Djelomice sunčano uz više oblaka u prvom dijelu dana, osobito ujutro na jugu Jadrana gdje će još mjestimice padati kiša.
-
Topla čokolada jedan je od omiljenijih toplih napitaka diljem svijeta, posebno u hladnim zimskim mjesecima. Bogatog, kremastog okusa i intenzivnog mirisa čokolade, ovaj napitak pruža utjehu i toplinu te budi osjećaj nostalgije i zadovoljstva.
-
Jeste za šah i pivo? Red izazova i red opuštanja uz pivo u pogonu pivovare? Poklonite sebi i svojima jedan 'Christmas chess challenge' i zaigrajte šah s bivšim prvakom Hrvatske!
-
U petak, 13. prosinca, Zimski park na Višnjiku zasjao je u blagdanskom duhu uz dolazak Kamiona Djeda Mraza u organizaciji Auto Hrvatske.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.