Biznis

Europska Unija

Projekti održivog gospodarstva sve prisutniji u Hrvatskoj

Projekti održivog gospodarstva sve prisutniji u Hrvatskoj

Projekti koji u sebi imaju održivu komponentu, u Hrvatskoj mogu dobiti takozvani Green mark

Europska Unija posljednjih godina okreće se i potiče tzv. zeleno, održivo gospodarstvo i projekte. U Hrvatskoj su nedavno objavljeni najbolji projekti čija je sastavna komponenta i energetska učinkovitost te održivost.

Projekti koji u sebi imaju održivu komponentu, u Hrvatskoj mogu dobiti takozvani Green mark i tako će imati dokaz da pomažu očuvanju okoliša i energije. Tomislav Marjanović iz Saveza za energetiku Zagreb za Media servis je pojasnio kakvi su kriteriji za dobijanje oznake.

"Po kriterijima se razlikuje ono što održivo od onoga što nije tako da su naši nositelji oznake u cjelosti zadovoljili sve kriterije koji su izuzetno stogi, a ono što moram napomenuti je da djelatnici Energo Media Servisa obavljaju izrazite i stroge godišnje kontrole zadržavanja i održavanja održivosti onoga za što su se kandidirali za tu oznaku", rekao je Marjanović.

Ovakve oznake sve su traženije, pogotovo na tržištu Europske Unije kojoj je poticanje energetske održivosti dio politike, pa time i tvrtke u Hrvatskoj dobijaju na konkurentnosti. Izvjesno je da će biti od koristi Brokuli i Ž. koju je Savez proglasio najboljim hrvatskim zelenim startupom. Riječ je o odjeći proizvedenoj od organskih materijala, objašnjava Jelena Mihelčić.

"Nije toliko bitan fashion brand nego to da su materijali vrhunske kvalitete. Sve sirovine od kojih je sastavljena tkanina dolaze iz organskog uzgoja. To su prije svega organski pamuk i tromodal koji je celuloza iz organskog uzgoja", rekla je Mihelčić.

Za razliku od brenda Brokula i Ž, koji je nov na tržištu, neke tvrtke već nekoliko desetljeća rade na energetskoj održivosti i uštedi. Među njima je i ovogodišnji najbolji ukupni program zelenog gospodarstva tvrtke Riviera Adria za turističke objekte na Lanterni. U osamdesetima su počeli s instaliranjem solarnih ploča i od tada su jako napredovali, ističe Flavio Gregorović.

"Imamo niz naprednih tehničkih rješenja kako na području uštede električne energije, tako i na području uštede vode. Imamo kontinuirani monitoring potrošnje vode, a što se tiče upravljanja s potrošnjom električne energije, gotovo svaki kilowatt je pod nadzorom", istaknuo je Gregorović.

Tvrtka godišnje tako uštedi više od milijun i 200 tisuća kuna. Održivo gospodarstvo sve više postaje i jako isplativo gospodarstvo pa će ovakvih projekata sigurno biti sve više u budućnosti.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.