Biznis

Jurišna puška hrvatski je izvozni adut

Od izvoza strojnica, bacača granata i ostalog oružja te opreme Hrvatska zaradila skoro milijardu kuna!

Od izvoza strojnica, bacača granata i ostalog oružja te opreme Hrvatska zaradila skoro milijardu kuna!

Tijekom 2012. godine ukupan iznos izvoza vojne industrije u Hrvatskoj iznosio je 880 milijuna kuna

Globalna ekonomska kriza zaobišla je jedino proizvođače oružja i vojne opreme. Prema posljednjem izveštaju Međunarodnog mirovnog instituta u Stockholmu o međunarodnoj trgovini konvencionalnim oružjem, prošle je godine prodano oružja za 410 milijardi dolara. Ni malena Hrvatska sa svojom vojnom industrijom nema razloga za nezadovoljstvo, piše slobodnadalmacija

Tijekom 2012. godine ukupan iznos izvoza vojne industrije u Hrvatskoj iznosio je 880 milijuna kuna. Neslužbeni su to rezultati Agencije "Alan", zadužene za vojni izvoz, a taj rezultat pokazuje rast izvoza u ovom sektoru za više od 50 posto u odnosu na 2011. godinu, što je rekordni iznos izvoza vojne opreme od osamostaljenja Hrvatske. Najbolji proizvodi domaće vojne inudstrije, od oklopnih vozila, flotnih projekata, pištolja, strojnica, kaciga i razne druge opreme bit će prezentirani i na ovogodišnjem splitskom međunarodnom vojnom sajmu „Jadranskoj vojnoj i zrakoplovnoj izložbi i konferenciji ASDA" u Splitu, koja se održava od 24. do 26. travnja.

Očekuje se dolazak čak pet ministara obrane, Slovačke, Saudijske Arabije, Filipina, Libije i Azerbajdžana. Bit će na sajmu i hrvatski ministar obrane Ante Kotromanović. Kako nam je u razgovoru kazao ministar, postoji interes za hrvatskim vojnim proizvodima, zadnji upiti dolaze čak i iz Iraka, a na vidiku je i suradnja s prebogatim Kuvajtom. Splitski sajam, kaže ministar, prilika je za izravan susret domaćih proizvođača s potencijalnim inozemnim kupcima. -ASDA ima veliko značenje za hrvatsko gospodarstvo iz dva razloga.

Suradnja sa Srbima

Prvo, hrvatskim se proizvođačima pruža prilika za susret s potencijalnim klijentima iz cijelog svijeta, bez potrebe putovanja u inozemstvo. Drugo, ASDA je prilika za međunarodnu afirmaciju hrvatskih proizvođača namjenske industrije, koji imaju priliku za poslovne susrete s vodećim svjetskim proizvođačima oružja i vojne opreme te dogovaranja zajedničkih poslovnih aranžmana uz minimalne prateće troškove - pojasnio je ministar Kotromanović pozitivne efekte vojnog sajma u Splitu.

Dotaknuli smo se i mogućnosti da zajedno sa srbijanskim tvrtkama hrvatske tvrtke, posebno „Đuro Đaković" kao originalni proizviđač, remontiraju tenkove M-84 iz sastava vojske Kuvajta. Hoće li posao biti uskoro ugovoren ili od te priče ipak nema ništa, pitamo ministra. -U tijeku je usuglašavanje Memoranduma o suradnji na području obrane između Hrvatske i Kuvajta koji će definirati način suradnje dvaju ministarstva na područjima od uzajamnog interesa. Memorandum je preduvjet za jačanje gospodarskih odnosa dviju zemalja u području vojne industrije.

Remont lovaca

Kao što sam rekao, uloga Ministarstva obrane je da bude potpora proizvođačima vojne opreme, što činimo kontinuirano, a na menadžmentu je kompanija da u izravnim kontaktima dogovaraju posao. Evo, prije nekoliko mjeseci kod nas je bila iračka delegacija predvođena ravnateljem tamošnje Antiterorističke agencije, generalom zbora Al Kinanijem. Tada su pokazali zanimanje za proizvode hrvatske vojne industrije koja je već dala konkretnih rezultata. Primjerice, tvrtke „HS Produkt", „Kroko" i „Šestan Bush" već su prisutne na iračkom tržištu. General Al Kinani dolazi na ASDA-u i očekuje se da će taj posjet također rezultirati konkretnim ponudama.

Ponudu za remont poslao je i srbijanski aviozavod „Moma Stanojlović". No, upućeni ne daju ni minimum šanse ponudi naših susjeda. Ministar Kotromanović drži kako remont više od tri desetljeća starih lovaca nije avantura. To je, kaže, financijska nužnost. -Nije to nikakva avantura. Hrvatska je nakon višegodišnjeg razmatranja odlučila pitanje borbenog zrakoplovstva riješiti na način da se zadrži sadašnja eskadrila borbenih zrakoplova. Naravno, to rješenje nije dugoročno, ali smo se za njega odlučili zbog financijskih mogućnosti kakve imamo.

Remontirat će se sedam zrakoplova u sastavu Hrvatskog ratnog zrakoplovstva, dok će ponuđač nabaviti na tržištu još pet remontiranih MIG-ova 21. Naravno da je tijekom preliminarnih konzultacija kontaktiran i ruski proizvođač. Međutim, oni nisu bili zainteresirani za taj posao već su nudili kupnju eskadrile zrakoplova MIG-29, stacioniranih u Mađarskoj - pojašnjava Kotromanović.

SD/eZd


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.